Plakaty na ścianę

Plakaty na ścianę to współczesne dzieła sztuki, które można wykorzystać do dekoracji dowolnej przestrzeni. Obecnie istnieje wiele różnych plakatów. Dlatego każdy może wybrać dla siebie coś ciekawego. Co to jest plakat? Plakat to duży, pięknie zaprojektowany obraz, który można uzupełnić napisem tematycznym lub tekstem. Jest zawieszany na ścianach w mieszkaniach, domach, a nawet biurach. Teraz bardzo popularne są plakaty w stylu vintage. Wyglądają dość nietypowo i pozwalają podkreślić charakter i hobby właściciela mieszkania.

Historia pojawienia się plakatów na ścianę

Plakaty na ścianę

Plakaty przyciągające uwagę ludzi zaczęły być używane wiele wieków temu, początek to starożytny Egipt. Następnie plakaty przedstawiały portrety zbiegłych niewolników. To pomogło w ich schwytaniu. Starożytni Rzymianie i Grecy wykorzystywali takie rysunki do reklamy. Ponadto to właśnie w starożytnej Grecji pojawiły się pierwsze plakaty reklamowe. Pełnoprawne plakaty pojawiły się na świecie znacznie później. Pierwszy plakat na ścianę powstał w 1482 roku. Został zamówiony przez kupca w celu reklamy książki. Ale plakaty nie zyskały wówczas popularności.

Produkcja plakatów na dużą skalę rozpoczęła się dopiero w połowie XIX wieku. Wtedy jeden z francuskich litografów postanowił otworzyć mały warsztat w Paryżu, specjalizujący się w produkcji plakatów na ścianę. To przedsięwzięcie było wielkim sukcesem. Wyprodukowano tam dużą liczbę pięknych obrazów. Warto zauważyć, że wszystkie plakaty w tamtym czasie zostały wykonane ręcznie. Dlatego ich stworzenie zajęło znacznie więcej czasu niż teraz.

Pod koniec XIX wieku plakaty zaczęły być wykorzystywane jako środek reklamy różnych usług i towarów. Z czasem plakaty zaczęły być aktywnie wykorzystywane jako środek politycznej agitacji. Jako pierwsi zrobili to Francuzi. Wraz z wybuchem I wojny światowej zaczęto używać plakatów do nakłaniania młodych chłopaków do wolontariatu na front. Obecnie popularne są zarówno plakaty ścienne reklamowe, jak i do wnętrz.

We współczesnym świecie istnieje wiele rodzajów plakatów na ścianę

Przede wszystkim warto zauważyć, że wszystkie są podzielone na kilka kategorii w zależności od ich przeznaczenia:

 • Reklama. Takie plakaty na ścianę służą do reklamowania niektórych przedmiotów, produktów lub usług. Przedstawiają rzeczy w najbardziej atrakcyjny sposób i zachęcają do korzystania z nich. Z reguły takie plakaty uzupełniane są sygnaturą tematyczną i wszystkimi niezbędnymi informacjami o produkcie.
 • Wydarzenie. W tej kategorii znajdują się różnego rodzaju plakaty zachęcające do odwiedzenia wystawy, koncertu lub wydarzenia sportowego. Są zarówno wyraziste i ozdobione dużą ilością drobnych detali, jak i minimalistyczne.
 • Edukacyjne. Te plakaty są również bardzo popularne. Zwykle zawierają jakieś informacje edukacyjne. Takie plakaty na ścianę można umieścić w przedszkolu lub biurze. Ponadto są często używane w szkole. Można je znaleźć w salach lekcyjnych matematyki, geografii, chemii i języka obcego.
 • Dekoracyjne. Widoki miasta, pejzaże, wizerunki kwiatów, a nawet reprodukcje słynnych obrazów można wykorzystać do dekoracji wnętrz. Te plakaty na ścianę są zwykle drukowane na płótnie. Każdy z nich można wykorzystać do ozdoby pomieszczenia.

Plakaty na ścianę zgodnie z metodą produkcji

Nowoczesne plakaty na ścianę można również podzielić na kilka kategorii ze względu na sposób ich wykonania:

 • Rysowane ręcznie. Tak powstały pierwsze plakaty na ścianę. Teraz prawie nikt nie tworzy plakatów własnymi rękami, ponieważ jest to dość pracochłonny proces. Najczęściej plakaty są rysowane na komputerze, a następnie drukowane.
 • Sitodruk. Do tworzenia takich plakatów używa się standardowych zestawów szablonów. Dlatego nawet osoba, która nie ma talentu artysty, może je wykonać własnymi rękami.
 • Drukowane. Piękne wydrukowane plakaty są niedrogie i natychmiast przyciągają uwagę. W ten sposób powstają najczęściej nowoczesne plakaty na ścianę.

Plakaty na ścianę zgodnie z fabułą

Plakaty na ścianę można również podzielić na kilka kategorii, skupiając się na tym, co przedstawiają:

 • Kwiaty. Najczęściej do dekoracji wnętrz wykorzystywane są neutralne plakaty z obrazami w różnych kolorach. Takie plakaty idealnie pasują do większości nowoczesnych stylizacji. Z reguły plakaty z motywami kwiatowymi umieszczane są w prostych ramach. Mogą być metalowe lub drewniane. Najczęściej do dekoracji wnętrz używa się wizerunków piwonii lub róż.
 • Cytaty. Popularne są również plakaty na ścianę z różnymi popularnymi wyrażeniami lub motywującymi cytatami. Mogą być napisane zarówno w języku polskim, jak i w języku obcym.
 • Retro. Wiele osób lubi też plakaty retro. Do dekoracji pomieszczeń można wykorzystać wycinki ze starych gazet, ciekawe artykuły czy zdjęcia znanych wcześniej aktorów i śpiewaków.
 • Gry. W pokoju dziecięcym lub sypialni dorosłego gracza komputerowego można również umieścić stylowy plakat z grą. Najlepiej prezentują się oryginalne plakaty stylizowane.
 • Bajki. Plakaty na ścianę z wizerunkami ulubionych postaci z anime czy bajek idealnie wpasują się również we wnętrze sypialni lub salonu. Fani kina pokochają także plakaty z postaciami z filmów Marvela, opowiadania o Harrym Potterze czy plakaty ze starych plakatów filmowych.
 • Abstrakcja. Sztuka współczesna w abstrakcyjnym stylu może być również świetną ozdobą pomieszczenia. Pokochają je miłośnicy sztuki. Takie plakaty dobrze wpasują się we wnętrze pokoju, wykonane w stylu minimalizmu, loftu lub stylu nowoczesnego.
 • Rysunki. Fani klasycznych dodatków pokochają plakaty przedstawiające różne rysunki. Są proste, ale bardzo atrakcyjne. W sprzedaży można znaleźć rysunki obiektów architektonicznych, samolotów czy samochodów.

Miłośnicy podróży mogą umieścić w domu starą lub nowoczesną mapę świata. Taki plakat na ścianę będzie świetnie prezentował się w salonie, korytarzu czy gabinecie.