Kiedy na wycieczce szkolnej powinien być przewodnik?

Kiedy na wycieczce szkolnej powinien być przewodnik?

Kiedy na wycieczce szkolnej powinien być przewodnik? Przewodnicy turystyczni na wycieczce szkolnej dbają o to, aby maksymalnie przybliżyć uczniom dany region, opowiedzieć ciekawostki i przekazać istotne informacje na temat historii, geografii czy kultury danego miejsca. Jesteś nauczycielem i zastanawiasz się, kiedy powinno zatrudniać się na wycieczkę szkolną przewodnika turystycznego? A może sam jesteś przewodnikiem i chciałbyś to wiedzieć? W niniejszym artykule odpowiadamy na pytanie, kiedy na wycieczce szkolnej powinien być obecny przewodnik i co może zaoferować uczniom.

Kiedy warto zdecydować się na przewodnika na wycieczkę szkolną?

Wycieczki szkolne są organizowane w celu integracji oraz zdobywaniu, utrwalaniu i poszerzaniu wiedzy z różnych dziedzin. Aby tak było, program wycieczki szkolnej powinien zostać odpowiednio zaplanowany, a trasa wycieczki tak dobrana, aby nie zanudzała uczniów tylko ich ciekawiła. Kogo bowiem zaciekawi wycieczka po czterech muzeach? Przewodnicy na wycieczkach szkolnych nie tylko opowiadają uczniom o danych zabytkach czy miejscach. Ich zadaniem jest również zagwarantowanie uczniom bezpieczeństwa. Przewodnicy turystyczni często są wyposażeni w apteczki pierwszej pomocy, a także są odpowiednio przeszkoleni z udzielania pomocy osobom poszkodowanym w różnych sytuacjach. Przewodnicy zazwyczaj bardzo dobrze znają również okolicę, co przydaje się wtedy, kiedy opiekunowie wycieczek również są po raz pierwszy w danym miejscu i kompletnie nie znają pobliskich restauracji czy punktów z pamiątkami. Przewodnicy na szkolnych wycieczkach często opowiadają również ciekawostki, aby zainteresować nawet znudzonych uczniów. Stosują nawet różnego rodzaju zabawy, np. poszukiwania danej rzeźby. Przewodnicy, krótko mówiąc, potrafią stworzyć atmosferę i opowiadać o danych regionach czy zabytkach w taki sposób, aby uczeń poczuł w sobie chęć do odkrywania.

Wycieczka szkolna w górach a przewodnik

Polskie góry zapewniają niesamowite krajobrazy, niezależnie od pory roku. Czy na wycieczkę szkolną w górach niezbędny jest przewodnik? Od roku szkolnego 2014/2015 wymóg zapewnienia przewodnika górskiego w przypadku wycieczki szkolnej organizowanej na terenach górskich jest obecny w rozporządzeniu MENiS z 8 listopada 2001 r. w sprawie warunków oraz sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły oraz placówki krajoznawstwa i turystyki. Na terenach górskich powyżej 1000 m n.p.m. wycieczkę szkolną może prowadzić wyłącznie przewodnik górski bądź przodownik turystyki górskiej. Niezgodne z zapisami jest, aby na wycieczce uczniami opiekował się jedynie nauczyciel. Musi być ona nadzorowana przez osobę znającą się na danym terenie i taką, która umie odpowiednio zareagować w przypadku wystąpienia zagrożenia zdrowia bądź życia. Bezpieczeństwo na wycieczce szkolnej pełni niezwykle ważną rolę, a za bezpieczny powrót uczniów domu odpowiada nie tylko opiekun dzieci, ale także ich przewodnik.

Jaki powinien być przewodnik na wycieczce szkolnej?

Kiedy na wycieczce szkolnej powinien być przewodnik?
Kiedy na wycieczce szkolnej powinien być przewodnik?

Przewodnik na wycieczce szkolnej powinien posiadać cechy, które ułatwią mu poprowadzenie grupy młodych ludzi po ustalonej trasie. Przewodnik turystyczny powinien być przede wszystkim osobą komunikatywną, otwartą i wzbudzającą zaufanie. Ponadto, powinien on posiadać umiejętność opanowania i zachowania spokoju w sytuacjach stresujących, być odporny emocjonalnie i umieć się kontrolować – często zdarzają się przecież sytuacje, kiedy nie wszyscy uczniowie słuchają przewodnika – niektóre hałasują i utrudniają prowadzenie wycieczki. Ponadto, przewodnicy powinni posiadać chociażby podstawową wiedzę z zakresu psychologii i potrafić zachować się dyplomatycznie. Przewodnicy, nie tylko górscy, powinni również posiadać sporą wytrzymałość fizyczną i psychiczną. Istotną cechą przewodnika jest również spostrzegawczość i umiejętność pracy w różnorodnych warunkach środowiskowych i pogodowych. Pożądaną cechą przewodnika jest także umiejętność pracy w zespole, bycie samodzielnym i umiejącym radzić sobie w trudnych sytuacjach. Przewodnicy na wycieczkach szkolnych powinni również umieć wyraźnie się wypowiadać, stosując prawidłową polszczyznę.

Jak uczniowie powinni ubrać się na wycieczkę z przewodnikiem?

Na jakąkolwiek wycieczkę z przewodnikiem uczniowie powinni spakować do plecaków przede wszystkim jedzenie oraz picie, ponieważ nie zawsze na trasie wycieczki trafi się jakiś sklep. Ponadto, warto zadbać o wygodne buty, ponieważ wycieczka szkolna z przewodnikiem trwa zazwyczaj kilka godzin. Może się również zdarzyć, że nagle rozpada się deszcz, dlatego też warto mieć ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy. Jeżeli wycieczka szkolna odbywa się natomiast w górach, warto pamiętać o tym, aby buty miały stosunkowo twardą i grubą podeszwę, tak aby w poruszaniu się po ścieżkach kamienie wbijające się w stopy nie przyprawiały nas o dyskomfort. Na wycieczkę z przewodnikiem w góry kompletnie nie nadają się trampki, kozaki, klapki czy buty na obcasie. Nie warto również ubierać na wycieczkę nowych butów, ponieważ może się zdarzyć, że spowodują one obtarcia i ból w trakcie poruszania się.

By opus