Suplementacja witaminy A jest niezmiernie rozpowszechniona. Nie ma się temu co dziwić, bo witamina A stanowi jedną z najważniejszych witamin. Jest ona nieodzowna dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, a co za tym idzie, także dla naszego samopoczucia. Nie sposób nie zauważyć, że dzięki suplementacji witaminy A można pozbyć się wielu przykrych dolegliwości. Najpierw jednak należy upewnić się, że wynikają one faktycznie z niedoboru, a nie z nadmiaru witaminy A. Hiperwitaminoza jest bowiem równie poważnym problemem. Istotne jest także to, aby wiedzieć, jak witamina A pomaga stosowana zewnętrznie, w formie maści. Jeśli zaś sięgamy po suplement do stosowania wewnętrznego, należy wybrać go szczególnie ostrożnie.
Witamina A – nadmiar czy niedobór?
Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie są objawy niedoboru witaminy A. Mało kto zaś zastanawia się nad tym, jakie są objawy nadmiaru tej ważnej witaminy. Jeżeli chodzi o te pierwsze, niemal każdy wie, że objawem niedoboru witaminy A jest tak zwana kurza ślepota. To nic innego jak złe widzenie po zmroku. Problem ten dotyczy w szczególności ludzi starszych. Nie należy zapominać o tym, że niedobór witaminy A manifestuje się również poprzez silne wysychanie powłok skórnych oraz rogówki. Jeżeli więc non stop pieką nas oczy, a skóra jest popękana, warto zastanowić się nad tym, czy nie mamy do czynienia z niedoborem. Jeżeli tak, należy go wyrównać. Problemem jest jednak nie tylko niedobór witaminy A, ale również jej nadmiar. Dość dobrym rozwiązaniem będzie więc obserwacja własnego organizmu. O nadmiarze witaminy A może świadczyć ból brzucha i nudności oraz wymioty. Nie sposób nie wspomnieć także o zażółceniu skóry, a także o towarzyszącym temu zjawisku powiększeniu wątroby. To rzecz jasna objawy żółtaczki. Wszystkie te objawy mogą być niepokojące, dlatego warto udać się na konsultację do lekarza POZ. Po wykonaniu badań możliwe będzie określenie tego, jakie są przyczyny naszych dolegliwości.
Co jeść, aby nie zabrakło witaminy A?
Jeżeli nie chcemy, aby zabrakło w naszym organizmie witaminy A, nie pozostaje nam nic innego jak zmiana nawyków żywieniowych, jeśli dotychczas nie były one prawidłowe. Najlepszym z możliwych rozwiązań będzie sięganie po jaja, wyroby mleczne, takie jak ser czy masło. Nie wolno jednak pomijać tłustych ryb oraz rzecz jasna owoców i warzyw. Najlepiej byłoby zdecydować się na warzywa oraz owoce o zabarwieniu pomarańczowym. Doskonale ma szansę sprawdzić się marchewka, papryka czy żółta cukinia. Warto byłoby zwrócić również uwagę na spożycie moreli, brzoskwiń czy bananów. Niestety, w wielu przypadkach dieta to za mało. Wówczas należałoby zastanowić się nad suplementacją. Suplementację wewnętrzną można zastosować, jeżeli zauważymy u siebie wyżej scharakteryzowane objawy niedoboru. Nie wolno jednak zapominać o tym, że suplementacja wewnętrzna musi być kontrolowana i dobrze przemyślana. Warto również, w niektórych okolicznościach wspomóc się witaminą A stosowaną zewnętrznie.
Na co pomaga witamina A stosowana zewnętrznie?
Wiele osób decyduje się na zakupienie maści ochronnej z witaminą A. Otrzymamy ją w niemal każdej aptece, zarówno stacjonarnej, jak i internetowej. Co ważne, witamina A w formie maści do stosowania zewnętrznego jest bardzo tania. Kosztuje zazwyczaj nie więcej jak kilka złotych i możemy zakupić ją bez recepty. Bardzo dobrym pomysłem jest stosowanie tej maści w przypadku zajadów. Tworzą się one w kącikach ust i mogą być wyjątkowo uciążliwe. Nie sposób nie zauważyć, że witamina A w formie maści może pomóc również w przypadku nadmiernego przesuszenia skóry i drobnych ranek. Maść ma postać białego i dość gęstego kremu. Może być stosowana kilka razy dziennie. Nie należy jednak zapominać o zapoznaniu się z ulotką dołączoną do opakowania z maścią. Znajdziemy w niej wszelkie najważniejsze informacje dotyczące stosowania maści na skórę. Jeżeli będziemy przestrzegać zaleceń producenta, z całą pewnością maść pomoże nam, a nie zaszkodzi.
Jak dobrać dobry suplement wewnętrzny?
Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wybrać witaminę A do stosowania wewnętrznego. Na szczęście okazuje się, że wybór dobrego suplementu nie jest jakoś szczególnie trudny. Czasami wystarczającą wskazówką okazuje się rozmowa z lekarzem rodzinnym, który zaleca nam konkretny produkt. W niektórych przypadkach pomóc może nam farmaceuta. Nie sposób nie zauważyć, że suplementy kupimy nie tylko w aptekach, ale i w drogeriach. Bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się stosowanie suplementu w sposób systematyczny. Należy używać go zazwyczaj raz dziennie, choć w niektórych przypadkach zalecane może być stosowanie tego suplementu dwa razy dziennie. Wszelkie ważne informacje zawarte są w ulotce dołączonej do opakowania produktu. Nie należy zapominać o tym, że dobre jakościowo suplementy wewnętrzne mogą być droższe od tych gorszej jakości. Należy więc przejrzeć oferty różnych aptek i drogerii w celu porównania cen. Ten sam produkt może mieć bowiem inną cenę, w zależności od miejsca, w który go kupujemy.