Jaka jest różnica pomiędzy smartfonem a Iphone

Użytkownicy urządzeń mobilnych często dziwią się, kiedy operatorzy i sprzedawcy traktują Iphone’y nie jak smartfony, a jako oddzielny rodzaj sprzętu. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ dla niewprawnego oka oba produkty są praktycznie takie same. Skąd zatem to rozróżnienie?

Kwestia nazewnictwa

Takie oddzielenie Iphone’ów od innych smartfonów jest dla fachowców bardzo praktyczne. Apple (producent Iphone’a) jest bardzo znaną marką, o zdecydowanie większej renomie niż pozostali producenci. Nawet bardzo małe dzieci rozpoznają już słynne logo z nadgryzionym jabłkiem (Apple). Zresztą, kto nie dostrzega z daleka tego popularnego logotypu? Właśnie ta reputacja i rozgłos sprawiają, że wiele konsumentów nie wyobraża sobie korzystać z np. smartfonów Samsung. Takim klientom nie warto proponować czegokolwiek innego. Sprzedawcy dobrze o tym wiedzą i nie marnują swojego czasu.

System operacyjny

Jaka jest różnica pomiędzy smartfonem a Iphone

Naturalnie na tym różnice się nie kończą. Coś w końcu sprawia, że wspomniani klienci tak kurczowo trzymają się produktów firmy Apple. System operacyjny Iphone’a stanowi jego bardzo dużo atut, względem smartfonów z Androidem. System iOS powstał specjalnie na potrzeby Iphone’a i ewoluuje na bieżąco wraz z telefonami. Jest idealnie dopasowany do potrzeb sprzętowych urządzenia i działa płynnie niezależnie od ilości otwartych aplikacji, czy też warunków atmosferycznych. System operacyjny Android nie współpracuje tak dobrze z komponentami smartfonów. Ponadto iOS wygląda bardzo oryginalnie względem Androida. Wiele firm korzysta z tej samej wersji Androida. Chociaż smartfony Huawei próbują jakoś  się wyróżnić wszelakimi motywami, nakładkami i innymi bajerami, to nie są w stanie ukryć podobieństw do wielu tysięcy kuzynów z tym samym systemem. Z drugiej strony smartfonów jest dużo więcej, więc jeśli tylko klient polubi system Android, to ma potencjalnie nieograniczone możliwości doboru parametrów takich jak moc obliczeniowa, przekątna ekranu, kształt bryły urządzenia itd.

Różnica w systemie owocuje jeszcze jednym ciekawym aspektem – iOS jest bezpieczniejszy niż Android, ponieważ opiera się na systemie zamkniętego źródła. iOS nie da się samemu pobrać ani zhakować. Ponadto aplikacje na iOS znacznie rzadziej psują się. Na Androidzie zdarza się, że aplikacje ulegają awarii. Jest to spory problem, ponieważ zawieszające się aplikacje potrafią być bardzo irytujące, szczególnie że w obecnych czasach prowadzimy dynamiczny tryb życia. W końcu oczekujemy, że nasz telefon dopasuje się do nas, a nie my do do naszego telefonu, prawda?

Wydajność

Różnice leżą także w wydajności. Firmy projektują smarftony tak, aby kosztem produkcji były dopasowane do docelowej ceny na rynku. Natomiast producentów komponentów jest bardzo wielu i każdy z nich różni się ofertą. W rezultacie przeciętny smartfon to efekt pracy kilku nieznanych sobie producentów części. Taki stan rzeczy doprowadził do znacznego wzrostu cen urządzeń renomowanych firm, ale i utorował drogę dla np. smartfonów Xiaomi, które wypełniają obecnie niższą półkę cenową. Apple przyjęło inną strategię. Urządzenia z serii Iphone powstają pod bacznym okiem firmy, która sprawuje pełną kontrolę nad procesem produkcji. Telefony Apple przechodzą rygorystyczne testy, a wszystkie ich cechy są ściśle ustalone. W ten sposób architektura systemu efektywnie wykorzystuje wszystkie jego możliwości.

Cena

Przemyślany design ma jednak swoją cenę. Urządzenia Iphone są dużo droższe niż smartfony. Obecnie niezłego smartfona można kupić za ułamek ceny, jaką należy zapłacić za standardowy model najnowszego Iphone’a. Przekłada się to na elitarność produktów Apple. Wielu kojarzą je ze statusem. Jest to efekt sprytnego PR, który zakłada budowanie właśnie takiego obrazu poprzez m.in. schludny, minimalistyczny design opakowań. Apple robi co może, aby ich klient czuł się jak bogacz. Obecnie wiele innych korporacji powiela ten pomysł, więc widocznie taka taktyka działa.

Opcje personalizacji

Konsekwencją zamkniętego systemu w Iphone’ach jest mały wachlarz możliwości konfiguracji. W Androidzie dopasować możemy praktycznie wszystko, zaczynając od kwestii tak błahych taki jak tapeta, a kończąc na całkowitej przebudowie interfejsu. Istnieje nawet możliwość wgrania nakładki, która imituje inny system np. Windows Phone albo iOS. Jest to oczywiście tylko iluzja, ale jeśli komuś bardzo zależy, to może tak użytkować swoje urządzenie. Ponadto Iphone’y nie mają gniazda na kartę pamięci, więc nie ma możliwość zwiększenia pamięci. Nie da się również zainstalować aplikacji spoza App Store (oficjalnego sklepu z aplikacjami Apple). To, czy dana apka ukaże się na Iphone’ach, zależy tylko i wyłącznie od Apple. Biblioteki Androida nikt tak ściśle nie kontroluje, więc aplikacji jest więcej.

Bateria

Smartfony wychodzą na prowadzenie również w kwestii wytrzymałości baterii. Choć Apple korzysta z zaawansowanych narzędzi do optymalizacji wydolności baterii, to smartfony oferują lepsze rozwiązania. Iphone’y muszą ograniczać moc, aby zmniejszać koszt produkcji. Producenci smartfonów częściej sięgają po tańsze rozwiązania i dzięki temu mogą sobie pozwolić na bardziej pojemne baterie.