Wybór dobrego stomatologa

Wybór dobrego stomatologa – wszyscy chcemy jak najlepiej zadbać o siebie i o członków naszej rodziny między innymi pod względem zdrowotnym. Kiedy borykamy się z jakimiś dolegliwościami, zazwyczaj potrzebujemy wsparcia lekarza. Ważna jest prawidłowa diagnostyka, ale trzeba powiedzieć w tym miejscu, że profilaktyka i zdrowy tryb życia pomogą uniknąć wielu trudności ze zdrowiem. Co to oznacza w praktyce?

Znaczenie leczenia zębów

Warto regularnie chodzić na badania. Jeszcze lepiej jest zapobiegać konieczności leczenia. Zamiast więc dopuszczać do rozwijania pewnych dolegliwości czy chorób, znacznie rozsądniej jest podnosić swoją odporność. Nie jest łatwo dostać się do lekarzy specjalistów. Najczęściej są dosyć długie kolejki. Trzeba więc zadbać o swoje zdrowie samodzielnie stosując odpowiednie środki zapobiegawcze. Najpopularniejsze i najskuteczniejsze z nich to zdrowa, różnorodna dieta, duża ilość wody oraz sport. To czynniki kluczowe jeśli zależy nam na zdrowiu i dobrej kondycji. Bez trudu utrzymamy wtedy atrakcyjną sylwetkę oraz dobre samopoczucie. Bardzo ważne jest to, aby systematycznie chodzić do stomatologa. Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, ale stan naszych zębów przekłada się na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego to ważne, aby regularnie leczyć ubytki, próchnicę i inne uszkodzenia, które mogą prowadzić do bólów i stanów zapalnych.

Dobry stomatolog będzie wiedział, jakiego leczenia potrzebujemy. Czasami konieczne okazuje się leczenie kanałowe, które może być długotrwałe i kosztowne. Jeśli trzeba je wykonać to warto się na to zdecydować, ale najlepiej jest mu zapobiegać czyli regularnie myć zęby i chodzić na przeglądy dentystyczne. Dzięki takiemu działaniu nie będziemy musieli wydawać zbyt dużo na leczenie zębów. Warto wybrać dobrego dentystę, który dba nie tylko o własny interes, ale również o dobro pacjenta. Takich specjalistów nie brakuje, ale czasami trudno się do nich dostać. Wiele osób decyduje się na wizyty prywatne, choć trzeba za nie sporo zapłacić. Zdrowie jest jednak najważniejsze.

Bezbolesne wizyty u stomatologa

Niektóre osoby unikają wizyt u stomatologa, ponieważ boją się bólu. Trzeba jednak powiedzieć, że w dzisiejszych czasach praktykowane jest bezbolesne leczenie. Warto również regularnie ściągać kamień nazębny, pod którym mogą gromadzić się bakterie. To zabieg, który często wykonywany jest przez higienistkę stomatologiczną. Dzięki temu nasze zęby będą gładkie i wyraźnie bielsze. Niektóre osoby decydują się na wybielanie zębów. Trzeba jednak powiedzieć, że to zabieg, który może dać pewne skutki uboczne, zwłaszcza jeżeli zostanie wykonany nieprawidłowo.

To bardzo ważne, żeby chodzić do dobrego stomatologa, który doradzi nam czy nasze szkliwo jest odporne na działanie wybielających środków. Jeżeli nie ma przeciwwskazań i faktycznie ufamy naszemu dentyście to możemy zdecydować się na wybielanie. W przeciwnym wypadku znacznie lepiej jest się wstrzymać. Nie warto na siłę starać się uzyskać estetycznej bieli, jeśli miałoby to spowodować wyraźne osłabienie zębów. Po pewnym czasie moglibyśmy bardzo żałować, ponieważ uszkodzone zęby wymagałyby kosztownego leczenia, dlatego nie warto się upierać przy takich zabiegach, jeżeli specjalista oceni, że nam zaszkodzą. Czasami nawet lekarz mówi otwarcie, że się nie podejmie wykonać wybielania, ponieważ jego doświadczenie podpowiada mu jak niekorzystne efekty to przyniesie.

Zdrowe zęby u dzieci

Wybór dobrego stomatologa
Wybór dobrego stomatologa

Kiedy już zaczniemy leczyć nasze zęby to warto pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa. Czasami okazuje się, że leczenia ubytków wymaga wiele naszych zębów. Dobrze jest zrobić zdjęcie pantomograficzne, aby widoczne były również korzenie zębów. Takie zdjęcie daje szerszy obraz, dlatego wielu stomatologów zaleca wykonanie go. W wielu gabinetach dentyści mają sprzęt pozwalający na wykonanie zdjęcia. Warto również uczyć nasze dzieci tego, jak ważna jest dbałość o zęby, ich regularne mycie i nitkowanie. Dzięki temu będą miały mniej problemów w dorosłym życiu. Póki dzieci są małe i mają mleczaki może nam się wydawać, że ich leczenie nie jest konieczne. Ważne jest jednak to, aby monitorować ich stan. Można umówić się do stomatologa na pierwszą wizytę adaptacyjną, podczas której dentysta dokona przeglądu, a pierwsza rozmowa z małym pacjentem  przebiegnie w luźnej, przyjaznej atmosferze.

Dzieci zazwyczaj odczuwają lęki i obawy swoich rodziców, dlatego kiedy my będziemy spokojni i rozsądni, dziecko również nie będzie widziało powodów do niepokoju. Wybranie dobrego stomatologa daje pewność, że jesteśmy w dobrych rękach. To ważne, żebyśmy mieli zaufanie do naszego lekarza, ale jeszcze ważniejsze jest to, aby inwazyjne zabiegi czy leczenie nie były konieczne, dlatego trzeba zadbać o dobrze zbilansowaną dietę, w której nie będzie brakowało owoców i warzyw, a słodycze i produkty przetworzone będą rzadkością lub nawet wyeliminujemy je całkowicie. Ciężko jest tego dokonać w dzisiejszych czasach, ale trzeba tutaj powiedzieć otwarcie, że główną przyczyną próchnicy i ubytków w zębach są słodycze i nadmiar cukru w diecie.