Na przestrzeni ostatnich lat coraz więcej osób decyduje się na wypożyczenie samochodu jadąc do miejsca…
Jak zaadaptować kontener morski? Ceny kontenerów mieszkalnych sprawiają, że coraz częściej decydujemy się na postawienie tego typu budowli zamiast tradycyjnego domu. Jednak wybierając właśnie taki typ zabudowy warto mieć na uwadze kilka rzeczy. Jak zaadaptować kontener morski?
Szybko, tanio i dobrze
Domy mieszkalne z kontenerów zdają się stawiać w naszym zasięgu coś niemożliwego – zbudować tego typu mieszkanie możemy naprawdę szybko, a do tego tanio bardzo i nie rezygnując z jakości i wygody. Dzieje się tak dlatego, że na przygotowaną przez nas działkę przyjeżdża często właściwie już gotowe mieszkanie. Wystarczy, że firma postawi je na wylanych wcześniej fundamentach. Oznacza to także, że jeśli zajdzie taka potrzeba, nasz dom możemy przenieść w zupełnie inne miejsce lub rozbudować. Co więcej, domy z kontenerów powstają nawet w ciągu kilku dni lub tygodni. W jaki sposób możliwa jest tak szybka realizacja? Otóż wszystko odbywa się w miejscu, gdzie umiejscowiona jest firma zajmująca się przerabianiem kontenerów na domy. To tam wycinane są otwory na okna i drzwi, dodawane są instalacje takie jak woda i prąd, a także ocieplenie. Wykańczana jest także podłoga i ściany – kontenery przyjeżdżają na działkę zazwyczaj w stanie deweloperskim. Niska cena wynika natomiast z tego, że najczęściej domy z kontenerów powstają w drodze recyklingu. Używane są do ich produkcji emerytowane kontenery morskie. Firma wiele oszczędza też na tym, że wszystkie materiały znajdują się w jednym miejscu. Oczywiście są sposoby na to, by jeszcze obniżyć koszty budowy takiego domu. Zdecydowanie taniej będzie, jeśli wszystkie prace wykonamy samodzielnie. To realne i bardzo popularne rozwiązanie, trzeba mieć jednak kilka rzeczy na uwadze, gdy porywamy się na takie przedsięwzięcie.
Wybór kontenera
Kontener będzie podstawą naszego domu. To właśnie on będzie stanowił ściany, podłogę i dach. Właśnie dlatego kontenery do zamieszkania choć mogą być używane, muszą być w dobrym stanie. Nie możemy pozwolić sobie na zakup kontenera, z którego zeszła antykorozyjna farba i zaczęła rozwijać się na nim rdza. W ten sposób nie postawimy domu, który będzie służył latami – przeciwnie, rdza może bardzo szybko pozbawić nas dachu nad głową lub części ścian. Uszkodzony rdzą metal nie będzie także chronił nas przed wilgocią i chłodem, może także mieć opłakany wpływ na położone pod nim instalacje, takie jak elektryczność. Istotne jest także to, jakie towary były przewożone w kontenerze. Najlepiej jest, gdy były to drobne towary pakowane w kartony. Wówczas skrzynia zazwyczaj jest w stanie idealnym. Zwróćmy jednak uwagę, by nie był to brzydko pachnący kontener magazynowy. Cena takiego może być bardzo korzystna, jednak niektóre zapachy, na przykład ryb lub skorupiaków, mogą być niemożliwe do wywabienia czy też zamaskowania. Podobnie może być z plamami. O ile są to łatwe do usunięcia zabrudzenia, nic nie stoi na przeszkodzie, by taki kontener kupić. Jeśli jednak na podłogę kontenera wylał się smar lub olej, wywabienie ich będzie prawdopodobnie kosztowało więcej pieniędzy i wysiłku niż zakup nieco droższego, ale czystego kontenera. Warto wziąć pod uwagę fakt, że na rynku dostępne są też używane w naprawdę niewielkim stopniu kontenery magazynowe. Producent niekiedy decyduje się na sprzedaż takowych już nawet po pojedynczym kursie skrzyni przez ocean.
Zobacz koniecznie:
- producent kontenerów biurowych https://ecocontainers.com/33-biurowe
- kontenery budowlane producent https://ecocontainers.com/29-flat-rack
Wybór działki
Zanim postawimy kontener mieszkalny na działkę musimy zorientować się przede wszystkim, czy w ogóle możemy to zrobić. Zazwyczaj mały domek z kontenera można postawić po jedynie zawiadomieniu urzędu o takim zamiarze. Jeśli jednak ma to być większy obiekt, złożony z kilku kontenerów, może być konieczne wystąpienie o pozwolenie na budowę. Warto mieć też na uwadze, że działka musi nadawać się do zamieszkania, zarówno pd względem praktycznym, jak i prawnym. Zanim postawimy kontener, musimy dopełnić wszystkich wymaganych przez przepisy formalności.
Zobacz również:
- sprzedaż kontenerów https://www.balticon.pl/depot/
- kontener chlodniczy https://www.balticon.pl/sprzedaz-kontenerow-chlodniczych/
- kontenery morskie sprzedaż https://www.balticon.pl/relacje-inwestorskie/
Ocieplenie i ogrzewanie
Zanim zaczniemy przerabiać kontener na budynek musimy oczywiście zastanowić się, jakie konkretnie ma być jego przeznaczenie. Czy ma to być dom całoroczny, w którym zamieszkamy z rodziną, czy jedynie domek letniskowy lub zimowy, w którym będziemy spędzać wakacje i ferie? Ocieplenie budynku należy dostosować właśnie do tego. Jeśli będziemy mieszkać w nim cały rok, warto pomyśleć o systemie, który pozwoli na zarówno grzanie, jak i klimatyzowanie mieszkania. Jeśli natomiast postawimy mieszkanie w górach i będziemy odwiedzać je tylko zimą, skupić się należy na dobrym ociepleniu i sprawnym ogrzewaniu. Co ciekawe, kontener mieszkalny można zaopatrzyć także w kominek na drewno.
Wielkość i ilość pomieszczeń
Rzeczą, nad którą musimy się zastanowić wcześniej jest także ilość pomieszczeń oraz wielkość budynku. To fakt, że dom z kontenerów można rozbudowywać, jednak o tym również trzeba poniekąd zdecydować już wcześniej. Dla przykładu – jeśli w przyszłości rozważamy dobudowywanie kolejnych pięter, to niezbyt dobrym pomysłem jest inwestowanie w efektowne patio na dachu naszego domu. Podobnie nie ma większego sensu wybijanie szeregu okien na fragmencie ściany, do której w przyszłości planujemy dostawić kolejny kontener, w którym umieścimy na przykład sypialnię dla dziecka lub pracownię.