Kiedy warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy profesjonalnego psychologa dla par?

Kiedy warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy profesjonalnego psychologa dla par? Pomoc psychologa dla par może okazać się nieoceniona w zasadzie w każdym związku. We wszystkich relacjach po pewnym czasie może dojść do jakiś nieporozumień, przez co jedna z osób może myśleć nawet o rozstaniu. Przed podjęciem jakiejkolwiek ostatecznej decyzji warto postarać się powalczyć o swój związek. W wielu przypadkach psycholog dla par może zdziałać prawdziwe cuda i uzdrowić mocno nadszarpnięte relacje między partnerami. W niniejszym artykule tłumaczymy, jak działają terapie małżeńskie. 

 Terapia małżeńska – najważniejsze informacje 

Terapia małżeńska z udziałem profesjonalnego psychologa dla par https://psychoterapeuta-gdynia.pl/terapia-par/ może okazać się przydatna w różnych momentach waszego związku. Nie jest powiedziane, że pomocy potrzebują tylko małżeństwa wieloletnim stażem bądź te świeżo zawarte. Kryzys małżeński może pojawić się w jakimkolwiek momencie i jest to rzecz naturalna. Może on wynikać na przykład z powodu pogoni za karierą, nieprawidłowego podziału obowiązków w domu, niezgodzie w kwestiach finansowych czy odnośnie wychowywania dzieci. Czasem przyczyny takiego stanu leżą znacznie głębiej. Mowa tutaj chociażby o sytuacjach, w których jeden z partnerów dojrzewał w rodzinie, w której występował problem przemocy lub uzależnień. Tak ogromny balast emocjonalny niejednokrotnie bardzo mocno wpływa na relacje pomiędzy mężem i żoną oraz przyczyniać się do znaczącego pogłębienia kryzysu.  

Brak odpowiedniej komunikacji jako jedna z najważniejszych podstaw do pojawienia się kryzysu w małżeństwie 

Kiedy warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy profesjonalnego psychologa dla par?
Kiedy warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy profesjonalnego psychologa dla par?

Do pojawienia się problemów w związku wiele razy może przyczynić się brak odpowiedniej komunikacji pomiędzy małżonkami. Jeżeli codzienne rozmowy sprawiają nam trudność, nie potrafimy w sposób otwarty rozmawiać o swoich uczuciach, oczekiwaniach oraz nie słuchamy siebie nawzajem, to jest to poważny problem. Jeśli partnerzy nie umieją zaakceptować tego, że każdy z nich jest inny oraz próbują go dopasować do siebie, to taka sytuacja może mieć całą masę wyjątkowo negatywnych konsekwencji. Im dłużej trwa opisywany powyżej stan, tym później osiągnięcie porozumienia satysfakcjonującego obie strony będzie jeszcze trudniejsze. Oddalamy się od siebie jeszcze bardziej bądź doprowadzamy do kłótni z byle powodu. Stan złości, rozgoryczenia i niepewności coraz bardziej się pogłębia. Już dawno nie ma w naszym związku szacunku, wsparcia czy troski o partnera. Zamiast tego jest nieustanna złość, brak woli współpracy oraz niechęć i poczucie ogromnego odtrącenia przez partnera. 

Jak rozwiązać problemy małżeńskie? 

Mnóstwo małżeństw znajdujących się w kryzysie zupełnie nie wie, w jaki sposób poradzić sobie z problemem, który się pojawił. Warto dokładnie przemyśleć, z jakiej formy pomocy będziemy chcieli skorzystać. Dobrym rozwiązaniem jest popytanie o opinie swoich znajomych. Być może okaże się, że oni w przeszłości korzystali już z pomocy wykwalifikowanego psychologa dla par i mogą nam kogoś polecić. Nie warto kierować się w stu procentach opiniami zamieszczanymi w internecie, ponieważ nie mamy żadnej gwarancji na to, iż zamieszczane tam informacje pokrywają się ze stanem faktycznym. Gdy szukamy psychologa dla par, warto decydować się na większe placówki, w których jest zatrudnionych minimum kilkunastu terapeutów. Zazwyczaj są to psychologowie dla par z wieloletnim doświadczeniem oraz różnorodnym umiejętnościami, dzięki czemu możliwe jest optymalne dopasowanie metod pracy oraz terapeutę do potrzeb danego małżeństwach. 

Kiedy udać się do psychologa dla par? 

Kiedy jest najlepszy moment na to, aby udać się do psychologa dla par? Wtedy, gdy po samodzielnych próbach zażegnania powstałego kryzysu sami nie potrafimy dojść do porozumienia. Warto też wiedzieć, że na terapii najlepiej jest spotykać się wtedy, gdy mamy jeszcze ochotę, aby walczyć o związek, a z drugiej strony odczuwamy ogromną bezsilność, ponieważ nie mamy pojęcia, co jeszcze moglibyśmy zrobić, aby sytuacja w naszym związku uległa znacznej poprawie. Nie należy rezygnować zbyt szybko – lepiej jest spróbować, aby potem nie żałować, że nie zrobiliśmy wszystkiego co w naszej mocy, aby uzdrowić relację z naszym partnerem. W niektórych przypadkach na pójście na terapię małżeńską jest już zdecydowanie za późno. Kiedy? Z taką sytuacją mamy do czynienia przede wszystkim wtedy, gdy kryzys pomiędzy partnerami jest już w takim stopniu zaawansowania, że czujemy, iż jakakolwiek walka nie ma już żadnego sensu. Partnerzy czują się wówczas wyjątkowo wypaleni, czują do siebie obojętność bądź wręcz wstręt oraz zranili się już wyjątkowo mocno. Wielokrotnie zdarza się, że jednej ze stron bardzo mocno zależy na tym, aby podjąć terapie ze swoim partnerem, zaś druga jest temu mocno przeciwna. Po jakimś czasie ta osoba, która chciała się pogodzić, rezygnuje i się poddaje. Jest to zdecydowanie najgorszy moment w całym związku, ponieważ ta osoba, która tak mocno się starała, jest już emocjonalnie oddalona od swojego partnera. Szanse na uratowanie takiego związku są już znikome. Z tego względu tak ważne jest, aby w porę skorzystać z usług profesjonalnego psychologa dla par. 

Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota
Hugo Kołłątaja 12B
81-332 Gdynia
+48 532 361 880
www.psychoterapeuta-gdynia.pl