Komputer do gier – na co zwrócić uwagę?
Komputery to niezwykle popularne urządzenia elektroniczne, które ułatwiają nam wykonywanie wielu czynności. To właśnie dzięki nim możemy zrobić zakupy, nie wychodząc z domu, a także opłacić rachunki. Dodatkowo jest to fantastyczne źródło rozrywki, bowiem użytkownicy potrafią przesiadywać przed ekranem godzinami. Możliwe jest chociażby słuchanie muzyki, oglądanie filmów, a także granie w gry komputerowe. To właśnie ta ostatnia czynność jest najbardziej wymagająca. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupienia komputera do gier? Które podzespoły są najbardziej istotne? Jak stwierdzić czy dany komponent jest wydajny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w artykule.
Budowa komputera w pigułce.
Aby możliwe było prawidłowe uruchomienie komputera, konieczne jest działanie wszystkich podzespołów. Wewnątrz jednostki centralnej znajdziemy takie komponenty jak płyta główna, karta graficzna, procesor, pamięć RAM, dysk twardy, karta dźwiękowa, karta sieciowa, zasilacz, a także kilka mniej istotnych elementów. To właśnie te części połączone w całość umożliwiają granie w najbardziej wymagające produkcje komputerowe. Aby wiedzieć w jaki sposób dobierać poszczególne podzespoły, warto posiąść podstawową wiedzę na ich temat.
Czym jest procesor i na co zwracać uwagę podczas jego zakupu?
Procesor jest sekwencyjnym urządzeniem cyfrowym, które to odpowiedzialne jest za pobieranie danych z pamięci operacyjnej, następnie musi je zinterpretować i wykonać poszczególne rozkazy. Ma za zadanie koordynowanie pracą podzespołów, bowiem bez niego funkcjonowanie innych części nie byłoby możliwe. Zapewne dlatego mówi się, że procesor to „mózg komputera”. Aby łatwiej wytłumaczyć jego działanie, warto przytoczyć pewną sytuację. Załóżmy, że użytkownik chce skorzystać z przeglądarki internetowej. Zadaniem procesora w tym przypadku jest koordynowanie działania pozostałych komponentów, które umożliwiają wykonanie żądania.
Jego wygląd jest bardzo charakterystyczny i łatwo można go rozpoznać. W większości przypadków jest to po prostu niewielki kwadrat, który po jednej stronie posiada zwykłą blaszkę z logiem producenta, natomiast po drugiej stronie sterczące i gęsto ułożone metalowe nóżki. Sercem tego podzespołu jest monokryształ krzemu, na którym to znajdziemy warstwy z półprzewodników.
Podczas zakupu tego podzespołu szczególną uwagę należy zwrócić na ilość rdzeni. Obecnym standardem są procesory z sześcioma rdzeniami, jednak znajdą się również nieprawdopodobnie wydajne CPU 12-rdzeniowe. Kolejnym istotnym aspektem jest częstotliwość taktowania, czyli szybkość procesora, którą wyraża się w „gigahercach”. W tym miejscu warto przytoczyć przykład, aby lepiej zrozumieć taktowanie. W przypadku gdy procesor posiada taktowanie na poziomie 2 GHz, wówczas oznacza to, że jest w stanie obsłużyć dwa miliardy poleceń w ciągu sekundy, co jest niezwykle imponujące. Ważna jest także architektura procesora. Z reguły mamy do wyboru wersje 32-bitowe lub 64-bitowe. Im większa jest to wartość, tym lepiej dla osoby grającej w gry komputerowe.
Karta graficzna jako najważniejszy element dla graczy.
Jest to podzespół, o którym nie można zapomnieć mówiąc o częściach dla gracza komputerowego. Karta graficzna jest to karta rozszerzeń komputera, która to odpowiedzialna jest za renderowanie grafiki, a także jej konwersję na sygnał, który zrozumiały jest dla wyświetlacza. To właśnie dzięki niej możliwe jest wyświetlanie obrazu i animacji na ekranie. Jest szczególnie istotna dla graczy, gdyż od niej zależy jakość i płynność grafiki 3D. Możemy wyróżnić karty graficzne zintegrowane, a także dedykowane. Te pierwsze idealnie nadają się do wykonywania podstawowych czynności, np. przeglądanie internetu lub oglądanie filmów. Jeśli chodzi o karty dedykowane, są montowane na płycie głównej komputera, mają dużo lepsze specyfikacje, dlatego też świetnie sprawdzą się podczas gier komputerowych.
Pamięć RAM
Pamięć RAM jest elementem, o którym często zapominamy, a jest równie ważny co pozostałe podzespoły. Jest to błyskawiczny nośnik, na którym znajdziemy informacje o działających procesach w systemie. Dlatego też w dużym stopniu to od tego podzespołu zależy wydajność i szybkość naszego komputera. Pamięć RAM przetwarza wszelkie dane na bieżąco podczas korzystania z urządzenia. Jego dobór często jest kłopotliwy. Upraszczając, im więcej programów działa w jednym czasie, tym więcej ilości pamięci RAM będziemy potrzebować. Podczas jej zakupu należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. W dzisiejszych czasach używana jest pamięć RAM DDR3 i DDR4. Ta pierwsza może posiadać maksymalną pojemność w wysokości 16 gigabajtów, natomiast jej prędkość oscyluje w granicach 800-2400 MT/s. Jeśli chodzi o DDR4, może mieć pojemność 64 gigabajtów, a prędkość zapisu wynosi nawet 3200 MT/s. Wybierając odpowiednie komponenty, musimy także zwrócić uwagę na inne, ważne kwestie dotyczące pamięci RAM. Istotny jest rodzaj płyty głównej, pojemność, CAS Latency (CL), a także częstotliwość taktowania. Dopiero na podstawie tych danych możemy podjąć odpowiednią decyzję.