Jak kłaść kostkę brukową?

Jak kłaść kostkę brukową? Kostka brukowa niezmiennie cieszy się dużą popularnością i chętnie wykorzystywana jest do utwardzania nawierzchni wokół domów. Z powodzeniem można samodzielnie zająć się jej ułożeniem, jednak niezbędna jest do tego wiedza na temat doboru właściwego rozmiaru i rodzaju kostki, oraz techniki ułożenia.

Jaki rodzaj kostki wybrać?

Przygodę samodzielnego ułożenia kostki brukowej rozpoczynamy od wyboru rodzaju kostki oraz jej wymiarów. Jeśli chcemy kostką wyłożyć podjazd lub ścieżkę, a nie dysponujemy dużą ilością gotówki, można nabyć najbardziej popularną kostkę betonową. Wyróżnia ją duża trwałość i odporność, przy czym współczesne kostki betonowe zaskakują mnogością barw i kształtów. Jeśli przeznaczyliśmy na ten cel większe środki, możemy wybierać pośród kostek brukowych kamiennych wykonanych z naturalnych surowców takich jak granit, piaskowiec, czy wapień. Jeśli natomiast marzy nam się ekskluzywna niespotykana ścieżka, wybierzmy nowoczesną świecącą kostkę brukową z podświetleniem LED wykonaną z materiałów żywicowo-akrylowych. Zaoszczędzimy przy tym na tradycyjnym oświetleniu ścieżki lub podjazdu, ponieważ kostki zapewniają wystarczającą ilość światła i są bardziej oszczędne, niż klasyczne lampy ogrodowe.

Rozmiar kostki jest ważny

Jak kłaść kostkę brukową?
Jak kłaść kostkę brukową?

W zależności od rodzaju kostki, jej wymiary mogą być różne. W temacie szerokości i długości kostki panuje dowolność. Jeśli chcemy otrzymać drobniejszy wzór, wybieramy kostki mniejsze, jeśli wzór ma być bardziej wyrazisty, wtedy należy kupić kostki większe. Ważna natomiast jest grubość kostki brukowej, ponieważ od niej zależy wytrzymałość nawierzchni. Jeśli kostką wykładamy ścieżkę spacerową w ogrodzie, lub ścieżkę prowadzącą do domu, na których występował będzie tylko ruch pieszy, w zupełności wystarczy kostka grubości 3-4 cm. W sytuacji, kiedy utwardzamy podjazd dla samochodu lub parking, należy wybrać kostkę o grubości od 6 do 8 cm.

Co trzeba kupić?

Po wyborze kostki i jej zakupie należy dokupić pozostałe materiały budowlane, niezbędne do fachowego wykonania nawierzchni:

  • kruszywo o frakcji 30-60 mm (tłuczeń, żwir, grys, żużel lub kliniec) – na podbudowę
  • piasek,
  • krawężniki,
  • kołki i żyłka,
  • geowłóknina,
  • impregnat do kostki.

Należy również przygotować lub zakupić odpowiednie narzędzia, czyli rękawice budowlane, poziomicę, szpadel, taczkę, grabie oraz ręczny ubijak.

Układanie kostki krok po kroku

Samodzielne ułożenie kostki brukowej nie jest trudne, jednak jest to dość pracochłonne zajęcie wymagające dokładności i utrzymania kolejności wykonywanych prac.

  1. Wytyczenie powierzchni. Za pomocą wbijanych w ziemię kołków i rozciąganej na nich żyłce wytyczamy obszar, na którym będziemy wykonywać prace. Obszar musi uwzględniać również obrzeża w postaci krawężników. Do wykonania pomiarów pod wytyczenie będziemy potrzebowali miarki budowlanej.
  2. Korytowanie. Wykop pod kostkę brukową powinien mieć głębokość od 15 do 20 cm. W sytuacji, kiedy warunki gruntowe są trudne (potrzeba ułożenia warstwy drenującej albo grząski lub gliniasty grunt wywołujący konieczność położenia grubszej podbudowy), głębokość może sięgać nawet 50 cm. Wykop należy poprowadzić z uwzględnieniem spadku terenu, by swobodnie mogły spływać wody opadowe.
  3. Osadzenie krawężników. Krawężniki są koniecznym elementem ścieżki, ponieważ zapobiegają rozjeżdżaniu się kostki na boki. Na ścieżkach o prostych liniach przewidzianych dla ruchu pieszych oraz podjazdach dla pojazdów lekkich, można wykorzystać klasyczne, pasujące kolorystycznie, krawężniki o wysokości 20 cm i długości 50 cm. Natomiast na parkingach najlepiej zamontować masywniejsze krawężniki drogowe. Montaż krawężników rozpoczynamy od skrajnych końców planowanej drogi, stabilizując je kołkami i poziomując z uwzględnieniem linii gruntu. Krawężniki umieszczamy w warstwie półsuchego betonu (około 10 cm). Po jego wyschnięciu, od zewnętrznej strony obsypujemy go zwykłym gruntem, a od wewnętrznej strony warstwą podbudowy.
  4. Wykonanie podbudowy. Pełni ona funkcję filtracyjną i nośną. Jest to kluczowy element procesu, ponieważ od jego solidności zależy to, czy kostka będzie się rozjeżdżać i zapadać. Jeśli mamy do czynienia z gruntami gliniastymi, wskazane jest wyłożenie wykopu geowłókniną i na tak przygotowane podłoże wysypane podbudowy. Podbudowa w postaci kruszywa (tłuczeń, żwir, grys, żużel lub kliniec) powinna zostać dokładnie ubita za pomocą ubijarki.
  5. Ułożenie kostki. Na tak przygotowanym podłożu można rozpocząć układanie kostki. Podczas układania ważne jest zachowanie przerw między poszczególnymi kostkami brukowymi o szerokości 4-5 mm, które ostatecznie wypełni piasek. Kostkę układamy poprzecznymi rzędami.
  6. Utwardzenie nawierzchni i impregnacja. Po ułożeniu kostki wysypujemy na nią piasek i równomiernie rozprowadzamy go w ten sposób, aby wypełnił wszystkie szczeliny między kostkami. Po tej czynności możemy użyć zagęszczarki lub wibratora płytowego, aby maksymalnie utwardzić podłoże. Na zakończenie prac wskazane jest impregnowanie kostki brukowej specjalnym impregnatem, który ograniczy jej nasiąkliwość i pozwala uzyskać żywe barwy.