Ranking – 20 najlepszych książek XXI wieku

Ranking - 20 najlepszych książek XXI wieku

Ranking – 20 najlepszych książek XXI wieku. The Guardian opublikował kompilację 100 najlepszych książek stulecia. To prawda, że ​​dopiero wkraczamy w drugą dekadę, ale jest mnóstwo dobrych pozycji. Na liście znalazła się również polska pisarka Olga Tokarczuk.

Polski autorka Olga Tokarczuk zajmuje 75. miejsce na liście. Zdobyła powieść „Przerzuć swój pług w kości umarłych”, opowiadającą o śledztwie wrażliwej nauczycielki w małej wiosce w Dolinie Kłodzkiej, gdzie dochodzi do serii tajemniczych morderstw. W tym przypadku podejrzanym jest… zwierzęta powinny pomścić znęcanie się nad ludźmi. A to ranking książek :

1. Hilary Mantel – W komnatach Wolf Hall (2009)

w komnatach Wolf Hall

To powieść historyczna osadzona w Anglii z czasów Tudorów. Bohaterem powieści jest Thomas Cromwell. Krytycy pisali, że jej proza ​​dawała poczucie „tego, który jednocześnie słucha i opowiada swoją historię”.

2. Marilynne Robinson – Gilead (2004)

Ta filozoficzna, a nawet kontemplacyjna powieść składa się z listów starego księdza do jego nowo dorosłego syna. To opowieść z lat 50. o wartości życia i części Ameryki, którą wielu ludzi kocha.

 

 

3. Swiatłana Aleksijewicz – Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka (2013)

Laureat Nagrody Nobla z Białorusi napisał tysiące godzin historii o zwykłych ludziach. Doprowadziło to do niezwykle głębokiej i osobistej historii Związku Radzieckiego z dziesiątek różnych perspektyw: od lekarzy, pisarzy, kelnerów, chłopów, żołnierzy po tych, którzy przeżyli gułagi.

4. Kazuo Ishiguro – Nie opuszczaj mnie (2005)

Dzieła noblisty, który w 1989 roku zdobył nagrodę Bookera za „Okruchego dnia”. Jego szósta powieść przedstawia trójkąt miłosny klonów w alternatywnej Wielkiej Brytanii lat 90.

5. W.G. Sebald – Austerlitz (2001)

Autor, który zginął w wypadku samochodowym w 2001 roku, stworzył książkę jednocześnie nierealną i nierealną, która wywarła ogromny wpływ na dzisiejszy świat literacki. Ta książka to opowieść o żydowskiej diasporze na tle dramatycznych wydarzeń XX wieku.

6. Philip Pullman – Bursztynowa luneta (2000)

Powieść fantasy dla dzieci. Laila i Will muszą stawić czoła największemu wyzwaniu i narazić się na wielkie niebezpieczeństwo. Z pomocą przychodzą starzy przyjaciele: Iorek Byrnison, pancerny niedźwiedź i dr Mary Malone, naukowiec. Będą epickie przygody!

7. Ta-Nehisi Coates – Between the World and Me (2015)

Co to znaczy być dzisiaj ciemnym obywatelem amerykańskim? Zadając sobie to pytanie, autor staje się jednym z najważniejszych pisarzy w kraju. Syn byłego członka Czarnej Pantery, dorastał na ulicach Baltimore, opowiadając poetycko surową rzeczywistość.

8. Ali Smith – Autumn (2016)

To część jej czteroczęściowej serii, a tytuł pochodzi z sezonów. To trwający eksperyment literacki związany z sytuacją, w której Wielka Brytania stoi w obliczu Brexitu.

9. David Mitchell – Atlas chmur (2004)

Narracja trumienna, w której historie z różnych światów i epok łączą się w jeden piękny i głęboko ludzki przekaz. Ta fantastyczna ekranizacja z Tomem Hanksem, Hugo Weavingiem i Halle Berry.

10. Chimamanda Ngozi Adichie – Połówka żółtego słońca (2006)

Nigeryjski pisarz dorastał z krótką obecnością w stanie Biafra i wynikającą z niej wojną. Jej opowieść o konflikcie i walce z pozostałościami nigeryjskiego kolonializmu zdobyła Pomarańczową Nagrodę.

Kolejne książki znajdziesz tu:
Literacki GPS – blog literacki
ul. Giuseppe Garibaldiego 4/203
04-078 Warszawa
604 810 444
www.literackigps.pl

By opus