Zadbaj o swoje zdrowie i estetyczny wygląd każdego pomieszczenia

Zadbaj o swoje zdrowie i estetyczny wygląd każdego pomieszczenia: dbanie o swój dom jest żmudnym zajęciem, które tak naprawdę nigdy się nie kończy. Musimy skupiać się na tym, by wszystko było czyste i pachnące. Tylko wtedy czujemy się komfortowo i wiemy, że naszemu zdrowiu nic nie grozi. Jak w takim razie zaplanować wszystkie obowiązki, by nic nam nigdy nie umknęło?

Lista zadań

Codzienne obowiązki, takie jak wsadzanie naczyń do zmywarki lub robienie prania to zupełnie naturalne dla nas rzeczy. Musimy je wykonać, bo w innym wypadku braknie nam czystych kubków i świeżych ubrań. Jak jednak zapamiętać takie rzecz, jak regularne pranie wykładzin i dywanów, mycie okien lub szorowanie fug?

Warto stworzyć sobie listę zadań, które będziemy regularnie odhaczać. Możemy podzielić ją na zadania do wykonania raz w tygodniu, raz w miesiącu i raz na kwartał. Dzięki temu zyskamy pewność, że w naszym domu nie ma brudnych miejsc oraz zadbamy o dobrą organizację.

Nie wszystko zrobisz sam

Musimy zdać sobie sprawę z faktu, że nie wszystkie obowiązki jesteśmy w stanie wykonać sami. Czasami nie dysponujemy specjalistycznym sprzętem potrzebnym do czyszczenia, czasem nawet nie wiemy, w jaki sposób moglibyśmy coś odświeżyć. W tym celu warto skorzystać z pomocy firm specjalizujących się w konkretnym typie usług.

O ile okna wymyjemy sami i nie będzie to stanowić dla nas większego problemu, to odpowiednie pranie wykładzin i dywanów nie jest już takie proste. Badania wykazują, że nasze podłogi są jednymi z najbrudniejszych miejsc w całym domu. Wszystko przez kurz, roztocza, alergeny i bakterie, których samo odkurzanie nie jest w stanie usunąć. Kłopot stanowią również okruszki oraz sierść zwierząt, które głęboko wnikają w strukturę dywanu. Jak w takim razie poradzić sobie z brudem?

Sprawdzona firma

Pranie wykładzin i dywanów powinniśmy zlecić firmie specjalizującej się w tego typu usługach. Możemy ich znaleźć w swojej okolicy naprawdę wiele. Typ czyszczenia zostanie dopasowany do rodzaju naszych dywanów oraz ich rozmiarów. Niektóre z nich jesteśmy w stanie przewieźć do siedziby firmy, w której to zostają oczyszczone. Natomiast wykładzin oraz wielkich dywanów nie jesteśmy w stanie zdjąć i przetransportować. W takim przypadkach to firmy przyjeżdżają do naszego domu i zajmują się kompleksowym praniem i osuszaniem.

Jeśli nigdy wcześniej nie korzystaliśmy z tego typu usług możemy popytać naszych znajomych, czy mają jakąś sprawdzoną firmę. Jeśli nie, warto poczytać opinie w Internecie. Zwykle tam znajdziemy odpowiedzi na większość naszych pytań.

Pierwsze czyszczenie

Zadbaj o swoje zdrowie i estetyczny wygląd każdego pomieszczenia
Zadbaj o swoje zdrowie i estetyczny wygląd każdego pomieszczenia

Jeżeli nigdy wcześniej nie korzystaliśmy z usługi prania dywanów i wykładzin możemy się bardzo zdziwić. Zwłaszcza wtedy, gdy w naszym salonie znajduje się dywan, który nie był odświeżany przez dobrych kilka lat. W takim wypadku jego barwy najprawdopodobniej stały się nienaturalnie ciemne, a pomiędzy włóknami znajduje się wiele śmieci. Nie ważne, że regularnie odkurzamy. Nawet najlepszy odkurzacz nie jest w stanie usunąć alergenów i kurzu.

Pranie wykładzin i dywanów odświeżyć ich wygląd i sprawi, że na nowo staną się jasne, miękkie i pachnące. Odczujemy ogromną różnicę, jeśli na co dzień chętnie przesiadujemy na podłodze i gładzimy swoimi dłońmi jej fakturę. Wspólnie zabawy z dziećmi oraz gry niejako wymuszają na nas kilkugodzinne, codzienne spędzanie czasu bezpośrednio na dywanie. Powinniśmy wziąć to pod uwagę i zadbać nie tylko o swój komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Małe dzieci dotykają wszystkiego, czego tylko mogą, a następnie wsadzają dłonie do buzi. Jeśli nie zadbamy o czystość wykładzin, możemy przyczynić się do powstawania chorób i zwiększania symptomów alergii.

Regularność

Musimy również pamiętać o regularności. Często z powodu nadmiaru obowiązków lub braku pieniędzy rezygnujemy z niektórych rzeczy, by oszczędzić sobie dodatkowych kosztów. Niestety pranie dywanu raz na pięć lat nie jest wystarczające. I nie chodzi tu tylko o nasze bezpieczeństwo i zdrowie, ale i kwestie estetyczne. Nawet najmodniejsze dywany szybko staną się szare i pozlepiane, jeśli nie będziemy o nie dbać. Po to inwestujemy w miękkie materiały, by móc się cieszyć własnym komfortem i przytulnym wystrojem.

Warto poszukać firmy oferującej najbardziej optymalną cenę oraz najszerszy zakres usług. Często osoby, które piorą dywany zajmują się również czyszczeniem tapicerek, praniem kanap lub odświeżaniem stolarki okiennej. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasz dom zawsze będzie zadbany i nie zaskoczą nas niespodziewane wydatki.

Regularne czyszczenie całego domu nie sprzyja tylko świeżości, ale i dba o to, by żadna rzecz dodatkowo się nie niszczyła. Systematyczne sprzątanie zabezpiecza powierzchnię i pozwala na szybkie wykrycie ewentualnych uszkodzeń. Dotyczy to wszystkich elementów wyposażenia.

Wykładziny, dywan w salonie, dywaniki w sypialni oraz pokojach naszych dzieci narażone są stale na sierść zwierząt (jeśli mamy je w domu), okruchy z jedzenia, plamy z herbaty lub kawy (z których często nawet nie zdajemy sobie sprawy!) i inne, niewidoczne śmieci. Dlatego też musimy skupić się na tym, by przynajmniej raz na pół roku wszystkie podłogi zostały odświeżone.