Dell Latitude 5410

Laptop Dell Latitude 5511 to komputer przenośny zaprojektowany specjalnie z myślą o zadaniach biurowych. Dodatkowo jest smukły, niewiele waży i jest bardzo mobilny. Amerykańsku producent stworzył maszynę, które nie tylko spełnia oczekiwania w pracy biurowej i osiąga bardzo dobre wyniki wydajnościowe, ale również świetnie sprawca się jako domowe centrum multimedialnej rozrywki.

Specyfikacja

Dane techniczne

 

Producent

Dell

System operacyjny

Windows 10 Professional

Rodzaj laptopa

Biznesowy

Rozmiar ekranu – przekątna

14 cali

Procesor

Intel Core i5

Dysk

SSD

Ekran

 

Rozdzielczość

1920 x 1080

Powłoka matrycy

Antyrefleksyjna (matowa)

Typ matrycy

LED

Procesor

 

Model procesora

Intel Core i5-10210U (1,6 GHz, tryb Turbo 4,2 GHz, 6 MB pamięci Cache

Ilość rdzeni

4

Ilość wątków

8

Pamięć operacyjna

 

Ilość pamięci RAM

8 GB

Możliwość rozbudowy pamięci RAM

Tak, do 32 GB

Liczba gniazd pamięci

2

Dysk twardy

 

Ilość dysków

1 x SSD

Format

M.2

Interfejs

1 x PCIe

Pojemność dysku SSD

512 GB

Karta graficzna

 

Rodzaj karty graficznej

Zintegrowana karta graficzna

Model osobnej jednostki

Brak

Model zintegrowanej jednostki

Intel UHD Graphics

Wyjścia

1 x HDMI

Interfejs

 

Złącza

1 x USB 3.0 Typ-C/ DisplayPort

3 x USB 3.2

Komunikacja

WiFi , Bluetooth

Wygląd i wymiary

 

Dominujący kolor obudowy

Srebrny/stalowy

Materiał wykonania

Tworzywo sztuczne

Kolor pokrywy

Srebrny/stalowy

Klawiatura numeryczna

Tak, z prawej strony klawiatury

Szerokość

324 mm

Głębokość

216 mm

Wysokość

21 mm

Waga

1,47 kg

Wygląd

Trzeba zacząć, że laptop  Dell Latitude 5410  jest wykonany z bardzo nietypowych materiałów. W odpowiedzi na coraz bardziej powszechne nastawienie pro ekologiczne Dell stworzył laptopa, w którym do stworzenia obudowy zostało wykorzystane tworzywo sztuczne po recyklingowe. Mało tego, nie tylko ten model, ale cała seria Dell z rodziny 5000 jest nastawiona na ekologię i zrobiona z materiałów wtórnych.. Wszystkie pozdespoły są stworzone z “nowych” materiałów, jedynie obudowa jest ekologiczna(co w skali produkcji tak olbrzymiej firmy, daje bardzo dużo). A teraz pora na konkrety. Materiał po recyklingowy, który został wykorzystany do stworzenia tej konstrukcji to poindustrialne włókno węglowe. Obudowa każdego laptopa zawiera w sobie 18% tego materiału. Czy zastosowanie materiałów wtórnych pogorszyła jakość wykonania urządzenie? Sam sobie zadawałem to pytanie (wszakże materiały wtórne kojarzą się z czymś o gorszej jakości)…. i jak się okazało, odpowiedź była dla nas bardzo zadowalająca.  Dell Latitude 5410 jest zaskakująco solidnie wykonany. Obudowa zachowuje twardość i sztywność (nawet pod naciskiem). Jest to bardzo pozytywna cecha, zwłaszcza jeśli rozpatrujemy laptopa przez pryzmat urządzenia nastawionego na mobilność. Obudowa nie łamie się i nie wygina pod wpływem nacisku oraz przenoszenia z miejsca na miejsce, co daje znacznie większą pewność co do jakości po recyklingowego materiału.

Górna pokrywa ochraniająca ekran swoją frakturą przypomina aluminium a efekt ten jest jeszcze pogłębiony przez szary, metaliczny kolor. Sama pokrywa jest gładka i bardzo elegancka, rzekłbym nawet, że podchodzi mocno pod klasykę. Producent nie zapomniał o umieszczeniu swojego logo na tylnej pokrywie, które tym razem znajduje się na środku pokrywy.

Ramki ekrany odróżniają się mocno od pokrywy, gdyż ich kolor jest czarny. Boczne krawędzie są bardzo cienkie. Dolna i górna ramka są grubsze niż boczne. Na górnej producent znalazł trochę miejsca na zainstalowanie kamerki internetowej. Na dolnej natomiast znajduje się posrebrzane logo producenta.

Panel roboczy posiada taki sam, elegancki styl jak cała reszta, która została do tej pory omówiona. Tworzywo sztuczne ucharakteryzowane jest na aluminium w kolorze szarym, przypominającym metal. Wyspa, na której znajduje się klawiatura, jest w kolorze czarnym. Jest to 14 calowa jednostka, więc nie znalazło się miejsce na sekcję numeryczną, ale za to klawiatura została rozciągnięta po całej szerokości. Jest ona wygodnie (dla rąk) rozmieszczona, co znacznie minimalizuje zmęczenie ramion i dłoni w trakcie długich sesji pisania.

Ostatnia część obudowa – dolna jej część również się odróżnia od reszty. Jest ona w kolorze szarym, jednak jest to kilka tonów ciemniejszy niż w przypadku panelu roboczego.

Wydajność

Sercem laptopa  Dell Latitude 5410 jest czterordzeniowa i ośmiowątkowa jednostka obliczeniowa  Dell Latitude 5410, którego podstawowa częstotliwość taktowania osiąga 1,6 GHz. Tryb turbo z kolei może maksymalnie wynieść 4,6GHz dla pojedynczego rdzenia. może ona osiągnąć maksymalnie 4,6 GHz. Procesor jest wyposażony, dla własnych potrzeb, w 6 MB podręcznej pamięci Cache. Amerykański producent do kompletu dołożył 8 GB pamięci RAM DDR4. Zapewni to dużą płynność w trakcie pracy, nawet gdy otworzone jest wiele aplikacji w jednym czasie. Za pojemnik na dane służy tutaj dysk SSD M.2 na magistrali PCIe o pojemności 512 GB. Jest to naprawdę solidna kompozycja podzespołów, która zapewni wysoką wydajność podczas pracy, przeglądania stron internetowych, rozrywki multimedialnej oraz nawet starszych gier i niektórych nowszych produkcji.

Podsumowanie

 Dell Latitude 5410 to bardzo dobra jednostka, charakteryzująca się satysfakcjonującą wydajnością, oraz matowym ekranem o bardzo dobrej jakości. Wart jest swej ceny i stanowi atrakcyjną ofertę.