Masaż gorącymi kamieniami – jak wygląda?

Techniki masażu gorącymi kamieniami są znane na całym świecie i praktykowane od wieków. Ciepło kamieni wykazuje działanie relaksacyjne i regeneracyjne. Sprawdza się nie tylko w stanach dużego pobudzenia i napięcia nerwowego, ale także przy różnych urazach i bólach mięśniowych. Wspiera układ krążenia i pozytywnie oddziałuje na przepływ limfy w naszym ciele. 

Dzięki swojemu wielokierunkowemu oddziaływaniu na ciało i umysł człowieka coraz częściej możemy się natknąć na ten typ masażu w różnych salonach i ośrodkach SPA. To niezwykłe połączenie różnorodnych technik relaksacyjnych i regeneracyjnych, przynosi nie tylko ukojenie, ale także przywraca nam energię i witalność.

Masaż gorącymi kamieniami - jak wygląda?Jak wygląda masaż gorącymi kamieniami?

Do wykonania masażu wykorzystuje się specjalne kamienie bazaltowe, które charakteryzują się zdolnością pochłaniania i oddawania ciepła w kontakcie z ciałem człowieka. Przed rozpoczęciem sesji masażu kamienie nagrzewane są w kąpieli wodnej. Na ciało nanosi się oliwę, która oprócz uczucia odprężania ułatwia również poślizg kamieni. Masaż wykonywany jest na gołym skórze. Masażysta przeprowadza zabieg na podstawie tzw. „mapy energetycznej ciała”. Tworzące mapę punkty przepływu energii zwane również czakrami, wywodzą się z wierzeń Dalekiego Wschodu i medycyny chińskiej. Wyróżniamy czakrę: korzenia, seksu, splotu słonecznego, serca, gardła, trzeciego oka oraz czakrę korony. Na początku masażu kamienie układane są w taki sposób, aby odblokować poszczególne czakry. Umieszcza się je zarówno na plecach, jak również na przodzie ciała, a także na dłoniach. Kolejnym etapem jest masaż właściwy, do którego wykorzystywane są dwa większe kamienie. Zwykle pokryte są one oliwą lub olejkiem, co dodatkowo wzmacnia efekt relaksacyjny i terapeutyczny masażu. Masażysta wykonuje nimi szybkie ruchy wzdłuż meridianów, czyli kanałów łączących punkty energetyczne w naszym ciele. W trakcie masażu gorącymi kamieniami wykorzystuje się klasyczne techniki masażu, ale znajdziemy w nim także elementy masażu limfatycznego, aromaterapię i termoterapię. Zwykle cały zabieg trwa około 90 minut, ale możemy się spotkać z dłuższymi sesjami.

Masaż Balijski Gorącymi Kamieniami

Masaż balijski nazywany także masażem indonezyjskim, jest jedną z odmian masażu gorącymi kamieniami. Jest wykonywany na całym ciele i łączy w sobie elementy chińskiej akupresury, terapię ajurwedyjską, refleksologię stóp i dłoni, a nawet techniki masażu tajskiego oraz masażu głowy. Wykonanie masażu przynosi przyjemne uczucie rozluźnienia i relaksu. Usprawnia przepływ krwi i limfy w całym ciele, redukuje napięcie mięśni, a także niweluje ból kręgosłupa i stawów.

Korzyści z wykonywania masażu gorącymi kamieniami

Wykonanie masażu gorącymi kamieniami oprócz ukojenia naszych nerwów przynosi nam również wiele korzyści zdrowotnych. Poprawia nasze samopoczucie i podnosi jakość snu, pomagając uporać się z problemami z zasypianiem. Pod wpływem masażu i ciepła, rozszerzeniu ulegają naczynia krwionośne w skórze. Dzięki temu po wykonaniu zabiegu staje się ona bardziej nawilżona i odżywiona. Poprawia się również jej dotlenienie i zwiększa jędrność. Masaż gorącymi kamieniami pomaga także pozbyć się tzw. „pomarańczowej skórki” czyli cellulitu. Jego regularne wykonywanie sprawia, że skóra staje się gładsza, bardziej elastyczna i promienna. Z tego powodu będzie on świetnym wyborem np. jeśli chcemy zorganizować upiększający wyjazd lub wieczór panieński w SPAMasaż wspomaga detoksykację organizmu i łagodzi napięcie w mięśniach. Jest bardzo pomocny przy walce z bólem po kontuzjach oraz wspomaganiu regeneracji po intensywnym wysiłku fizycznym. Pozytywnie oddziałuje na układ krwionośny i limfatyczny. Daje uczucie głębokiego odprężenia i relaksu, a także pozwala na uspokojenie oddechu.

Wskazania do wykonania masażu

Masaż gorącymi kamieniami idealnie sprawdzi się u osób zabieganych i żyjących w ciągłym stresie. Korzyści z jego przeprowadzenia mogą odczuć także klienci cierpiący na rwę kulszową, choroby reumatyczne, po urazach ortopedycznych i przy wzmożonym napięciu mięśniowym. Jest ciekawym uzupełnieniem procesu regeneracji po treningu u sportowców i osób, które mają do czynienia z dużym wysiłkiem fizycznym. Zalecany jest również w przypadku obniżonego nastroju, szczególnie w zimne, deszczowe dni. Może okazać się pomocny także przy nerwicach oraz w trakcie rekonwalescencji po długiej chorobie. Polecany jest również u osób borykających się z nadwagą lub otyłością ponieważ korzystnie wpływa na metabolizm i tym samym wspomaga redukcję masy ciała.

Przeciwwskazania do wykonania masażu

Z masażu powinny zrezygnować osoby cierpiące na choroby zakaźne lub ostre stany zapalne. Zabieg najlepiej odłożyć w czasie również w przypadku gdy występuje u nas gorączka. Masaż gorącymi kamieniami nie jest również wskazany w przypadku chorób nowotworowych, zwiększonej łamliwości kości i niewyrównanych wadach serca. Kolejnym przeciwwskazaniem jest zapalenie żył lub problemy z zakrzepami. Nie należy go wykonywać także w przypadku kobiet w ciąży. W sytuacji jakichkolwiek wątpliwości związanych z wykonaniem masażu, warto wcześniej zasięgnąć porady lekarza.