Czym zajmuje się ortopeda? W przypadku doświadczania wszelkich problemów z układem ruchu nie warto zwlekać; jak najszybsze skontaktowanie się ze specjalistą może bowiem oszczędzić nam dalszych problemów zdrowotnych. Niezależnie od tego, co nam dolega, od dolegliwości bólowych kręgosłupa, poprzez urazy stawów, aż po złamania kości, lekarzem, do którego powinniśmy skierować kroki, jest ortopeda. Szczecin oferuje wiele klinik, które zajmują się ortopedyczną diagnostyką i leczeniem. Poniżej odpowiadamy na pytania o pracę ortopedy w Szczecinie, jakie choroby jeszcze diagnozuje lekarz, kto może się do niego zgłosić i jakich metod leczenia używa? 

Czym zajmuje się ortopeda?

Ortopeda jest lekarzem-specjalistą, który zajmuje się diagnozowaniem, dywersyfikowaniem oraz leczeniem wszelkich schorzeń, które dotykają naszego układu ruchu, zarówno wrodzonych, jak i nabytych. Z ortopedią jest ściśle związana również tzw. traumatologia, czyli chirurgia urazowa https://ortho-expert.pl.

W Polsce szkolenie z obydwu dziedzin można rozpocząć po ukończeniu lekarskiego stażu podyplomowego, a od specjalistów wymaga się szczegółowej wiedzy z zakresu biomechaniki, patofizjologii, fizjologii ruchu i przede wszystkim anatomii. Początkowo ortopedia zajmowała się wyłącznie problemami dziecięcymi, takimi jak leczenie wad postawy; z czasem jednak dziedzina rozszerzała się coraz bardziej, obejmując kolejne schorzenia, również te dotykające osób dorosłych. 

Jakie choroby leczy ortopeda? 

Ortopeda w Szczecinie zajmuje się wieloma zagadnieniami natury zdrowotnej. Specjalizacja ortopedyczna obejmuje badanie i leczenie takich problemów jak, m.in.:

  • choroby metaboliczne; 
  • zwyrodnienia;
  • zakażenia kości i stawów;
  • choroby mięśni i nerwów;
  • choroby o podłożu endokrynologicznym;
  • schorzenia uwarunkowane genetycznie;
  • wady postawy;
  • jałowa martwica kości;
  • choroby nowotworowe układu ruchu; 
  • złamania, skręcenia i zwichnięcia kości, stawów oraz ścięgien i więzadeł.

Ortopeda, który przy okazji specjalizuje się w chirurgii, przeprowadza wszelkiego rodzaju operacje, dotyczące kości i innych układowych narządów. Ortopeda dziecięcy zajmuje się przede wszystkim wadami rozwojowymi niemowląt. W zakres jego obowiązków wchodzi leczenie wad budowy mózgoczaszki i wszelkie deformacje twarzoczaszki, oraz zniekształcenia dotykające kończyn górnych o dolnych. Zajmuje się również wadami postawy u dzieci dorastających, jak skolioza, lordoza czy kifoza. 

Kiedy należy skierować swoje kroki do ortopedy?

W mieście Szczecin można trafić na wiele klinik zajmujących się leczeniem ortopedycznym. Spora część osób zastanawia się, kiedy nadchodzi ten moment, że skierowanie swoich kroków do specjalisty jest konieczne. Większość osób, które chcą zarezerwować wizytę w przychodni, która ma odbyć się na koszt NFZ-u, musi otrzymać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Ta opcja często wiąże się z kilkumiesięcznymi oczekiwaniami, dlatego część pacjentów decyduje się na wizytę prywatną.

Do ortopedy powinni skierować się przede wszystkim nowo upieczeni rodzice; lekarz diagnozuje, wyklucza bądź potwierdza i zleca ewentualne leczenie wszelkich nieprawidłowości u noworodka, które mogłyby w przyszłości utrudniać jego prawidłowy rozwój. Do ortopedy bardzo często trafiają osoby, które doznały urazu mechanicznego, jak złamania, skręcenia czy zwichnięcia kończyn.

W przypadku odczuwania bólu kręgosłupa, ale także dyskomfortu związanego ze ścięgnami, mięśniami czy stawami, również należy udać się do specjalisty. Wszelkie obrzęki, problemy z ruchomością stawów oraz niepokojące “trzeszczenie” stawów także stanowią sygnał, że czas na wizytę u ortopedy. Pamiętajmy, że nieleczone zwyrodnienia mogą prowadzić do pogłębiania się bólu i nasilania się innych problemów zdrowotnych – nie warto zatem zwlekać i lekceważyć niepokojących sygnałów, które daje nam nasze ciało. 

Badania i metody leczenia stosowane przez ortopedę

Tak jak w przypadku większości wizyt lekarskich, podczas pierwszego kontaktu z ortopedą w Szczecinie można spodziewać się szczegółowego wywiadu. Ortopeda z Ortho Expert potrzebuje danych, które pomogą ustalić mu właściwą diagnozę i wdrożyć leczenie. Pacjenta wypytuje się o przebyte choroby, wcześniejsze urazy itp. Najlepszym rozwiązaniem byłoby posiadanie przy sobie karty zdrowia, szczególnie jeśli zawiera ona zdjęcia rentgenowskie z dokładnym opisem schorzenia. 

Podstawowym badaniem, jakie przeprowadza ortopeda, jest ocena stabilności, ruchomości oraz położenia stawów. Specjalista może także zechcieć określić stan kręgosłupa – wiele schorzeń i bólu bierze się z nieprawidłowej postawy https://ortho-expert.pl/operacje-kregoslupa-szczecin/.  Bardzo często zalecane jest wykonanie zdjęć rentgenowskich, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego oraz badania ultrasonograficznego – wszystko to jest niezbędne w ustaleniu dokładnej budowy kości i tkanek. Po dokładnej diagnozie i szczegółowym badaniom ortopeda decyduje, jakie leczenie należy wdrożyć.

Wszystko zależy od źródła problemu. W celu złagodzenia bólu zleca się terapię farmakologiczną połączoną z rehabilitacją i fizjoterapią. W niektórych przypadkach konieczne może być unieruchomienie kończyny, a czasami lekarz może zlecić nawet operację. 

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
www.ortho-expert.pl

By opus