Na co wpływa witamina K?

Witamina K2 cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Nie ma się temu co dziwić, gdyż odgrywa ona ogromną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Warto byłoby wiedzieć, jakie produkty żywnościowe zawierają witaminę K. Dzięki temu istnieją spore szanse na to, że dostarczymy sobie odpowiedniej ilości tej witaminy w naturalny sposób. Niestety, w niektórych przypadkach dostarczenie sobie właściwej ilości wit K w naturalny sposób jest niemożliwe. Wówczas należy zastanowić się nad dobrze przemyślaną suplementacją.

Z jakich właściwości słynie witamina K?

Witamina K słynie z bardzo wielu silnych właściwości wspomagających prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Należy mieć świadomość tego, że witamina K występuje naturalnie w dwóch formach. Mowa tu o witaminie K1 oraz o witaminie K2. Jeśli chodzi o witaminę K1, jest ona syntetyzowana przez rośliny. Wit K2 jest zaś wytwarzana przez bakterie bytujące w jelitach. Zarówno jedna, jak i druga forma witaminy jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jaką więc rolę odgrywa witamina K? Przede wszystkim jest ona niezbędna dla prawidłowego wzrostu naszych kości. Na tym jednak nie koniec. Ta ważna witamina dba również o prawidłowy proces krzepnięcia krwi. Nie musimy więc obawiać się tego, że wykrwawimy się poprzez niewielkie rany. Witamina ta uszczelnia także naczynia włosowate, dlatego o jej prawidłowy poziom powinny troszczyć się w szczególności osoby mające problem z pękającymi naczynkami. Należy także zaznaczyć, iż dzięki witaminie K możliwe jest działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz przeciwbólowe. Nie sposób nie zauważyć, że witamina ta zapobiega zwapnieniu żył. Trzeba więc troszczyć się o odpowiedni poziom witaminy K w naszym organizmie. Należy więc przyglądać się temu, co jemy i jak się czujemy. Jeżeli dokuczają nam jakiekolwiek objawy niedoboru witaminy K, należy pomyśleć o suplementacji.

Poznaj ofertę:

Gdzie znajdziemy witaminę K?

Witamina K2 może być suplementowana, ale dobrze byłoby zatroszczyć się także o odpowiednią podaż naturalnej witaminy K. Musimy więc wiedzieć, w jakich produktach znajduje się ta niezmiernie ważna witamina. Jak się okazuje, witamina ta znajduje się w świeżych warzywach. Mowa tu przede wszystkim o warzywach liściastych, takich jak jarmuż, szpinak czy sałata rzymska. Na tym jednak nie koniec. Witamina ta znajduje się również w brokułach, lucernie oraz brukselce. Nie sposób nie zauważyć, że ta ważna witamina znajduje się także w szparagach. Jeżeli zatroszczymy się o właściwą dietę, istnieje naprawdę spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się dostarczyć swojemu organizmowi niezbędną ilość witaminy K. Warto także mieć świadomość tego, jakie objawy mogą świadczyć o niedoborze tej ważnej witaminy. O niedoborze może świadczyć skłonność do siniaków. Ponadto, wśród objawów niedoboru tej istotnej witaminy wyróżnić można także krwiomocz oraz obfite miesiączki. Niedobór może manifestować się także krwawieniami z układu pokarmowego oraz z nosa. Najbardziej niebezpieczne są krwotoki śródczaszkowe, które także mogą wystąpić na skutek niedoboru witaminy K. Wymienione objawy mogą wynikać również ze stanów chorobowych, mniej lub bardziej poważnych. Warto byłoby więc udać się do lekarza w razie ich wystąpienia. W razie potrzeby specjalista zaleci nam wykonanie badań laboratoryjnych krwi lub badań obrazowych.

Dlaczego witaminę K warto suplementować razem z witaminą D?

Niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczyć sobie odpowiedniej ilości witaminy K wraz z pożywieniem. Wówczas warto zdecydować się na suplementację. Dobrych jakościowo suplementów należy poszukiwać przede wszystkim w aptekach, zarówno tych internetowych, jak i stacjonarnych. Nie należy jednak zapominać o tym, że witamina K może występować w różnych formach. Najpowszechniejsza jest jednak zdecydowanie witamina K w tabletkach. Stanowi ona wspaniałe rozwiązanie dla większości osób. Tabletki połyka się powiem sprawnie i szybko. Jeżeli poszukujemy dobrej jakości suplementu, warto poradzić się farmaceuty lub lekarza. Pomocne mogą okazać się również opinie klientów na temat poszczególnych suplementów. Im większa liczba tych pozytywnych, tym większe szanse na to, że uda nam się znaleźć dobry jakościowo suplement. Trzeba także pamiętać, że bardzo często w skład jednego preparatu wchodzą witaminy k2 i d3. Jak się okazuje, dzieje się tak nie bez powodu. Zarówno witamina K, jak i witamina D, zwana witaminą słońca pozytywnie wpływają na układ kostny. Dzięki nim możliwe jest więc dobre funkcjonowanie całego naszego organizmu. Nie należy zapominać o tym, że suplementacja powinna być starannie przemyślana. Suplement musi być dawkowany w sposób zgodny z zaleceniami producenta. Zazwyczaj znajdują się one na opakowaniu. Warto także mieć świadomość tego, że efekty suplementacji nie pojawią się od razu. Można będzie je dostrzec po pary tygodniach lub miesiącach suplementacji. Niestety, w wielu przypadkach konieczne jest podawanie witaminy K domięśniowo. Dzieje się tak, gdy niedobory są duże.