Praca trenera personalnego – skuteczny trening przy pomocy fachowca.

Sport, aktywność ruchowa i wszelkie formy ruchu to coraz bardziej popularne działania wśród całego społeczeństwa. Wiele pozytywnych cech treningu pozwala wpływać na zdrowie, urodę oraz samopoczucie człowieka. Aby ćwiczenia były bezpieczne i efektywne powinny być wykonywane pod okiem specjalisty. Jakie formy aktywności przynoszą wiele korzyści fizycznych i psychicznych? Kim jest trener personalny? Jak wygląda jego praca? Jak zostać trenerem osobistym?

Skuteczne i przyjemne formy aktywności

Ćwiczenia to dla niektórych przyjemność i relaks. Inni natomiast sport traktują jako narzędzie budowania sylwetki, redukcji tkanki tłuszczowej czy kształtowania mięśni. Bez względu na to, co warunkuje aktywny tryb życia, ruch powinien być przyjemny i efektywny. Jakie zatem formy sportu dają wiele radości, jednocześnie przynosząc oczekiwane skutki?
Do najbardziej pożądanych i najpopularniejszych aktywności można zaliczyć:

  • ćwiczenia na siłowni, 
  • bieganie, 
  • gry zespołowe, 
  • sporty wodne i pływanie,
  • jazda na rowerze, rolkach,
  • taniec, itp. 

Efektywne ćwiczenie – pomoc osobistego trenera

Uprawianie sportu to działania, które pozytywnie wpływają zarówno na sferę fizyczną, jak i samopoczucie czy stan umysłu. O ile aspekt emocjonalny zależny jest jedynie od psychiki i nastawienia osoby ćwiczącej, a tyle samo wykonywanie ćwiczenie i dobranie treningu powinno być dokładnie, przemyślane oraz precyzyjne. W tym celu warto skorzystać z fachowej i specjalistycznej pomocy.
Jak pomoc trenera personalnego wpływa na przebieg treningu? Czy obecność podczas ćwiczeń specjalisty wspomoże proces odchudzania, budowania formy oraz kształtowania sylwetki?
Plan treningowy, jak również samo jego wykonanie powinno odbywać się pod okiem doświadczonego specjalisty. Jego obecność pozytywnie wpływa na:
– motywację podczas ćwiczenia,
– poprawność wykonywanych działań,
– efektywność całego treningu,
– możliwość wprowadzenie zmian i modyfikowania treningu,
– wiele innych. 

Kim jest trener personalny?

Trener osobisty to osoba, która dzięki swojemu doświadczeniu oraz umiejętnościom posiada uprawnienia i kompetencje do tworzenie indywidualnego planu treningowego. Dzięki swojej wiedzy potrafi szczegółowo dobrać ćwiczenia, czas treningu, jego intensywność oraz ocenić przebieg i rezultaty wykonywanej aktywności.
Jakie zadania należą do trenera personalnego?
Doświadczony instruktor to osoba, której głównymi zadaniami są:

  • ustalenie celów treningowych, 
  • rozplanowanie oraz rozpisanie poszczególnych elementów treningu, 
  • kontrolowanie parametrów fizycznych i życiowych podopiecznego, 
  • tworzenie diety i suplementacji sportowca, 
  • motywowanie do działania,
  • dbanie o bezpieczeństwo i komfort ćwiczenia, 
  • modyfikacja treningu, 
  • nawiązanie przyjaznej atmosfery z osobą ćwiczącą, 
  • pomoc oraz doradztwo w sferze wykorzystania nowoczesnych technologii w sporcie, itp.

Jakie kompetencje oraz kwalifikacje powinien posiadać dobry trener osobisty?

Skuteczny i ceniony trener personalny powinien posiadać szereg korzystnych i pożądanych cech. Jego kwalifikacje, jak i kompetencje powinny być dostosowane do wybranego zawodu oraz kontaktu bezpośredniego z innym człowiekiem. Specjalista przede wszystkim powinien posiadać: odpowiednią wiedzę na temat ludzkiego ciała, znać budowę mięśniowo – szkieletową człowieka, posiadać wiedzę z zakresu fizjologii człowieka, potrafić obliczyć wydolność tlenowa swojego podopiecznego oraz dopasować ćwiczenia do możliwości, umiejętności i stanu zdrowia osoby ćwiczącej.
Trener personalny to również osoba, która powinna posiadać wiele cech osobistych przydatnych w pracy z drugim człowiekiem.
Wśród najbardziej cenionych znajdują się:
– miła aparycja,
– zdolność do motywowania,
– umiejętność nawiązywania przyjaznych relacji,
– cierpliwość,
– pasja do sportu oraz zarażania innych do uprawiania aktywności,
– wyrozumiałość,
– szczerość,
– wiele innych.
Dobry trener osobisty to osoba, która stale poszerza swoją wiedzę. Dostosowuje metody treningowe zarówno do podopiecznego, jak i warunków, w których wykonywana jest aktywność. Wykorzystuje nowoczesne technologie w budowaniu sylwetki oraz pewności siebie. 

Jak zostać trenerem personalnym? 

Aby zostać “specjalistą od sportu” należy przejść przez kilka szczebli przygotowań. Wiążą się one nie tylko z pozyskaniem odpowiedniej wiedzy i uprawnień, ale również budowaniem własnej sylwetki i estetycznego wyglądu zewnętrznego. Ciało trenera jest jego osobistą wizytówką.
Kolejnym krokiem do pozyskania zawodu trenera jest przebycie odpowiedniego kursu, podczas którego zostaje przekazana wiedza z zakresu treningu, możliwości i zachowania ludzkiego ciała, doboru ćwiczeń oraz efektów uprawiania sportu. Zajęcia obejmują tematy z zakresu fizjologii, anatomii, dietetyki, psychologii, itp. Szkolenia na trenera personalnego to również zajęcia praktyczne, które przygotowują do wykorzystania wiedzy i umiejętności w pracy zawodowej. Kurs kończy się egzaminem, dzięki któremu możliwe jest pozyskanie odpowiednich uprawnień i certyfikatów.
Każdy ceniony fachowiec powinien stale budować swoją markę, zadbać o własną promocję, jak również zdobywać nieograniczone zaufanie wśród stałych i przyszłych klientów.