Outsourcing IT – jak działa i czy warto z niego skorzystać?

Wsparcie technologiczne i informatyczne stanowi niezwykle istotny element rozwoju większości firm. Zakres i wymiar wsparcia w tym zakresie jest zależy od profilu działalności a także branży określonego przedsiębiorstwa. Część firm decyduje się na zatrudnienie własnego specjalisty, zaś inne korzystają z usług zewnętrznej firmy zajmującej się branżą informatyczną. Ta druga działalność jest nazywana outsourcingiem. W tym artykule dowiesz się czy warto wynająć zewnętrznych specjalistów z branży IT.

Outsourcing IT – co to takiego?

Aby lepiej zrozumieć czym jest outsourcing IT  należy rozbić to określenie na podstawowe elementy. IT stanowi skrót oznaczający technologię informacyjną. W szerszym znaczeniu dzieli się ona na informatykę oraz telekomunikację. Jak więc można wywnioskować, usługi IT stanowią połączenie działań związanych z informatyką oraz technologią.
Firmy zajmujące się outsourcingiem IT zajmują się więc takimi zadaniami jak:

 • zarządzanie serwerami firmowymi,
 • kompleksowe usługi w zakresie rozwiązywania problemów z oprogramowaniem,
 • dokonywanie zabezpieczeń przed utratą danych i procesów informatycznych,
 • serwis firmowego sprzętu komputerowego,
 • tworzenie i modernizacja sieci komputerowych,
 • monitorowanie działań IT,
 • szkolenia z zakresu IT,
 • instalowanie i konfigurowanie aplikacji, oprogramowania oraz sprzętu komputerowego.

Są to jedne z głównych zadań realizowanych przez takie firmy jak outsourcing IT. Warto jednak wiedzieć, iż zakres pracy przeciętnego informatyka jest znacznie większy. Oferowane usługi są zależne od osobistych oczekiwań danego przedsiębiorstwa. W jaki więc sposób wytłumaczyć pojęcie outsourcing?

Outsourcing IT polega na oddaniu obowiązków informatycznych firmie zewnętrznej, która specjalizuje się w tej dziedzinie. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania można uniknąć konieczności posiadania ekipy wyspecjalizowanych informatyków w siedzibie firmy. Wynajęcie outsourcing IT  jest znacznie tańsze dla większości firm i z tego względu to rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne. Specjaliści z zewnętrznych firm informatycznych współpracują między innymi z agencjami reklamowymi, kancelariami prawnymi, gabinetami lekarskimi czy biurami rachunkowymi. Jaki jeszcze czynnik odpowiada wzmożonemu zainteresowaniu korzystania z usług outsourcingu IT?

Dlaczego warto korzystać z outsourcingu IT?

Korzystanie z usług outsourcing IT pozwala uzyskać dostęp do nowoczesnych technologii. To właśnie przedsiębiorstwa informatyczne posiadają nie tylko wysoce specjalistyczną kadrę, ale także najnowsze narzędzia i technologie. Wybór zewnętrznej firmy informatycznej pozwala również zoptymalizować koszty związane ze świadczeniem usług. Współpraca z firmą informatyczną praktycznie za każdym razem jest tańsza, niż zatrudnienie specjalisty. Takie firmy jak outsourcing IT oferują znacznie lepsze warunki współpracy pod względem jakości. Outsourcing opiera się bowiem na wykorzystywaniu grupy specjalistów, z których wiedzy i doświadczenia czerpie korzyści.

Istnieje więcej zalet przemawiającym za korzystaniem z usługodawców outsourcing IT. Jednym z nich jest również gwarancja jakości wiedzy oraz informatycznej obsługi. Należy mieć świadomość, iż w zespole specjalistów znajdują się osoby, które naprawdę znają się na swoim fachu. Przy współpracy tego typu trudno więc o błędy, a ich ewentualność wiąże się również ze znacznie większą odpowiedzialnością. Outsourcing IT oferuje również wygodne i pełną dyspozycyjność. Nie ważne kiedy w systemie informatycznym pojawi się błąd. Specjalista pracuje całą dobę po to, aby wyeliminować problem uniemożliwiający normalną pracę systemu.

Jak wybrać firmę outsourcingową IT?

W ostatnich latach firm zajmujących się outsourcingiem informatycznym pojawiło się naprawdę sporo. Opierając się o usługi specjalistów można zapewnić swojej firmie obsługę informatyczną na najwyższym poziomie, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów. Szukając outsourcing IT warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, bez których trudno wyobrazić sobie satysfakcjonującą współpracę. Wybór niewłaściwego usługodawcy może bowiem skończyć się zmarnowanymi pieniędzmi i czasem. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą wskazać firmy IT godne zainteresowania.

Zwróć uwagę na:

 • Doświadczenie – ten aspekt jest kluczowy do tego, by podjąć współpracę z właściwą firmą. To wcześniejsze projekty decydują o kompetencjach zespołu i są w stanie pokazać ich potencjał do współpracy z Twoją firmą.
 • Specjalizacja – należy zwrócić uwagę w jakiej dziedzinie dany usługodawca ma najwięcej sukcesów.
 • Wiedza i umiejętności – aby to sprawdzić nie musisz spotykać się z pracownikami. Wystarczy wejść na branżowego bloga prowadzonego przez daną firmę. Dzięki temu przekonasz się w jaki sposób podchodzą do swojej pracy i jakie umiejętności posiadają niektórzy przedstawiciele.
 • Zaangażowanie – to bardzo ważny element niejednej współpracy. Jeśli firmie zależy na dostarczeniu wysokiej jakości usług, systemy informatyczne w Twojej firmie będą działały bez zarzutu.