Okulista – mroczki przed oczami

To powszechny problem, który natrafia wiele osób. Mroczki przed oczami to charakterystyczne ubytki w polu widzenia, które najczęściej objawiają się jako błyski, muszki lub kulki. Jeżeli pojawiają się sporadycznie nie koniecznie musi to oznaczać jakieś problemy, ale jeśli obserwujemy je często dobrze jest udać się do okulisty. Może to sugerować wiele problemów ze wzrokiem takich jak: zaćma, jaskra, czy nawet nadciśnienie – a to już wywołuje pewne obawy.

 

Konsultacja z lekarzem specjalistom pozwoli szybko poznać przyczynę problemu, a także określić plan postępowania. Zanim wybierzemy się do okulisty, warto bliżej poznać problem, jakim są mroczki przed oczami.

Czym są mroczki przed oczami?

okulary korekcyjne

Według okulistów to bardzo powszechny problem, z którym mierzą się setki tysięcy ludzi. Same mroczki nazywane są inaczej ubytkami w polu widzenia. Pacjenci odczuwają je jako nieprzyjemne wrażenia wzrokowe – pojawiają się przed oczami charakterystyczne błyski, muszki lub kulki – najczęściej tak definiują swój problem. Warto jednak wiedzieć więcej o mroczkach, zanim udamy się do okulisty. 

Wbrew pozorom, mroczki przed oczami mogą oznaczać nie tylko problemy z narządem wzroku, ale również wiele innych schorzeń o podłożu neurologicznym lub kardiologicznym. Mimo, że występują one dosyć często to zawsze powinny obudzić czujność pacjenta i skłonić go do wizyty u specjalisty. Nie leczenie tego schorzenia może prowadzić do poważniejszych problemów – często nieuleczalnej choroby. 

Mroczki przed oczami – co to oznacza?

Nie warto jednak panikować za wcześnie. Mroczki przed oczami niekoniecznie muszą oznaczać coś poważnego, może to być błaha sprawa. Co jednak to może oznaczać? Na jakie choroby jesteśmy narażeni, kiedy zauważymy mroczki

  • Jaskra – choroba powoduje ubytki w polu widzenia. 
  • Zaćma – u podłoża tej choroby leży zmętnienie soczewki. Pojawiają się plamy przed oczami i mleczny obraz.
  • AMD – zwyrodnienie plamki, które najczęściej powiązane jest z wiekiem. 
  • Choroby ciała szklistego – zaliczyć do tego możemy odłączenie tylnego ciała szklistego i krwotoki do ciała szklistego.
  • Krótkowzroczność połączona z „latającymi muszki” przed oczami.
  • Odwarstwienie siatkówki – pojawiają się cień lub zasłona w polu widzenia.
  • Choroby, które powodują spadek przepływu krwi przez naczynia siatkówki. Powstają zakrzepy i zatory w naczyniach doprowadzających krew do siatkówki.
  • Anemia złośliwa spowodowana brakiem witaminy B-12.
  • Przejściowe ataki niedokrwienne, w których objawy oczne mogą być sygnałem ostrzegawczym przed udarem mózgu.
  • Migrena z aurą. Pojawiają się migoczące mroczki, które następnie się rozszerzają.

Mroczki – kiedy warto iść z tym problemem do lekarza?

Najlepiej jak najszybciej! Osoby, który zauważyły u siebie występowanie mroczków przed oczami powinny jak najszybciej udać się do okulisty. W pierwszym kontakcie najlepiej jest udać się do lekarza rodzinnego, który można nas pokierować dalej również do neurologa lub kardiologa – w zależności od tego, jaki charakter ma to schorzenie. 

Wiele osób, które wcześniej nie miały kontaktu z okulistą obawia się o samo badanie. Nie jest ono zbyt skomplikowane i składa się z kilku elementów. Na czym ono polega?

  • badana jest ostrość wzroku,
  • badanie pola widzenia,
  • badaniu dna oka,
  • pomiarze ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • badanie elektrofizjologiczne.

Dodatkowo, jeśli dostaniemy skierowanie do specjalisty neurologa może on zalecić rezonans głowy lub tomografię. Dodatkowymi badaniami, które są wykonywane jest USG oraz badanie krwi. Tego rodzaju kompleksowa analiza naszego stanu zdrowia pozwala lepiej zdiagnozować chorobę.

Mroczki – leczenie

Same mroczki raczej nie podlegają leczeniu. Okuliści skupiają się natomiast na chorobie bazowej, której objawem jest występowanie ubytków w polu widzenia. Nie stosuje się leczenia objawowego – każda choroba ma inny tok postępowania.

Mroczki mogą być wynikiem niedoboru jakiegoś składnika w procesie żywieniowym, wówczas stosuje się specjalne diety, które mają zniwelować ten problem. Zaleca się także aktywność fizyczna, utrzymywanie odpowiedniego poziomu ciśnienia krwi, a także mniej siedzącego trybu życia. Mroczki często są objawem stresu i przemęczenia. 

Ogólnie w przypadku pojawienia się mroczków, okuliści zalecają:

  • zbilansowaną dietę,
  • aktywny tryb życia,
  • ostrożność przy stosowaniu środków antykoncepcyjnych,

 

W wielu przypadkach postępuje schorzenie jakim są mroczki sugeruje nasilenie się choroby głównej – na przykład zaćmy. To jasny sygnał dla pacjenta, żeby jak najszybciej udać się do specjalisty, który przedstawi szczegółowy plan leczenia i pomoże pozbyć się niemiłych konsekwencji.

Mroczki przed oczami – bez okulisty, ani rusz!

Pojawienie się wyraźnych ubytków w polu widzenia musi być dla nas jasnym sygnałem, że warto udać się do okulisty. Może to oznaczać poważne problemy ze wzrokiem, które mogą być jedynie objawem poważniejszej choroby. Nie należy tego bagatelizować, ponieważ im szybciej zareagujemy, tym większe szanse na wyjście z choroby – pomoże nam w tym specjalista okulista!