Przed czym chroni szkło ochronne na telefon

Jedną z bardziej popularnych form ochrony swojego smartfona przed uszkodzeniem stał się zakładanie na niego szkła hartowanego na telefon. Jest to rozwiązanie alternatywne wobec stosowanych wcześniej etui, które były nieporęczne, niewygodne i nieestetyczne. Szkło w ochronie wyświetlacza przed uszkodzeniem jest o wiele skuteczniejsze, czemu zawdzięcza swoją popularność. Do jakiego stopnia jest ono w stanie ochronić telefon?

Kiedy stosuje się szkła hartowane na telefon?

Różnego rodzaju formy ochrony telefonu przed uszkodzeniem zyskały na popularności w czasie, gdy rynek smartfonów zaczął się bardzo dynamicznie rozwijać. Producenci zaczęli wypuszczać telefony o bardzo dużych ekranach, których głównym mankamentem stała się niska wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Duże wyświetlacze charakteryzują się tym, że nawet delikatne dotknięcie o silnym nacisku może sprawić, że szybka takiego ekranu pęknie i rozleje się w charakterystyczny sposób. Bardzo często znacząco utrudnia to użytkowanie smartfona, a niekiedy całkowicie je wyklucza. Ponadto takie szybki są bardzo podatne na zarysowania wszelkiego rodzaju i nawet dbając o swój telefon, można bardzo łatwo go porysować. Stanowi to nie tylko wadę wizualną, ale z czasem może również utrudniać użytkowanie ekranu dotykowego, co sprawia, że aparat nadaje się tylko do wymiany. Chcąc tego uniknąć, należy zastosować jedną z wielu metod chronienia telefonu przed uszkodzeniem. Można zdecydować się na etui, folie ochronne albo najskuteczniejsze szkła hartowane do telefonu. Jest to najmniej oczywiste rozwiązanie, ale za to najskuteczniejsze ze wszystkich.

Zastosowanie szkła hartowanego na telefon poleca się wszystkim osobom, które dużo użytkują telefon, zwłaszcza wykonując przy tym inne czynności, z czym wiąże się fakt, że telefon często jest odkładany w nieoptymalny dla niego sposób lub wręcz odrzucany na bok. Gdy do tego doda się fakt, że czasem taki telefon wypadnie z ręki na ziemię lub uderzy i coś ostrego, jak na przykład kant stołu można stwierdzić, że przy takim użytkowaniu telefonu ekran nie wytrzyma dłużej niż kilka miesięcy. Dzięki założeniu szkła hartowanego można uniknąć większości standardowych zniszczeń związanych z przeciętnymi sytuacjami.

Twardość szkła hartowanego na telefon

Standardowa folia ochronna, która była stosowana jako pierwsza, jest dobrym rozwiązaniem, jednak skutecznym jedynie w kontekście zarysowań. Niestety nie ochroni ona wyświetlacza telefonu przed porysowaniem ostrymi przedmiotami albo nawet mniej ostrymi, a z odpowiednio dużą siłą. To może zapewnić tylko bardzo solidne etui albo szkło hartowane na telefon. To pierwsze rozwiązanie nie jest zbyt praktyczne, gdyż aby było skuteczne, musi ono całkowicie schować telefon, a to sprawia, że uniemożliwia korzystanie z niego jedną ręką, co jest bardzo ważne na przykład dla kierowców, którzy chcą korzystać z klawiszy funkcyjnych, aby sterować zestawem głośnomówiącym. Szkło hartowane jest bardzo wygodne, gdyż gdy dobierze się odpowiednie szkło o adekwatnej do potrzeb grubości, a także poprawnie je zamontuje, różnic w późniejszym użytkowaniu telefonu praktycznie nie ma. To sprawia, że jest to rozwiązanie, które właściwie nie ingeruje w sposób używania telefonu, przy jednoczesnej pełnej ochronie wyświetlacza przed uszkodzeniem.

Przed czym jeszcze ochroni szkło hartowane na telefon?

 Dodatkowo szkło ochronne może ochronić telefon przed zamoknięciem. Często zdarza się, że używa się telefonu na dworze w deszczową pogodę. Większość ekranów dotykowych reaguje na to bardzo źle i po zmoczeniu się przestają całkowicie reagować na dotyk. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, trzeba je całkowicie osuszyć, co wcale nie jest łatwe, gdyż taki ekran trudno jest osuszyć całkowicie, nawet wycierając suchą ścierką. Posiadając szkło hartowane na telefon wytarcie wyświetlacza tak, by doprowadzić go do stanu używalności, jest o wiele prostsze i po jednym przetarciu w miarę suchą tkaniną można powrotem użytkować ekran dotykowy zgodnie z jego funkcjami. Warto wspomnieć, że hartowane całkowicie nie uchroni przed zamoknięciem telefonu, jednak znacząco ten proces opóźni.

Wymiana szkła hartowanego na nowe

Jeśli dojdzie już do uszkodzenia szkła hartowanego, to przynajmniej ochroni ono oryginalny wyświetlacz. Koszt takiego wyświetlacza może sięgnąć nawet kilkuset złotych, a sama wymiana jest dość skomplikowana, co sprawia, że trzeba do tego doliczyć także koszt usługi wymiany. W praktyce bywa to przeważnie całkowicie nieopłacalne i po prostu wymienia się cały telefon, co z pewnością nie jest optymalne, gdy sam aparat działa bardzo dobrze, a jedyne co trzeba wymienić to ekran. Posiadając szkło hartowane, nawet jeśli nie jest ono najwyższej jakości, można łatwo ochronić oryginalny ekran przed stłuczeniem, następnie ściągnąć jedynie szkło ochronne. Ten zabieg jest akurat dość prosty i może to zrobić każdy. Przy odrobinie wyczucia potrwa to chwilę i nie będą do tego potrzebne specjalistyczne narzędzia.