Czy opłaca się zatrudniać pracowników ze wschodu

Narastające negatywne nastroje wokół sytuacji zatrudnienia jaka ma miejsce obecnie w naszym kraju powoduje, że wiele firm zwyczajnie nie stać na utrzymanie pracowników zapewniając im przy tym pełen pakiet socjalny i godziwe wynagrodzenie. Wciąż rosnąca płaca minimalna i duża inflacja powoduje, że na rynku pracy coraz częściej poszukiwani są tańsi pracownicy ze wschodu. Jednak czy warto ich zatrudniać w swojej firmie, jak wygląda cały proces zatrudnienia i czym zajmują się tego typu osoby?

 

Pierwsza niezaprzeczalną zaletą jest faktyczne zmniejszenie kosztów zatrudnienia jeśli chodzi o pracowników ze wschodu, pomimo wyrównującej się powoli stopy życiowej między wschodem Europy, a Polska, dla wielu pracowników z tamtego rejonu, nasza najniższa stawka krajowa to wciąż zadowalające pieniądze pozwalające utrzymać na godnym poziomie rodziny, które pozostały w rodzimym kraju pracowników. Dodatkowo pracownicy ze wschodu w porównaniu do naszych rodaków są silnie zmotywowani do pracy, ponieważ najczęściej chcą oni zarobić, w krótkim okresie czasu jak największa ilość gotówki, aby móc powrócić do swoich rodzin i żyć przez pewien okres na godnym poziomie. To niebywałe jak bardzo historia zatacza koło, jeszcze kilka lat wstecz to dla naszych pracowników Niemcy były taka ziemia obiecana, gdzie wyjeżdżali oni w pogoni za lepsza przyszłością i godnym, życiem, teraz nasz krajem jest tym samym dla pracowników ze wschodu. Dodatkowym powodem pozapłacowym, który sprawia, że pracownicy ze wschodu, najczęściej z Ukrainy – https://apsprofitpolska.pl/ –  są zatrudniani tak chętnie w naszym kraju jest bliskość kulturowa. łączy nas z nimi wspólna historia, posiadam podobny język. To bardzo zbliża i ułatwia komunikację, między pracodawcami, a pracownikami.

 

Pracownicy ze wschodu, są zatrudniani najczęściej na stanowiskach niższego i średniego szczebla. Często w przedsiębiorstwach produkcyjnych lub przetwórczych. Równie często jak prace fizyczne wykonują oni prace związane z kontrolowaniem procesów na przykład w magazynach. Nie ma co ukrywać, że jeśli chodzi o pracowników fizycznych nasz rynek nie oferuje pracodawcom zbyt dużego wyboru, dlatego zatrudniają oni zmotywowanych i lojalnych pracowników ze wschodu.

Jak zatrudnić pracowników ze wschodu?

Procedury związane z zatrudnieniem pracowników ze wschodu są bardzo uproszczone, pomimo tego, że na pewno trzeba liczyć się  z jakiś formalnościami, nie są one tak skomplikowane jak przy zatrudnianiu innych obcokrajowców. Gdy chcemy zatrudnić pracownika ze wschodu na okres nie dłuższy niż pół roku wystarczy złożyć wniosek w danym urzędzie, a dany pracownik musi złożyć pismo o przyznanie wizy pracowniczej. Omija się w ten sposób długotrwały i męczący proces uzyskania pozwolenia wojewody na zatrudnienie pracownika spoza okręgu Unii Europejskiej. To znacznie przyśpiesza i zachęca pracodawców a decydowanie się o zatrudnieniu pracowników ze wschodu. Dzięki takiemu rozwiązaniu tego typu pracownicy są traktowani jak pracownicy sezonowi. Niestety pół roku mija bardzo szybko i  po tym okresie dany pracownik musi powrócić do swojego kraju. Jednak po odczekaniu kolejnego pół roku, może on zostać ponownie zatrudniony w tej samej firmie na kolejny półroczny okres. W ten sposób można wymieniać rotacyjnie pracowników ze wschodu, poprzez zastępowanie ich w okresach konieczności powrotu do kraju kolegą, któremu zakończyć się okres przymusowego pobytu w ojczyźnie. Jeśli jednak chcemy, aby dany pracownik ze wschodu, pracował u nas bez żadnej przerwy, należy już otrzymać zezwolenie wojewody. Zatrudnienie sezonowe pracowników ze wschodu to doskonały sposób na sprawdzenie tego jak będą się takie osoby odnajdywały w naszej firmie i czy warto składać wnioski do wojewody. Te pół roku można potraktować jako okres próbny, nowego pracownika.   Istnieje też wiele agencji na rynku zajmujących się pośrednictwem w zatrudnieniu pracowników ze wschodu. korzystając z ich usług można znacznie ułatwić cały proces i nie martwić się o żadne formalności, opłaty jakie pobierają za zrekrutowanie odpowiedniego pracownika oraz dopięcie wszelkich dokumentów nie są wygórowane. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy pewność, że wszystko jest wykonywane zgodnie z literą prawa. warto p[przemyśleć takie rozwiązanie zwłaszcza jeśli chcemy zatrudniać duża ilość pracowników ze wschodu, poprzez działanie agencji, zdejmujemy z siebie odpowiedzialność, za kontrolowanie terminów. Także kiedy chcemy zatrudniać pracowników ze wschodu po raz pierwszy, warto wspomóc się fachową wiedza specjalistów w tym zakresie.

 

Zatrudniając pracowników ze wschodu można nie tylko obniżyć koszta związane z zatrudnieniem pracowników, ale także zyskać zmotywowanego, lojalnego pracownika, który będzie z chęcią i zapałem wykonywał swoją pracę. Nierzadko tego typu osoby, odnajdują swoje miejsce w firmach zatrudniających na stałe. Dzięki czemu mogą znacznie polepszyć swoją sytuację życiową, sprowadzić rodziny do Polski i zacząć całkiem nowe życie na nowych zasadach.