Ozonator- jak działa, jaki wybrać, o czym pamiętać?

Ozonator- jak działa, jaki wybrać, o czym pamiętać?

Ozon pod postacią gazu stosowany jest przede wszystkim do dezynfekcji mieszkań, szpitali, kasyn, teatrów, a także wielu innych budynków. Skutecznie dezynfekuje całą przestrzeń oraz przedmioty, zabija bakterie, wirusy i neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

W jaki sposób działa ozonator?

Ozonator, inaczej zwany generatorem ozonu jest to urządzenie służące do dezynfekcji właśnie tym pierwiastkiem. Ozon uzyskiwany jest za pomocą wyładowań elektrycznych i służy do sterylizacji wody, jedzenie, przedmiotów i powietrza. Usuwa wszelkie drobnoustroje, a następnie rozpada się z O3 w O2. Ozonowanie pomieszczeń można przeprowadzić przy użyciu domowego ozonatora, jednakże dostępne są również te do użytku profesjonalnego. Do ozonowania pomieszczenia korzysta się z tego urządzenia krótko, cały proces wynosi maksymalnie do kilkudziesięciu minut, natomiast profesjonalne ozonowanie pomieszczenia może potrwać nawet do godziny w zależności od jego wielkości.

Na czym polega ozonowanie pomieszczenia?

Do ozonowania pomieszczeń używa się generatorów ozonu, które uwalniają gaz w zamkniętym pomieszczeniu. Usuwają z przestrzeni wszystkie szkodliwe substancje: bakterie, wirusy, alergeny. Urządzenie to umieszczane jest w pomieszczeniu na określony wcześniej czas, w zależności od jego pojemności. Urządzenie wytwarza ozon i dezynfekuje pomieszczenie, następnie należy dokładnie je przewietrzyć. Najważniejszą zaletą tego pierwiastka jest to, iż doskonale rozchodzi się po całym pomieszczeniu i sięga nawet te trudno dostępne miejsca.

Jaki model generatora ozonu wybrać?

Do ozonowania pomieszczenia można wybrać domowy ozonator dostępny na rynku, warto jednak zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

1. Co będzie właściwie ozonowane?

Inny model będzie dobrym wyborem do sporych powierzchni sklepowych czy hal produkcyjnych, a inny do sterylizacji wody, produktów żywnościowych czy przedmiotów.

2. Cel ozonowania

Celem może być całkowite usunięcie zapachu spalenizny po pożarze, zapachu wilgoci, czy też odgrzybienie mieszkania. Do takich czynności będzie potrzebne profesjonalne urządzenie. Jeśli natomiast pragnie się jedynie odświeżyć swoje mieszkanie oraz wszystkie znajdujące się w nim rzeczy wówczas w zupełności wystarczający okaże się domowy sprzęt do ozonowania.

3. Częstotliwość użytkowania

Pewne sprzęty mogą pracować nawet przez wiele godzin, są to jednak przeważnie profesjonalne urządzenia. Te do domowego użytku sprawdzają się w pracy do maksymalnie godziny, wynika to z ich niewielkiej mocy. Przed zakupem odpowiedniego ozonatora należy również zwrócić uwagę na jego sterowanie. Niektóre z nich zostały wyposażone w sterowanie manualne, a te nowocześniejsze są bezobsługowe i mają przeważnie ekran z programowaniem, można więc ustawić w nich cykle ozonowania wielkopowierzchniowych pomieszczeń. Inną istotną kwestią jest wydajność generatora ozonu. Domowe sprzęty produkują zazwyczaj ozon w stężeniu do 500 mg/h, a profesjonalne urządzenia wytwarzają tysiące miligramów tego pierwiastka w ciągu godziny. Niekiedy takie urządzenie może również dodatkowo mieć funkcję jonizowania powietrza. Wybierając sprzęt do ozonowania pomieszczenia, należy dobrać do pod swoje własne wymagania.

O czym należy pamiętać podczas ozonowania pomieszczenia?

  • W trakcie ozonowania pomieszczenia nie powinny w nim przebywać żadne osoby, zwierzęta czy rośliny.
  • Po zakończeniu procesu ozonowania pomieszczenia zanim się do niego wejdzie należy czekać, aż ten pierwiastek rozłoży się z O3 na O2  co zajmuje przeważnie 30 minut, jednak warto odczekać do minimum godziny czasu.
  • Generator ozonu nie powinien być używany w miejscu zadymionym, o dużym stężeniu węglowodorów czy nasyconym spalinami.
  • Nie powinno się zbyt często ozonować przedmioty, gdyż za długie narażenie ich na działanie ozonu doprowadza do płowienia farb i niszczenia tkanin.
  • W razie jakichkolwiek wątpliwości co do wykonywania procesu ozonowania pomieszczenia, najlepiej zgłosić się do profesjonalnej firmy, która w bezpieczny sposób dezynfekuje całą przestrzeń

Ile kosztuje ozonowanie pomieszczeń?

Ceny różnią się między sobą, a ich wysokość zależy do wielu czynników. Przede wszystkim ważny jest rodzaj odkażanej przestrzeni, a także od miasta. W większych miastach ta usługa jest zazwyczaj droższa. Zdezynfekowania samochodu osobowego może kosztować około 50 złotych, cena jest wyższa w przypadku busów i samochodów ciężarowych. Najwięcej wyniesie sterylizacja kamperów i autobusów. Ozonowanie pomieszczeń mieszkalnych do 40 mkw to wydatek rzędu 250 złotych, natomiast ozonowania mieszkania 100-metrowego to koszt już około 650 złotych. Na cenę wpływa przede wszystkim czas potrzebny na wykonanie tej usługi, a także od pory ozonowania. Cena ustalane jest w firmach indywidualnie.

Pozostałe sposoby oczyszczania powietrza

Dostępne są również inne sposoby sterylizacji pomieszczeń, jedną z nich jest zastosowanie technologii jonizacji powietrza i promieniowania ultrafioletowego UV-C. Metody te są bezpieczne, jednak ostatnimi czasy to jednak ozonowanie pomieszczeń stało się niezwykle popularne.

By opus