Jaki laptop do pracy wybrać? Czym powinien cechować się komputer biznesowy?

Coraz częściej okazuje się, że komputer jest niezbędny w naszej pracy. Co więcej, większość profesjonalistów decyduje się na laptopa do pracy, zamiast komputera stacjonarnego. Takie rozwiązanie pozwala nam na pracowanie poza domem, a nie tylko w biurze. Nie da się jednak ukryć, że nie każdy komputer sprawdzi się w każdej sytuacji. Jak wybrać odpowiedni laptop do pracy?

Laptop do pracy, czyli jaki?

Komputer do pracy będzie urządzeniem, od którego oczekujemy czegoś innego, niż od urządzenia, którego używamy do grania w gry, czy korzystania z internetu i oglądania filmów. Czym powinien cechować się dobry laptop do pracy?

Niewielka waga

Ważne jest to, żeby taki komputer był łatwy w transporcie. Często będziemy nosić go ze sobą, a więc powinniśmy zwrócić uwagę na to, żeby nie był za ciężki. Najlepiej jeśli jego waga nie będzie przekraczać 2-2,5 kilograma. Ważne jest też to, żeby jego obudowa była wykonana z dobrej jakości metalu lub tworzywa sztucznego. Dzięki temu nasz laptop do pracy będzie wytrzymały i odporny na uszkodzenia.

Czas pracy baterii

W związku z tym, że będziemy często pracować na nim poza biurem, laptop do pracy powinien mieć porządną baterię, która podziała przez kilka dobrych godzin po naładowaniu. Na rynku dostępne są komputery, których baterie będą działały nawet przez kilkanaście godzin. Dzięki temu będziemy mogli pracować na nim przez cały dzień nie martwiąc się poszukiwaniem gniazdka.

Różne złącza

Ważne będzie też to, żebyśmy byli w stanie podłączyć komputer do różnych urządzeń. Chodzi tutaj głównie o przeróżne systemy do prezentacji czy telewizory. Obowiązkowo powinny znaleźć się wejścia USB, ale przydatne będzie też HDMI i VGA. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się zakupem dodatkowych przejściówek. Ważne jest też to, żeby laptop do pracy miał możliwość łączności bezprzewodowej. Najważniejsze będzie tutaj połączenie się z siecią WiFi, ale przyda się też na pewno Bluetooth, dzięki któremu będziemy mogli połączyć się z bezprzewodową drukarką czy myszką.

Mocny dysk twardy i pamięć RAM

To jedna z najważniejszych rzeczy w każdym komputerze. Tak naprawdę im więcej pamięci RAM, tym lepiej. Dzięki temu nasz komputer będzie działał szybko i nie będzie sprawiał nam problemów. Oprócz tego, warto też zwrócić uwagę na dysk twardy. Obecnie najpopularniejsze są dyski SSD, które również przyspieszają działanie naszego laptopa do pracy. Im lepszy dysk będzie miał nasz komputer, tym ciszej będzie on działał.

Jaki laptop do pracy wybrać?

System operacyjny

Obecnie najczęściej kupuje się komputery z Windowsem 10, 8.1 lub 7. Najlepiej będzie zdecydować się na ten pierwszy, ze względu na to, że jest on najnowszy. Dzięki temu możemy liczyć na to, że najdłużej będzie on aktualizowany i wspierany przez Microsoft.

Ekran

Jeśli chodzi o laptop do pracy, zazwyczaj wybiera się te mniejsze modele, czyli takie, których ekrany mają od 12 do 14 cali. Dzięki temu są one lżejsze i łatwiejsze w transporcie. Niemniej jednak, jeśli chcemy, możemy zdecydować się na większy komputer. Z jednej strony lepiej będzie nam na nim pracować, ale z drugiej będzie on znacznie cięższy. Warto wybrać laptop do pracy z matowym ekranem, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie nam pracować na zewnątrz. Światło słoneczne nie odbija się od taniej powłoki, dzięki czemu znacznie lepiej widzimy to, co dzieje się na komputerze.

Procesor

Jeśli zależy nam na tym, żeby nasz laptop do pracy działał szybko, powinniśmy zdecydować się na procesor Intel Core i5 lub i7. Obecnie to najlepsze procesory dostępne na rynku. Dzięki temu nasze praca będzie znacznie bardziej efektywna. Ich dużą zaletą jest też to, że są one energooszczędne, dzięki czemu nasza bateria podziała dłużej.

Pamięć

Oczywiście im więcej, tym lepiej, ale minimum to 8 gigabajtów pamięci RAM. Im lepsza będzie pamięć naszego komputera, tym płynniej będzie on działał, nawet jeśli będziemy mieli uruchomione wiele różnych programów. Warto też poszukać komputera, którego pamięć można rozszerzać. Dzięki temu będziemy mogli go ulepszyć jeśli poczujemy taką potrzebę.

Karta graficzna

Kolejnym ważnym elementem jest karta graficzna. Co prawda, większe znaczenie będzie ona miała w komputerach do grania, ale laptop do pracy również powinien mieć dobrą grafikę. Warto zwrócić uwagę na karty Intel HD Graphics, które powinny doskonale sprawdzić się na takim urządzeniu.

Bateria i czas jej pracy

Tak naprawdę im dłużej będzie trzymała nasza bateria, tym lepiej. Dzięki temu będziemy mogli dłużej pracować bez podłączenia komputera do prądu. Niemniej jednak, każdy powinien dopasować ją do swoich potrzeb. Nie każdy będzie chciał pracować poza biurem, a przecież w takich miejscach możemy cały czas być podłączeni do zasilacza. Warto pamiętać o tym, że pojemność baterii wpływa też na wagę urządzenia, a więc jeśli zależy nam na tym, żeby było ono bardzo lekkie, będziemy musieli iść na kompromis. Tak czy siak, dobry laptop do pracy powinien podziałać na baterii przynajmniej przez osiem godzin.