Wszywka Esperal – pigułka na trzeźwość

Pigułka na trzeźwość – co robi Esperal? Skuteczna terapia alkoholowa wymaga od uzależnionego silnej woli zachowania trzeźwości. Wiele osób decyduje się na zaprzestanie picia, ale uzależnienie staje się silniejsze i powraca do picia po abstynencji. Kolejne porażki w walce z uzależnieniem utrudniają podejmowanie nowych wysiłków.

Farmakologicznym wsparciem w leczeniu uzależnienia od alkoholu jest w szczególności etykietowanie alkoholu, które działa odstraszająco i uniemożliwia sięganie po kieliszek do wina. Jest to lek, który od dziesięcioleci jest używany do zaprzestania picia alkoholu. Obecnie jest stosowany jako uzupełnienie kompleksowych zabiegów, w tym detoksykacji alkoholowej i psychoterapii. Jak działa Esperal? https://odoklinika.pl/esperal-poznan-wszywki/ Jak jest używany tablet? Jakie są godziny pracy w Esperalu?

Działanie Esperalu

Ośrodki leczenia alkoholizmu doskonale znają mechanizm działania Esperalu, ponieważ jest to preparat stosowany od dawna. Substancją czynną jest disulfiram, który powoduje zaburzenia metabolizmu alkoholu. Zablokowanie dehydrogenazy acetaldehydowej prowadzi do akumulacji aldehydu octowego w organizmie, co staje się bezpośrednią przyczyną tzw. reakcji disulfiramu „dehydrogenazy acetaldehydowej”, czyli zatrucia spowodowanego nagromadzeniem substancji toksycznych. Disulfiram hamuje metabolizm nawet najmniejszej ilości dostarczanego do organizmu alkoholu. W wyniku spożycia przez osobę z jakąkolwiek formą etykietowania alkoholu (może to być nawet z pozoru nieszkodliwe piwo) pojawia się szereg skutków ubocznych, które powinny skutecznie zniechęcać do picia. Ta reakcja jest znacznie silniejsza niż normalny kac. Najczęstsze objawy to nudności, wymioty, bóle głowy, zawroty głowy, drgawki, przyspieszenie akcji serca, kołatanie serca i niepokój. W skrajnych przypadkach może wystąpić niewydolność wątroby lub nieodwracalne uszkodzenie. Taką cenę płacą osoby leczone za złamanie zakazu spożywania alkoholu. Z drugiej strony, gdyby był w stanie przestać pić, nie odczułby żadnych negatywnych skutków pigułki.

Aplikacja Esperalu

Pigułka na trzeźwość
Pigułka na trzeźwość

Esperal aplikowany jest w postaci wkładki podskórnej, skąd jest stopniowo uwalniany do organizmu. Szycie esperala można wykonać tylko w prywatnym ośrodku leczenia alkoholizmu. Krajowe Centrum Leczenia Uzależnień od Alkoholu nie oferuje takiej możliwości, a NFZ nie refunduje tego preparatu. Chirurg wykonuje całkowicie bezpieczny i małoinwazyjny zabieg w znieczuleniu miejscowym. Polega na wykonaniu małego nacięcia i nałożeniu od 8 do 10 kawałków podpowięzi ułożonych we wzór gwiazdy. Dawka substancji dobierana jest indywidualnie w zależności od wieku i wagi pacjenta, stopnia uzależnienia oraz kondycji fizycznej. Zazwyczaj Esperal jest wszyty wokół łopatki, obojczyka lub pośladków, dzięki czemu jest niewidoczny. Po zabiegu na nacięciu pozostaje tylko niewielka blizna, którą łatwo zakrywa się ubraniem. Sama tabletka jest niewidoczna, co sprawia, że ​​zabieg ten jest dyskretny. Ta procedura powinna być wykonywana tylko po wybudzeniu pacjenta przez co najmniej 12 godzin. Cały zabieg trwa około 30 minut i jest całkowicie bezbolesny.

Zobacz koniecznie odtrucie alkoholowe Poznań https://odoklinika.pl/odtrucie-alkoholowe-poznan-detoks/

Proces szycia Esperal można powtórzyć po 8 miesiącach, jak podaje producent leku w ulotce. Dlatego przyjmuje się, że jego minimalny okres trwałości wynosi tylko około 8 miesięcy, w tym czasie preparat jest uwalniany. W praktyce czas działania leku zależy od wielu indywidualnych czynników, a także od zastosowanej dawki. Tabletki uwalniają się stopniowo do organizmu, więc większe dawki powinny przełożyć się na dłuższą potencję. Te pytania może wyjaśnić lekarz wykonujący zabieg. Większość ośrodków oferujących terapię Esperal zapewnia, że ​​lek pozostaje skuteczny przez 12 miesięcy. Wydaje się, że to wystarczająco dużo czasu, aby dokonać i dokonać fundamentalnych zmian w swoim życiu. Po pierwsze, esperal działa jako dodatek do innych terapii uzależnień. Z pewnością pomaga powstrzymać alkoholizm, wdrożyć zasady trzeźwości, rozpocząć psychoterapię indywidualną lub grupową. Ponadto okresy trzeźwości można wykorzystać do regeneracji organizmu po zniszczeniach spowodowanych nadużywaniem alkoholu. Wyeliminowanie alkoholu w połączeniu ze zdrową dietą może skutecznie zmniejszyć negatywny wpływ na organizm. Abstynencja od alkoholu ma również pozytywny wpływ na umysł. Częste spędzanie czasu na trzeźwo z osobami z podobnymi problemami może pozwolić na przewartościowanie swojego życia. Często zmiany są tak duże, że po pierwszej fazie Esperalu nie ma potrzeby powtarzania leczenia, gdyż pacjent radzi sobie z nałogiem bez wspomagania lekami. Niestety zdarzały się również przypadki, gdy osoby z wkładkami przychodziły do ​​chirurga, aby usunąć Esperal https://www.zdii.pl/na-ile-jest-wszywka-alkoholowa/ z powodu niemożności zaprzestania picia. Z drugiej strony niektórzy pacjenci pojawiają się ponownie po około roku, aby przedłużyć działanie tabletek. Dla tej grupy wkładka stanowi dodatkową ochronę i skuteczne uzupełnienie innych form terapii antyalkoholowej.