Do czego wykorzystuje się drony?

Do czego wykorzystuje się drony? Postęp technologiczny to coś, z czym mamy do czynienia już od wielu lat – nowoczesne technologie stale zyskują na popularności i stają się coraz istotniejszą częścią życia każdego z nas. Jeszcze kilkanaście lat temu nie sposób było pomyśleć o czymś takim, jak drony – dziś z kolei stanowią one nie tylko zabawkę, ale i ważny aspekt życia codziennego pracowników wielu branż. Gdzie znajdują swoje zastosowanie? Na tym skupimy się w naszym artykule.

Gdzie swoje zastosowanie znajdują drony?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w naszym kraju najbardziej znanym zastosowaniem dronów jest to czysto rozrywkowe. Wszystko ze względu na to, że stanowią częsty element wyposażenia sklepów skierowanych właśnie do najmłodszych. Prawdą jest, że są w stanie pełnić rolę zabawki – nie należy jednak upraszczać tego i ograniczać jej wyłącznie do tego. Zastosowanie dronów jest bowiem znacznie większe, a w jego obrębie wyróżnić należy:

  • obserwację – bezzałogowe maszyny latające sprawdzają się świetnie do obserwowania dużych powierzchni terenu z perspektywy dającej na nią bardzo szeroki wgląd (a zatem z góry); jako że są urządzeniami elektrycznymi, są w stanie dostać się w miejsca, w które człowiekowi ciężko byłoby trafić – pozwalają więc na wykonywanie badań do tej pory uważanych za bardzo ekstremalne;
  • monitoring – choć ma to związek z wyżej wspomnianą obserwacją, warto wspomnieć oddzielnie, że drony stanowią coraz częstszy element wyposażenia firm ochroniarskich; te wykorzystują je oczywiście do patrolowania terenu – dzięki temu ochroniarze nie męczą się nieustannym chodzeniem, a ewentualnych intruzów i wszelkiego rodzaju nieprawidłowości można wykryć szybciej i efektywniej; zwłaszcza, że drony można wyposażyć w kamery termowizyjne i inne cuda techniki, które usprawnią ich działanie właśnie na tym polu;
  • fotografia i filmowanie – za pośrednictwem dronów można wykonać niesamowite ujęcia “z lotu ptaka”, które wcześniej wymagały od nas wypożyczenia helikoptera, co z kolei wiązało się z bardzo wysokim kosztem; warto wspomnieć, że w branży filmowej i fotograficznej drony są wykorzystywane nie tylko przez amatorów, ale i profesjonalistów – doskonale sprawdzają się przy kręceniu filmów dokumentalnych (potrafią się dostać w okolice zwierząt bezszelestnie i bezpiecznie dla nich), sensacyjnych (dają zupełnie inny kąt widzenia na akcję) i wielu innych; również fotografowie robią z nich bardzo częsty użytek; nic w tym dziwnego, skoro urządzenia te można wyposażyć w świetnej jakości kamery i aparaty; co więcej, wiele z n ich posiada takowe wbudowane!
  • transport – choć w chwili obecnej ładowność dronów jest stosunkowo niewielka, a ich zasięg mocno ograniczony, są coraz częściej wykorzystywane w transporcie przez firmy kurierskie; likwidują potrzebę wykorzystywania pracowników, pozwalają pozbyć się problemów logistycznych związanych czy to z zablokowanymi drogami, czy też po prostu z korkami; z łatwością dostają się również w bardzo specyficzne miejsca, potrafiąc dostarczyć przesyłki nie pod drzwi, ale i pod konkretne okno docelowe;
  • statystyka – drony często wykorzystuje się do przeprowadzania badań statystycznych – naukowcy wykorzystywali je między innymi do liczenia populacji pingwinów, a same w sobie mogą posłużyć również do monitorowania stanu upraw czy kontrolowania stanu czy to sieci elektrycznej, czy też dróg;
  • poszukiwanie – dzięki dronom w łatwy sposób można ułatwić sobie poszukiwanie zaginionych osób, pokrywając szybko ogromne połacie terenu – dzięki ich działaniu termowizyjnemu łatwiej odnaleźć zaginioną osobę, a same w sobie są też wykorzystywane w więzieniach do łapania zbiegów – choć jest to czymś rzadkim, zawsze są w pogotowiu, gotowe do niesienia pomocy i szybkiego namierzania takich uciekinierów; działają szybko, efektywnie i bezszelestnie.

Jaka jest ich przyszłość?

Do czego wykorzystuje się drony?
Do czego wykorzystuje się drony?

Wbrew temu, co wiele osób sądzi, drony wcale nie są czymś bardzo nowym i innowacyjnym – pierwsze ich plany jako bezzałogowych samolotów tak naprawdę pojawiły się już kilkadziesiąt lat temu, choć wtedy jeszcze w nieco innej formie. Choć dziś drony stanowią element wyposażenia przede wszystkim sklepów z zabawkami (w formie bardziej przypominającej zdalnie sterowane autka), wszystko wskazuje na to, że staną się bardzo ważną częścią przyszłości. Można śmiało przypuszczać, że będą szerzej wykorzystywane w przemyśle i logistyce, ale też zapewne przybiorą nową, większą formę. W jakim dokładnie kierunku to wszystko pójdzie? Tego tak naprawdę nie wiemy. Jest to jednak temat na tyle ciekawy, że zdecydowanie warto go na bieżąco śledzić.

Podsumowanie

Jak widać po powyższym artykule, drony nie stanowią jedynie zabawki dla najmłodszych, a ich zastosowanie jest znacznie szersze. Na świecie istnieje już wiele branż, którym ciężko byłoby sobie bez nich poradzić. Są świetnymi pomocnikami, a przede wszystkim bardzo uniwersalnymi maszynami, które zwiększają efektywność pracy ludzi bardzo niskim kosztem. Co również ważne, są dostępne dla każdego z nas – nie wymagają pozwolenia, specjalnej licencji ani innych dodatkowych rzeczy.