Karta rfid identyfikacja użytkownika

Karta rfid identyfikacja użytkownika – do rozwiązywania większości zadań związanych z identyfikacją osobistą stosuje się karty RFID działające w bliskim polu, czyli maksymalny zasięg identyfikacji wynosi od kilkudziesięciu centymetrów do nawet kilkunastu metrów. Jednym z przykładów jest skanowanie karty kontroli dostępu przy wejściu do budynku.

W przypadku korzystania ze sprzętu zbliżeniowego osoba musi przynieść do skanera RFID kartę, bransoletkę, breloczek lub inny identyfikator z osadzonym znacznikiem RFID. Wśród urządzeń, które mogą się nadawać do rozwiązania powyższego problemu, odpowiedni może być szereg urządzeń.

Karta RFID identyfikacja użytkownika

RFID to system pozwalający na identyfikację użytkowników za pomocą fal radiowych. Mikrochipy z unikalnym numerem i anteną osadzone są w plastikowych kartach. Dzięki różnym kształtom oraz odporności na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne media można zamontować na dowolnej powierzchni i przedmiotach. Unikalny numer nośnika można odczytać automatycznie lub ręcznie za pomocą ręcznego czytnika.

Karta rfid identyfikacja użytkownika
Karta rfid identyfikacja użytkownika

Technologia RFID jest szeroko stosowana na świecie, ponieważ pozwala na jednoznaczną identyfikację użytkownika lub obiektu poprzez skojarzenie z unikalnym kodem. W zakresie identyfikacji użytkowników jest wykorzystywany m.in. do identyfikacji kierowców i załóg, w systemach ewidencji godzin pracy czy do wydawania paliwa. Transpondery RFID znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, m.in. użyteczności publicznej (oznakowanie kontenerów i kabin toalet), rolnictwie (oznakowanie przyczep i zwierząt) czy pożarnictwie (oznakowanie sprzętu).

Najpopularniejszym rozwiązaniem z wykorzystaniem RFID jest identyfikacja użytkownika np. pracowników, za pośrednictwem kart wyposażonych w antenę RFID. Zainstalowane czytniki w różnych miejscach identyfikują wchodzącego lub wychodzącego użytkownika. To doskonałe rozwiązanie wykorzystywane jest do ewidencji czasu pracy. 

Zasada działania systemu identyfikacji dalekiego zasięgu

Czytniki RFID i anteny RFID umieszczane są w miejscach wyznaczonych podczas projektowania. Do czytnika RFID podłączona jest jedna lub więcej anten RFID (liczba anten zależy od zadania, od konfiguracji pomieszczenia). Maksymalna liczba anten podłączonych do jednego czytnika RFID zależy od modelu urządzenia. Każda antena obejmuje określony sektor i stale monitoruje znaczniki RFID, które pojawiają się w jej polu działania. Bezdotykowe identyfikatory RFID (karty dostępu, breloki, opaski na rękę, tagi zbliżeniowe) to cyfrowe nośniki informacji, kod elektroniczny zarejestrowany za pomocą technologii RFID. W zależności od użytego chipa, identyfikatory są wielokrotnego zapisu i jednokrotnego zapisu. Dla ułatwienia użytkowania, identyfikatory są wykonane w postaci bezdotykowych kart dostępu RFID, bezdotykowych: bransoletek, breloków i zawieszek.

Poznaj koniecznie:

Anteny można umieścić niemal wszędzie:

      • Na ścianach. W tym anteny można ukryć pod dowolnym materiałem radioprzepuszczalnym, na przykład płytą gipsowo-kartonową, sklejką, płytkami ceramicznymi.
      • Na suficie (lub nad sufitem – można przykryć panelami sufitu podwieszanego).
      • W określonych warunkach anteny można montować bezpośrednio w podłodze (lub pod podłogą).

Główne zastosowania identyfikacji RFID dalekiego zasięgu:

      • Identyfikacja RFID osób w produkcji.
      • Monitorowanie personelu sklepu.
      • Monitorowanie obecności osoby w wyznaczonym miejscu, np. w pokoju, palarni.
      • Rozliczanie ruchu osób na wystawach i innych wydarzeniach publicznych.
      • Identyfikacja kierowców pojazdów.

Zapewnienie bezpieczeństwa w zakładach produkcyjnych i obiektach niebezpiecznych. W przedsiębiorstwach wysokiego ryzyka, w których wymagana jest identyfikacja grupowa, na przykład w przypadku wyjścia awaryjnego z obiektu (dotyczy budowniczych, pracowników naftowych i gazowych itp.). Sprzęt pozwala na rejestrację do 300 znaków na sekundę.

Czym jest identyfikacja RFID i jak z niej korzystać?

RFID to system pozwalający na identyfikację obiektów i pracowników za pomocą fal radiowych. Mikrochipy z unikalnym numerem i anteną osadzone są w plastikowych kartach. Technologia RFID jest szeroko stosowana na świecie, ponieważ pozwala na jednoznaczną identyfikację użytkownika lub obiektu poprzez skojarzenie z unikalnym kodem. W zakresie identyfikacji użytkowników jest wykorzystywana m.in. do identyfikacji kierowców i załóg, w systemach ewidencji godzin pracy czy do wydawania paliwa. W celu identyfikacji nie trzeba fizycznie kontaktować się z czytnikiem, wystarczy trzymać kartę w niewielkiej odległości. Sama odległość zależy od charakterystyki klucza RFID i czytnika zbliżeniowego.

Ważna jest również lokalizacja czytnika. Najpopularniejszym rodzajem identyfikatora są karty RFID. Można je było zobaczyć u pracowników na lotnisku lub w banku. Nie mniej popularne są klucze RFID, które mają postać breloków (stosowanych w domofonach), bransoletek RFID (baseny, hotele) oraz tagów radiowych. Najszersze zastosowanie kart RFID znajduje zastosowanie w systemach kontroli dostępu. Karty RFID dają możliwość oszczędności czasu co w niektórych przypadkach przekłada się na bezpieczeństwo zatrudnionych pracowników.