Co zrobić, aby mieć inteligentny dom?

Co zrobić, aby mieć inteligentny dom?

Co zrobić, aby mieć inteligentny dom? Komfort to powód, dla którego wiele osób wybiera własny dom, a nie mieszkanie w bloku. Urządzając własne cztery kąty w XXI wieku warto wyposażyć je w elementy, które sprawią, że dom stanie się nie tylko komfortowy, ale także bezpieczny i tańszy w eksploatacji. Można to osiągnąć wyposażając go w odpowiednią infrastrukturę techniczną. Jeśli do tego zostaną one połączone w jeden  zautomatyzowany system, który umożliwi zarządzania i sterowanie tą infrastrukturą, będziemy mogli powiedzieć, że mieszkamy w inteligentnym domu. 

Jaki dom zasługuje na miano inteligentnego?

Mianem „inteligentny dom” określa się te domy, w których zastosowane zostały systemy, które wykazują cechy charakterystyczne dla sztucznej inteligencji. We współcześnie budowanych domach jest coraz więcej niezależnie od siebie działających zautomatyzowanych systemów. Wykonują one wiele czynności w oparciu o różne programy komputerowe. Wygląda to z pozoru tak, jak gdyby dom sam podejmował pewne decyzje. To oczywiście tylko takie wrażenie – zautomatyzowany system realizuje tylko program, który wcześniej został ustalony przez człowieka. 

Wygodnie i komfortowo 

Mnóstwo różnych instalacji w domu sprawia, że sterowanie poszczególnymi z nich zajmuje mnóstwo czasu. Sterowanie to może stać się bardziej proste i bardziej komfortowe, jeśli zintegrujemy zarządzanie różnymi urządzeniami. W ten sposób sprawimy, że zmniejszy się liczba czynności koniecznych do ich obsługi. Jednocześnie też zmniejszymy liczbę czynności, które wiążą się ze sprawowaniem nad nimi kontroli. 

Co powinno znaleźć się w inteligentnym domu?

Co zrobić, aby mieć inteligentny dom?
Co zrobić, aby mieć inteligentny dom?

Celem stosowania automatyki w domu jest, jak już to napisaliśmy wcześniej, zwiększenie komfortu mieszkających w nim osób. Inteligentny dom  możemy więc wyposażyć w wiele elementów infrastruktury technicznej. Zautomatyzowanie funkcjonowania domowych urządzeń sprowadza się w pierwszej kolejności do automatycznego gaszenia światła przy opuszczania domu i automatycznego jego włączania, gdy wrócimy do niego. Wiele osób, które decyduje się na inteligentny dom, wybiera „kreowanie scen świetlnych”. Rozwiązanie to polega na tym, że źródła światła w domu włączane są według z góry ustalonego porządku. Oczywiście, aby było to możliwe niezbędne jest odpowiednie zaprogramowanie automatyki świetlnej. W ramach inteligentnego domu możliwe jest również sterowanie pracą kotła centralnego ogrzewania i wentylacją. Sterowanie bramą wjazdową na posesję i/lub bramą garażową – to również potrafi inteligentny dom. System składający się na inteligentne zarządzanie infrastrukturą techniczną w naszym domu może również decydować o zmianie położenia lameli w żaluzjach czy o konieczności zamknięcia okien dachowych w razie nagłego pojawienia się burzy. Funkcja automatycznego sterowania roletami czy żaluzjami, bardzo przydaje się, gdy chcemy symulować swoją obecność w domu. Uruchomienie funkcji podnoszenia i opuszczania rolet/żaluzji może wprowadzić w błąd obserwujących nasz dom złodziei. System sterowania roletami możemy zintegrować z system sterowania oświetleniem w taki sposób, aby jednocześnie zasuwały się rolety i zapalało światło. 

Kiedy zdecydować się na zintegrowany system sterowania instalacjami?

Zarządzanie budynkiem poprzez jego zautomatyzowanie może mieć bardzo różny zakres. Od tego zależy więc decyzja o tym, na jakim etapie budowy domu system powinien zostać zaplanowany. Generalnie przyjmuje się, że decyzja o tym, że chcemy mieć inteligentny dom powinna zapaść na jak najwcześniejszym etapie budowy. Na etapie wykończenia domu można zainstalować system do na przykład automatycznego otwierania i zamykania bramy wjazdowej, ale podczas budowy domu powinno zostać wykonane okablowanie. Istniejący już zintegrowany system sterowania infrastrukturą techniczną możemy rozbudować już podczas mieszkania. Warto więc pamiętać nie tylko o tym, aby na wczesnym etapie budowy domu nie tylko zaplanować jego wyposażanie w inteligentne sterowanie, ale także zlecić zaprojektowanie instalacji w taki sposób, aby jej rozbudowa w przyszłości o dodatkowe moduły nie stanowiło żadnego problemu. Warto też wiedzieć o tym, że obecnie dostępne są na rynku rozwiązania, które pozwalają mieć inteligentny dom także wtedy, gdy na etapie budowy zostało pominięte niezbędne okablowanie. Na rynku pojawiły się systemy bezprzewodowe. Poszczególne elementy składające się na taki system mogą komunikować się ze sobą drogą radiową. Ale uwaga! Jeśli zależy nam na bardzo rozbudowanym systemie, a więc takim, który będzie w sposób zintegrowany sterował ogrzewaniem, klimatyzacją, wentylacją, oświetleniem, alarmem, projekt takiego systemu musi zostać przygotowany jednocześnie z projektem architektonicznym naszego przyszłego domu. W naszych domach jest coraz więcej wymagających odrębnej obsługi urządzeń. Korzystanie z tych może stać się bardziej wygodne i komfortowe pod warunkiem, że zostaną one zintegrowane w jedną, inteligentną instalację. Systemy automatyki składające się na „inteligentny dom” to rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę.