Jak skutecznie leczyć bulimię?

Od czasu do czasu wszyscy sięgamy po jedzenie, gdy jesteśmy samotni, znudzeni, aby złagodzić stres. Ale bulimia objawiająca się przejadaniem to już bardziej jak przemoc. W końcu po jedzeniu, aby zrekompensować to, co zostało zjedzone, dana osoba wywołuje wymioty, głodzi się lub uprawia sport, aby pozbyć się kalorii. I to błędne koło przejadania się i oczyszczenia zwane bulimią niszczy ciało, psychikę, a ostatecznie całe życie. Ale trwały krąg bulimii może zostać przerwany, skuteczne leczenie bulimii jest możliwe. Pomoc psychologiczna rozwinie zdrowe relacje i przezwycięży uczucie niepokoju, winy i wstydu.

Co to jest bulimia?

Bulimia to zaburzenie odżywiania charakteryzujące się częstymi epizodami przejadania się, a następnie desperackimi wysiłkami, aby zapobiec przybraniu na wadze. Bulimia ujarzmia zarówno kobiety, jak i mężczyzn w każdym wieku. Jeśli ktoś cierpi na bulimię, jego życie jest ciągłą walką między chęcią schudnięcia lub pozostania szczupłym a chęcią jedzenia dużo i smacznie. Po kolejnym ataku bulimii można czuć się winnym i zawstydzonym oraz obiecać sobie, że nigdy więcej tego się nie zrobi. Ale czas mija, a bulimia znów zyskuje przewagę, a następnie w ataku przejadania się można w krótkim czasie zjeść od 3000 do 5000 kalorii.
Po zakończeniu ataku przejadania się nadchodzi panika i podejmowane są zdecydowane działania, aby zrekompensować przejadanie się, wywołując wymioty lub biegając przez kilka kilometrów. I przez cały ten czas chory czuje, że nie kontroluje siebie, jak by tego chciał. Ponadto stałe przyjmowanie środków przeczyszczających lub moczopędnych, wpływa niszcząco na organizm. Dlatego trzeba zawalczyć o siebie i zgłosić się do psychoterapeuty, aby rozpocząć leczenie bulimii.

Nieskuteczne próby usunięcia kalorii

specjalista psychoterapeuta Gdynia
specjalista psychoterapeuta Gdynia

Wymioty to nie jest dobry sposób na wyeliminowanie zjedzonych kalorii, może nie wszyscy wiedzą, ale wielu bulimików zauważa przyrost wagi. Wymioty natychmiast po jedzeniu eliminują tylko 50% kalorii, ale to wciąż więcej niż zawartość kalorii w normalnym posiłku. Środki przeczyszczające i moczopędne są jeszcze mniej skuteczne. Po przyjęciu leków moczopędnych można ważyć mniej, ale jest to spowodowane utratą wody, a nie prawdziwą utratą masy ciała. Aby pozbyć się bulimii, ważne jest, szukanie profesjonalnej pomocy w wyeliminowaniu podstawowych problemów psychologicznych, które powodują bulimię. Zastosowanie leczenia bulimii przy wykorzystaniu zaawansowanych metod psychoterapii  przyspiesza osiągnięcie sukcesu.

Objawy bulimii

  • Brak kontroli nad ilością spożywanych pokarmów.
  • Wycieczki do kuchni w nocy, gdy wszyscy domownicy śpią. Osoba chora na bulimię przejada się w samotności.
  • Spożywanie ogromnej ilości jedzenia bez wyraźnego przyrostu wagi.
  • Znikanie produktów. Liczne puste opakowania z żywności w śmieciach lub skrytki śmieciowego jedzenia.
  • Wahania między przejadaniem się a głodem. Rzadko je normalnie.

Pozbywanie się spożytego jedzenia – metody

  • Chodzenie do WC po jedzeniu. Odgłos wody w celu maskowania dźwięku wymiotów.
  • Stosowanie środków przeczyszczających, moczopędnych lub lewatyw po posiłkach. Oprócz tabletek odchudzających ograniczających apetyt lub odwiedzając saunę, aby schudnąć.
  • Zapach wymiotów. W łazience lub z ust może pachnieć wymiotami. Osoby cierpiące na bulimię mogą próbować ukryć zapach wymiotów za pomocą płynu do płukania ust, perfum, odświeżaczy powietrza, gumy do żucia.
  • Intensywne ćwiczenia. Zwiększona aktywność fizyczna, szczególnie po jedzeniu. Typowe obciążenie o wysokiej intensywności spalania kalorii, takie jak jogging lub aerobik, jest typowe.

Leczeniu bulimii – na czym polega ten proces?

Korzystając z pomocy psychoterapeuty można przejść cały cykl terapii nastawionych na skuteczne leczenie bulimii. Takie spotkania z psychologiem mają na celu:


Przerwanie cyklu przejadania się i kompensacja.


Leczenie bulimii w pierwszym etapie koncentruje się na przerwaniu błędnego cyklu objadania się i prowokowania wymiotów oraz przywróceniu normalnej diety. Chory nauczy się kontrolować swoje nawyki żywieniowe, unikać przejadania się, radzić sobie ze stresem w sposób niezwiązany z jedzeniem, regularnie jeść, zmniejszać apetyt na jedzenie i pozbyć się pragnienia oczyszczenia się, czyli wymiotów.
Zmiana w niezdrowym myśleniu i zachowaniu. Leczenie bulimii w drugim etapie koncentruje się na identyfikacji i zmianie patologicznych przekonań dotyczących masy ciała, diety i kształtu ciała. Osoba chora na bulimię bada podejście do jedzenia i ponownie zastanawia się, czy samoocena zależy od masy ciała. Nauczy się zdrowych sposobów na odchudzanie.


Rozwiązanie problemów psychologicznych.


Leczenie bulimii w trzecim etapie polega na wyeliminowaniu problemów psychologicznych, które powodują bulimię. Należą do nich problemy w relacjach, lęk i depresja, niska samoocena oraz poczucie izolacji i samotności. Choremu może się wydawać, że nie ma wyjścia z bulimii, ale wolność jest w jego zasięgu. Właściwe leczenie bulimii, stosowanie psychoterapii, inteligentne strategie i techniki pomogą pokonać bulimię i zyskać prawdziwą pewność siebie.