Co to jest ubezpieczenie OCP?

W dzisiejszych czasach wyróżnić możemy wiele firm, które działają na rynku transportowym. Najczęściej zajmują się przewożeniem towarów. Pokonywane drogi są często bardzo długie, a w trakcie podróży czyha na nas mnóstwo niebezpieczeństw. Dlatego tak istotne jest, aby posiadać ubezpieczenie, które uchroni firmę przed stratami finansowymi. Czym charakteryzuje się ubezpieczenie OCP? Dlaczego warto zdecydować się na ubezpieczenie OCP? W jaki sposób dokonać zakupu polisy OCP? Jaka jest cena ubezpieczenia OCP? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Ubezpieczenie OCP- czym się charakteryzuje?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czym tak właściwie jest ubezpieczenie OCP. Otóż gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie tego zjawiska, wówczas jest to ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika. W pierwszej kolejności powinniśmy wspomnieć o tym, że nie jest to obowiązkowe rozwiązanie, jednakże coraz więcej cenionych firm decyduje się na podjęcie tego kroku. Jest to bowiem rodzaj polisy, która skutecznie zabezpiecza naszą firmą transportową przed odpowiedzialnością, która związana jest z narobieniem szkód na powierzonym towarze. Niestety często wynikają one z losowych i nieprzewidywanych przyczyn. Ubezpieczenie OCP najczęściej chroni przed kradzieżami, uszkodzeniem, zniszczeniem lub opóźnieniem dostawy. Jest to zabezpieczenie nie tylko dla przewoźnika, ale także dla klienta, który decyduje się zlecenie transportu. Ma on bowiem pewność, że w przypadku nietypowych okoliczności nie poniesie dużych strat finansowych. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni zakres usług, wówczas realizacja poszczególnych transportów jest znacznie bezpieczniejsza, co bezpośrednio wiąże się ze zdecydowanie niższym ryzykiem poniesienia strat. W większości przypadków przewoźnicy wykupują ubezpieczenie OC na 12 miesięcy, ale umowa może być również skonstruowana na dłuższy okres czasu.

Dlaczego warto zdecydować się na ubezpieczenie OCP?

Wiesz już co to jest ubezpieczenie OCP? Poznaj zalety tego rozwiązania! Przede wszystkim jest to skuteczne zabezpieczenie przed wszelkimi stratami finansowymi, które mogłyby powstać na skutek nierzetelnego wykonania zlecenia transportu towaru. Dodatkowo jest to również poniekąd ochrona przed niewykonaniem dowozu towarów- z reguły powstaje to na skutek losowych zdarzeń, co warto mieć na uwadze. Warto również wspomnieć o tym, że stajemy się bardziej wiarygodni w oczach klienta. Ma on bowiem pewność, że w przypadku przykrego incydentu wszelkie szkody zostaną zrekompensowane. My, jako firma przewozowa, możemy uzyskać odszkodowanie, które pokryje całą wartość towaru, który był przewożony. Jest to więc skuteczna ochrona firmy przed bankructwem. Zapewne zdajemy sobie sprawę z tego, że z OC nie jesteśmy w stanie otrzymać zadośćuczynienia w wyniku zalania, kradzieży lub aktu wandalizmu, natomiast OCP w pełni zrekompensuje straty.

W jaki sposób dokonać zakupu polisy OCP?

Skoro zdajesz sobie sprawę z tego, co to jest ubezpieczenie OCP, a także jakie zalety niesie ze sobą to rozwiązanie, warto zainteresować się, jak dokonać zakupu polisy. Jak wiadomo, OCP są nieobowiązkowe i nie są normowane żadnymi przepisami prawa. Dlatego też nie powinniśmy zgadzać się na standardowe opcje, które są zaprezentowane przez ubezpieczyciela. W pierwszej kolejności powinniśmy zestawić ze sobą wszystkie najciekawsze oferty i je porównać. W tym celu możliwe jest skorzystanie z wielu internetowych narzędzi, które są dostępne zupełnie za darmo. Często wystarczy wypełnić dane formularza, a potem poczekać na wyniki. Po kilku chwilach powinniśmy uzyskać przejrzyste zestawienie ofert, które dostępne są na dzień dzisiejszy na rynku. Kiedy już wstępnie zdecydujemy się na jedną z ofert, powinniśmy rozpocząć proces negocjacji z firmą ubezpieczeniową. Warto dopasować klauzule do własnych potrzeb, a także zaproponować nieco niższe ceny. Jest to możliwe, o ile posiadamy mocne karty przetargowe.

Jaka jest cena ubezpieczenia OCP?

Ile może kosztować ubezpieczenie OCP? Jest to pytanie, które zadaje sobie wiele osób, które wstępnie zainteresowane są skorzystaniem z ubezpieczenia OCP. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Co więcej, bardzo trudne podanie jest orientacyjnej kwoty za wcześniej wspomnianą polisę, bowiem wszystkie ubezpieczalnie indywidualnie wyliczają składki. Robią to na podstawie kilku aspektów. Jednym z najważniejszych jest obrót firmy. Logiczne jest, że im są one wyższe, tym wyższe stawki musimy płacić. Nie w sposób nie wspomnieć o rodzaju przewożonych towarów. Cena będzie znacznie wyższa, jeśli zajmujemy się transportowaniem niebezpiecznych lub drogich przedmiotów. Znaczenie ma także gwarantowana suma ubezpieczenia, czyli maksymalna kwota, jaką jest w stanie zapłacić ubezpieczyciel w ramach danej szkody. Na wysokość składki bezpośrednio mają wpływ także klauzule, które dobierane są “z pakietu” dopasowując polisę do indywidualnych potrzeb.