Sprawdzamy czy kursy nurkowe Szczecin są trudne i kto może z nich korzystać.

Nurkowanie to obecnie bardzo modny i popularny sport. Większość z nas zna kogoś, kto spędzał wakacje w egzotycznych krajach, a po powrocie chętnie dzielił się zdjęciami i opowieściami o swoich przygodach w podwodnym świecie. Często zafascynowani takimi historiami, zaczynamy sami snuć marzenia o podwodnych przygodach i rozważamy rozpoczęcie kursów nurkowania. Jednak często na przeszkodzie staje wiele mitów, które skutecznie hamują nasz zapał https://zanurkowani.pl/o-nas/. Zupełnie niesłusznie, bo zdecydowana większość z nich jest nieprawdziwa. Kto zatem może nurkować? Czy to jest niebezpieczne? Jak rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem rekreacyjnym? Znajdźmy odpowiedz na te i wiele innych pytań.

Czy to prawda, że nurkowanie jest sportem niebezpiecznym ?

Jest wiele rodzajów nurkowań i część z nich może być niebezpieczna dla osób o niewystarczających umiejętnościach i niewielkim doświadczeniu. Jednak w przypadku osoby, która nurkuje rekreacyjnie, ten sport nie powinien stanowić żadnego zagrożenia. Oczywiście, jak w każdym sporcie, najważniejsza jest praktyka i odpowiecie przeszkolenie. Szczególne znaczenie ma tutaj wybór odpowiedniego instruktora nurkowania, który przygotuje nas do podwodnych eskapad. Na profesjonalnych kursach nurkowania Szczecin każdy uczestnik musi zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi fizyki nurkowania. Chodzi tu głównie o wiedzę na temat zmian ciśnienia wraz z głębokością oraz naukę korzystania z tabel dekompresyjnych. Wybierając kurs nurkowania warto również zwrócić uwagę czy dostępne są wszystkie materiały szkoleniowe, takie jak książki czy płyty instruktażowe.

Czy to prawda, że kursy nurkowe Szczecin są trudne i długo trwają ?

Nic bardziej mylnego. Podstawowy kurs nurkowania Szczecin nie trwa długo. Składa się on z cyklu kilkunastu wykładów, kilku spotkań na basenie oraz w wodach otwartych. Dla osób bardzo zajętych i zapracowanych istnieją również platformy z zajęciami w wersji online. Często stosowanym rozwiązaniem jest również korzystanie z kursów nurkowania Szczecin w trybie indywidualnym. Większość szkoleń podstawowych na świecie podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy z nich pozwala na uzyskanie podstawowego stopnia nurkowego, gdzie nauczymy się jak obchodzić się ze sprzętem i jak radzić sobie ze zmianami ciśnienia. Uzyskanie stopnia Open Water Diver pozwala zdobyć umiejętności wystarczających do bezpiecznego nurkowania do głębokości 15 – 20 metrów. Następnym stopniem zaawansowania jest Advanced Open Water Diver. Ukończenie kursu pozwala na schodzenie na głębokość do 30 metrów. Na wyższych stopniach wtajemniczenia nurkowego, można również rozważyć ukończenie kursu ratowniczego. Dzięki niemu można nauczyć się jak skutecznie radzić sobie z problemami, które mogą się zdarzyć podczas nurkowania.

Czy to prawda, że żeby nurkować trzeba spełnić wyśrubowane kryteria zdrowotne i kondycyjne ?

Światowe federacje nurkowe wydały wstępne wymagania, które powinien spełniać kandydat na nurka. Ich spełnienie jest w zakresie każdego w miarę zdrowego człowieka. Oczywiście, istnieją choroby, które są przeciwwskazaniem do kursów nurkowych, takie jak: nadciśnienie, choroby psychiczne czy padaczka. Ważnym kryterium kwalifikującym do kursu nurkowania Szczecin jest również umiejętność pływania. Kandydat musi potrafić przepłynąć 200 metrów dowolnym stylem w dowolnym czasie. Dodatkowym wymaganiem jest zaświadczenie od lekarza, niekoniecznie sportowego, że nie ma poważnych przeciwwskazań do uprawiania tego sportu.

Czy to prawda, że żeby nurkować muszę jechać nad Morze Śródziemne ?

Oczywiście można się tam wybrać, ale nie jest to konieczne. W Polsce jest wiele miejsc, gdzie można cieszyć się wspaniałymi nurkowaniami. Szczególnie dużą popularnością cieszą się kamieniołomy i glinianki, gdzie często są przygotowywane specjalne atrakcje dla nurków, takie jak zatopione samochody czy fragmenty infrastruktury. Wielu zwolenników mają również nurkowania w Morzu Bałtyckim, gdzie jest wiele interesujących wraków, które świetnie nadają się do podwodnych eksploracji.

Sprzęt do nurkowania jest drogi. Czy muszę go kupować ?

Na początku swojej drogi z nurkowaniem wystarczy zaopatrzyć się podstawowy sprzęt, taki jak: maska, płetwy i fajka. Przystępując do podstawowego kursu nurkowego Szczecin każdy uczestnik dostanie kompletne wyposażenie, więc nie trzeba się martwić zakupem skafandra, butli czy balastu. W przypadku połknięcia bakcyla, coraz większych postępów i częstszych wyjazdów nurkowych można rozważyć opcję kupienia całego akwalungu https://zanurkowani.pl/wyjazdy/. Dla niezdecydowanych zawsze pozostaje opcja wypożyczenia sprzętu.

Nurkowanie to sport zespołowy. Gdzie mogę szukać partnera ?

Najprostszym sposobem jest zgłoszenie się do wyjazdów grupowych organizowanych po zakończeniu kursu nurkowania Szczecin. Drugim sposobem jest zgłoszenie się do baz nurkowych na całym świecie, które prowadzą różne rodzaje nurkowań. Wystarczy zgłosić chęć uczestniczenia w konkretnej wyprawie i gotowe. Można również szukać partnerów na odpowiednich grupach i forach w internecie. Doskonałym rozwiązaniem będzie również namówienie do uprawiania tego sportu kogoś z rodziny lub znajomych.