W dzisiejszych czasach wyróżnić możemy wiele firm, które działają na rynku transportowym. Najczęściej zajmują się…
Kto to jest ortodonta? Wiele osób używa terminu “dentysta”, aby opisać kogoś, kto dba o zęby. Istnieje jednak obszar specjalizacji w stomatologii zwany ortodoncją, i choć te dwa zawody z pewnością mają podobieństwa, ortodoncja jest specyficznym rodzajem opieki stomatologicznej. Ortodonta specjalizuje się w części stomatologii zajmującej się głównie prostowaniem zębów, diagnozowaniem i naprawianiem nadgryzów, zgryzów, wad zgryzu, szczęk i przepełnionych ust.
Po zdiagnozowaniu problemu, starają się rozwiązać go metodą najlepiej dostosowaną do problemu. Kiedy większość ludzi myśli o leczeniu ortodontycznym, nie myślą o “zabawie”. Wyniki mogą być zabawne, a posiadanie prostszych zębów może sprawić, że będziesz bardziej pewny siebie, ale proces dochodzenia do nich może być czasami uciążliwy.
Kto to jest ortodonta?
W podobny sposób jak lekarze wybierają specjalizację w takich dziedzinach jak kardiologia czy neurologia, również dentyści mogą wybrać specjalizację. Ortodoncja to specjalność stomatologiczna, która ma na celu zapobieganie, diagnozowanie i leczenie nieprawidłowości występujących w obrębie twarzy i zębów, takich jak wady zgryzu. Wiele gabinetów ortodontycznych ogranicza się do ortopedii zębowo-twarzowej i ortodoncji ogólnej, ale z powodzeniem może leczyć pacjentów w każdym wieku. Ortodonta to lekarz stomatolog, który jest ekspertem w diagnozowaniu i leczeniu nieprawidłowości zębowych i twarzowych. Aby zostać ortodontą należy ukończyć wydział stomatologii i odbyć okres rezydentury lub doktorat, który może trwać nawet dłużej. Tylko stomatolodzy, którzy pomyślnie ukończyli rezydenturę lub studia doktoranckie, mogą posiadać tytuł ortodonty. Ortodonci są w pełni wykwalifikowanymi dentystami, którzy rozpoczynają kolejne trzy lata studiów uniwersyteckich i zdobywają rozległe doświadczenie kliniczne w ramach programu rezydencji ortodontycznej.
Co robi ortodonta?
Ortodonta jest stomatologiem przeszkolonym w zakresie diagnozowania, zapobiegania i leczenia nieprawidłowości zębów i szczęki. Są oni przeszkoleni, aby zidentyfikować problemy, które mogą rozwijać się w przyszłości. Ortodonci pracują z ludźmi w każdym wieku, od dzieci do dorosłych. Czy ortodonci zajmują się czymś innym niż aparatami ortodontycznymi? Ortodonci mogą dziś zaoferować swoim pacjentom więcej niż tylko tradycyjne aparaty ortodontyczne. Postępy w technologii, zwłaszcza w dziedzinie wyrównywania zębów lub zmiany położenia szczęk, dały ortodontom wiele opcji leczenia i podejść do rozwiązywania tych powszechnych problemów. Zazwyczaj świadczą oni usługi takie jak korony, licówki lub klejenie w celu poprawy wyglądu i funkcji zębów, które mają rozległą próchnicę, są zniekształcone lub złamane. W przypadku, gdy planujesz jakiekolwiek leczenie stomatologiczne, w tym aparat ortodontyczny, a masz ubytki w zębach, ortodonta zaleci Ci najpierw ich wyleczenie. Dlatego przed założeniem aparatu, jeśli Twoje zęby nie są wystarczająco mocne i mają ubytki, należy je wyleczyć.
Jak ortodonta zakłada aparat?
Pierwszą rzeczą, którą zrobi Twój ortodonta i jego personel jest zapewnienie, że Twoje zęby są tak czyste, jak to możliwe. Chcesz rozpocząć leczenie z czystymi i wolnymi od zanieczyszczeń zębami, więc personel ortodonty poświęci czas, aby Twoje zęby lśniły. Część kleju nakłada się na zęby, lekko suszy, a następnie podświetla jasnym niebieskim światłem, aby “ustawić” klej. Kolejna warstwa kleju jest nakładana na tylną część zamków, a następnie zamki są umieszczane na zębach. Po raz kolejny niebieskie światło jest używane do osadzenia drugiej części kleju i zamków na miejscu. Proces ten wymaga cierpliwości i dokładności, tak aby aparat ortodontyczny został umiejscowiony we właściwym miejscu.
Po czym poznać dobrego ortodontę?
Ortodonta będzie pracować z tobą przez miesiące, aby pomóc Ci osiągnąć idealny uśmiech, więc trzeba dokonać wyboru najlepszego ortodonty. Istnieje kilka kluczowych cech, które należy uwzględnić podczas poszukiwania ortodonty dla Ciebie i Twojej rodziny. Jakie są cechy dobrego ortodonty? Rekomendacja jest zawsze dobrą wskazówką dla udanych poszukiwań lekarza. Krewni, przyjaciele lub koledzy z pracy mogą pomóc. Ale Twój własny dentysta może również mieć pojęcie o tym, którzy ortodonci to prawdziwi profesjonaliści. Jeśli otrzymałeś już wskazówkę, możesz również poszukać w Internecie, aby sprawdzić, czy inni pacjenci, którzy ocenili dany gabinet, również oceniają go i lekarza tak pozytywnie. Inną możliwością jest skorzystanie z pomocy oficjalnych instytucji w celu znalezienia odpowiedniego lekarza. W tym przypadku w grę wchodzi na przykład stowarzyszenie stomatologiczne, które również może zapewnić kilku lekarzy do wyboru. Ponadto, ogólna atmosfera w gabinecie powinna być postrzegana jako przyjemna. Każdy pacjent powinien zostać przyjęty z szacunkiem i w przyjazny sposób. Bardzo ważne jest również to, czy lekarz w ogóle traktuje poważnie obawy pacjenta, czy też po prostu je pomija. Jeżeli dla pacjenta ważna jest specjalna porada lub informacja, lekarz powinien ją również udzielić.