Jeździectwo aktywnością dla osób niepełnosprawnych

Każdy z nas doskonale wie, jak ważną rolę odgrywa kontakt osób niepełnosprawnych ze zwierzętami. Dogoterapia, zabawy z delfinami, jeździectwo konne i wiele innych sposobów na to, by stworzyć najlepsze z możliwych warunki do tego, aby osobom niepełnosprawnym dać najlepsze sposoby leczenia wielu problemów i dolegliwości. Dziś chcielibyśmy zająć się bliżej tematem jazdy na koniach i możliwości, jakie daje jazda konna osobom z różnego rodzaju dolegliwościami. Po pierwsze każda aktywność dla takich osób jest niezwykle cenna, ale poprzez treningi z końmi działa się na wielu różnorodnych płaszczyznach, co wiąże się przede wszystkim z tym, że zarówno dzieci, jak również i dorośli czerpią z tego wiele pozytywnych aspektów.

Jeździectwo konne dla osób na wózkach inwalidzkich

Osoby jeżdżące na wózkach inwalidzkich mają przez cały czas siedzącą pozycję ciała. Nie mogą oni wstawać, nie mogą się poruszać. To wszystko wpływa bardzo negatywnie na ich perystaltykę jelit. Metabolizm pracuje zdecydowanie wolniej, pojawiają się problemy z otyłością, ciężko jest się wypróżnić bez bólu i dyskomfortu. Jeździectwo konne jest jednym ze sposobów na to, aby móc to zmienić. Dzięki odpowiedniemu ruchowi, które wykonuje koń osoby jeżdżące na wózkach inwalidzkich mają szansę na lepsze trawienie, a co za tym idzie na polepszenie pracy metabolizmu. Hipoterapia dla osób niepełnosprawnych to także praca nad ich mięśniami. Osoby mające zaniki mięśni lub borykające się z różnego rodzaju ich osłabieniem poprzez jazdę na koniu mogą uzyskać najlepszy rodzaj treningu dla ich niesprawnych mięśni. Mając w pobliżu szkółkę jeździecką lub możliwość uczestnictwa w turnusach, taka jazda konna niesie za sobą wiele pozytywnych aspektów. Jeśli chcemy więc postawić na wartą uwagi rehabilitację, to na pewno jeździectwo konne stanowi najlepszy z możliwych wybór.

Jeździectwo konne dla osób niewidomych

Hipoterapia jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób niewidomych lub niedowidzących. Z pewnością możemy sobie wyobrazić, a raczej jedynie naszkicować sobie to, jak czuje się osoba niewidząca. Wystarczy zamknąć na moment oczy, by ciemność powodowała u nas panikę i lęk. Ci ludzie muszą tak żyć, muszą obcować w społeczeństwie, poruszać się po drogach, po prostu funkcjonować najlepiej, jak to możliwe. Jednym ze skutecznych sposobów terapii jest jeździectwo konne, dzięki któremu poprawia się koordynacja ruchów u takich osób, następuje większa pewność siebie i zwiększa się refleks na wiele spraw i sytuacji dnia codziennego. Osoby niewidome muszą przyzwyczaić się do sytuacji, w jakiej żyją, jeśli jest to utrata wzroku w późniejszym czasie lub po prostu z taką przypadłością żyją od urodzenia, nie znając niczego innego. W każdym przypadku muszą jednak uczyć się żyć ze sobą i wśród innych ludzi. Jazda konna to bardzo dobry sposób na to, by codzienne poruszanie się i kontakt z innymi stanowił jak najmniejszy problem.

Jeździectwo konne sposobem na wiele chorób i przypadłości

Oczywiście jazda konna oprócz samej przyjemności dla wielu, oprócz formy rehabilitacji dla osób niewidomych lub na wózkach inwalidzkich, to także sposób na wiele przypadłości, chorób i problemów, z jakimi wielu w dzisiejszych czasach musi się zmagać. Kiedy więc jeździectwo konne warte jest wprowadzenia w życie? Na pewno u osób, u których stwierdzono ADHD, autyzm, urazowe uszkodzenia mózgu. To także doskonała terapia dla ludzi z uszkodzeniami i urazami rdzenia kręgowego, po udarach, przy stwardnieniu rozsianym, dystrofii mięśniowej, po amputacjach, jak również i przy problemach ze słuchem. W każdym przypadku tego typu kontakt z koniem i jazda na nim stanowi najlepszą metodę leczenia.

Jeździectwo konne na problemy natury umysłowej

Nie każdy może zdawać sobie sprawę z tego, ale jazda konna wpływa doskonale także na wszelkiego typu upośledzenia umysłowe. Sprawdza się przy deficytach poznawczych, przy problemach z uczeniem się, z zaburzeniami mowy. Jeździectwo konne to także szansa na poradzenie sobie z wszelkiego rodzaju kłopotami emocjonalnymi, nad którymi nie potrafimy zapanować i które całkowicie potrafią zrujnować nasze życie. Jeżdżąc na koniach i obcując z nimi, można w dużej mierze nauczyć się naszymi emocjami kierować i odpowiednio nam nimi panować. I na końcu- jeździectwo konne to także sposób na to, by umieć radzić sobie ze stresem. Osoby, które na co dzień walczą z nim i są narażone na długotrwały stres poprzez hipoterapię mogą nauczyć się poprawnie funkcjonować i zminimalizować działania stresu na nasz organizm, a co za tym idzie pozbyć się większości skutków ubocznych, które atakują nasz organizm.

Zastanawiając się nad tym, czy warto – jesteśmy przekonani o tym, że tak! Terapie z końmi, zajęcia, turnusy – to wszystko ma na celu dać możliwość osobom niepełnosprawnym i z licznymi zaburzeniami funkcjonować najlepiej, jak  tylko jest to możliwe. Ważnym aspektem zapewnienia prawidłowej rehabilitacji jest także zadbanie o profesjonalny sprzęt dla jeźdźców z niepełnosprawnościami. Jeśli jeździectwo konne jest takim sposobem leczenia, dlaczego by na to nie postawić.