Jak dobrać odpowiednią firmę przeprowadzkową?

Przeprowadzka to coś czego każdy może się spodziewać przynajmniej raz w życiu. Niekiedy taka „operacja” nie jest wcale niczym przyjemnym, jednak są sposoby by to zadanie znacznie ułatwić. Zdecydowanie dobrym pomysłem jest zatrudnienie odpowiedniej firmy, zajmującej się transportowaniem wszelkiego rodzaju sprzętu. Podczas zatrudniania takich przedsiębiorstw należy zwracać uwagę na kilka zasadniczych spraw, które wydają się błahe, jednak potrafią znacznie usprawnić przeprowadzkę.

Jak dobrać odpowiednią firmę przeprowadzkową?Wybór firmy zajmującej się przeprowadzką

Na rynku można znaleźć dwa rodzaje firm, które zajmują się przeprowadzkami. Wiele osób uznaje je za takie same, jednak są to przedsiębiorstwa zajmujące się innego rodzaju czynnościami. Jeżeli więc w ogłoszeniu natrafi się na firmę transportową wówczas klient może liczyć jedynie na przewiezienie rzeczy z jednego miejsca w drugie, bez zapewnienia pomocy przy takich sprawach jak pakowanie, kartony, folie, taśmy czy inne rzeczy służące do zabezpieczenia przewożonych przedmiotów. Z kolei drugi rodzaj firm będzie miał przy nazwie przedsiębiorstwa również słowo „przeprowadzki”. Tego rodzaju firmy zapewniają wszelkie wymienione sprawy, których nie gwarantuje nam firma wyłącznie transportowa. Poza tym personel, który zajmuje się przeprowadzką doradzą w każdej sprawie, związanej z tym procesem. Odpowiednio wykona kosztorys i zoptymalizuje koszty oraz dobierze jak najbardziej wygodną opcję. Podejmie również wszelkie kroki, by zorganizować przeprowadzkę do miejscowości, która jest oddalona o kilkaset kilometrów, co jest sporym wyzwaniem z logistycznego punktu widzenia.

Zobacz również:

Co jest najbardziej istotne podczas wyboru firmy zajmującej się przeprowadzką?

Wybierając firmę przeprowadzkową należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kwestie związane z ubezpieczeniem. A więc przede wszystkim wypytać o to czy ubezpieczenie jest gwarantowane czy też nie. Profesjonalne przedsiębiorstwa posiadają w swoim składzie ubezpieczone pojazdy wykorzystywane podczas transportu, jak również mają OC przewoźnika drogowego. Bardzo dobrze jeżeli wybrana firma posiada także polisę All Risk, co oznacza iż wszystkie przewożone przedmioty są zabezpieczone. Kolejną bardzo ważną sprawą jest podpisanie umowy. Należy pamiętać, że jest to obowiązkowe i że jeżeli jakaś firma tego nie praktykuje wówczas nie poleca się nawiązywać z nią współpracy, a tym bardziej powierzać jej swój cały dobytek. Umowa powinna poruszać wszelkie kwestie związane z reklamacją oraz o ile zajdzie taka konieczność – zgłoszeniem szkody.

Szukając firmy zajmującej się przeprowadzką poleca się przejrzenie przynajmniej kilku stron internetowych, tak by móc porównać oferty i wybrać ostatecznie najlepszą. Dobrze jest, aby sprawdzić opinie w sieci dotyczące danego przedsiębiorstwa. W przypadku pojawienia się choćby drobnych sygnałów o niewywiązaniu się firmy z umowy, złym stanie jej floty czy jakichkolwiek innych niekompetencji należy trzymać się od niej jak najdalej. Na stronach internetowych firm warto przyjrzeć się referencjom, jak również – o ile istnieje taka możliwość – zadzwonić do konkretnych osób, korzystających wcześniej z usług tego przedsiębiorstwa. Warto także zwrócić uwagę na datę założenia firmy. Jeżeli istnieje ona na rynku już od dłuższego czasu to oznacza, że jest to firma doświadczona i z pewnością kompetentna. Ostatnim sposobem na sprawdzenie czy jest to odpowiednie przedsiębiorstwo jest po prostu skorzystanie z polecenia znajomych, którzy wcześniej mieli do czynienia z przeprowadzkami przeprowadzonymi przez firmy tego rodzaju.

W jaki sposób sprawnie przeprowadzić przeprowadzkę?

Pierwszą i kluczową sprawą jest zaplanowanie przeprowadzki z dużym wyprzedzeniem, jako że pakowanie wszelkich sprzętów w ostatniej chwili zazwyczaj nie kończy się zbyt dobrze. W przypadku gdy firma przeprowadzkową zapewnia nam kartony, taśmy i cały potrzebny sprzęt  i tak do naszych kompetencji należy odpowiednie grupowanie przedmiotów. W jednej grupie uszeregować przedmioty ciężkie, w drugiej drobne i delikatne, w trzeciej – o dużej wartości sentymentalnej i tak dalej. To znacznie ułatwi pracę dla osób, które będą potem umiejscawiać je na samochodzie. Poza tym może się okazać, że posiadamy ogromną ilość rzeczy kompletnie niepotrzebnych. Warto je również zapakować w oddzielny karton i np. oddać osobom potrzebującym.

W trakcie przeprowadzki najbardziej uciążliwymi są przedmioty małe. Do ich pakowania warto więc wykorzystać woreczki strunowe, tak by unikać wrzucania ich gdzie popadnie, jako że przedmioty niewielkich rozmiarów z łatwością można zgubić. Można je również zapakować w kartony, jednak należy pamiętać o ich uprzednim opisaniu, co znacznie ułatwi ich rozpakowywanie, ale także spowoduje, że osoby je niosące będą uważały, aby ich nie uszkodzić.

Wiele osób stosuje również opcję kartonu z rzeczami na pierwszą noc. Po przeprowadzce bowiem nie wystarcza siły, aby rozpakować wszystkie przedmioty na raz. Taki karton powinien być na wierzchu i zawierać wszystkie rzeczy, które będą potrzebne w pierwszej dobie w nowym mieszkaniu. Tu zawarte będą takie sprawy jak ubranie na zmianę, bielizna, kosmetyki, ręczniki – a więc tzw. zestaw pierwszej potrzeby.

Polecane :