Kamery cofania - zadania i korzyści podczas użytkowania

Kamery cofania – zadania i korzyści podczas użytkowania

Niezastąpioną rzeczą dla początkujących kierowców, a także dla już doświadczonych entuzjastów samochodów, są kamery cofania. To narzędzie pozwala zobaczyć, co dzieje się za samochodem, podczas parkowania. Są różne sytuacje, w których to, co dzieje się na drodze, jest raczej trudne do zobaczenia przez lusterka, a nikt nie chce stać się ofiarą wypadku ani go spowodować. Dlatego najlepszym sposobem ochrony siebie i swojego samochodu jest kamera cofania, montowana z tyłu pojazdu. Nie zastępuje lusterek wstecznych, ale poprawia widoczność z tyłu, ponieważ jest wyposażona w tryb zwiększania wrażliwości na światło w warunkach słabego oświetlenia, a także wyświetla przeszkody, które są niewidoczne w lusterkach wstecznych. Służy głównie do ułatwienia i zapewnienia bezpieczeństwa podczas cofania i parkowania samochodu.

 

Zadania, jakie spełniają kamery cofania

Kamera cofania będzie dla kierowcy miłym dodatkiem podczas parkowania samochodu. Warto zauważyć, że niektóre pojazdy mają wbudowaną kamerę, ale jeśli nie ma takiego urządzenia w aucie lepiej nie zwlekać i kupić osobną kamerę cofania z monitorem. Zapewni ona możliwość pełnego wyobrażenia sobie sytuacji, co oznacza, że będzie można zapomnieć o problemach i zawsze czuć się pewnie za kierownicą swojego samochodu. Nowoczesne aparaty mają kąt widzenia do 180 stopni, dlatego decyzja o zakupie będzie opłacalna.

 

Zobacz również:

Zasada działania kamery do cofania

Kamera do cofania to zespół urządzeń składający się z jednostki optycznej z wbudowanym czujnikiem światłoczułym i urządzenia wyświetlającego w postaci monitora LCD. Kamera ma miniaturowy rozmiar do montażu wpuszczanego w tylnym zderzaku lub w ramce tablicy rejestracyjnej. Urządzeniem wyświetlającym może być monitor LCD lub wielofunkcyjny panel LCD wbudowany w deskę rozdzielczą lub konsolę środkową. Czasami monitory wbudowane są w lusterko wsteczne. W tym przypadku w stanie spoczynku obraz z tylnej kamery jest nie do odróżnienia, cała powierzchnia lusterka jest powierzchnią odblaskową. Po włączeniu aparatu część obszaru półprzezroczystego lustra służy do wyświetlania obrazu otrzymanego z kamery cofania. Kamery samochodowe wykorzystują dwa rodzaje światłoczułych czujników – CCD (w drogich urządzeniach) i CMOS (w urządzeniach tańszych). Przy wyborze konkretnego urządzenia warto wiedzieć, że typ CCD, ma wyższą światłoczułość i daje bardziej realistyczny obraz, szczególnie w warunkach słabego oświetlenia.

 

Budowa kamery cofania

Korpus kamery cofania zawiera czujnik, przetwornik cyfrowo-analogowy i wzmacniacz sygnału. Obiektyw aparatu jest wykonany z plastiku optycznego lub szkła. Obiektyw jest ustawiony na uzyskanie głębi ostrości, więc nie jest wymagany mechanizm ogniskowania. Używana jest wyłącznie optyka szerokokątna w celu zwiększenia pola widzenia.Typowy obiektyw kamery cofania ma kąt widzenia od 120 do 155 stopni. Zwykle daje wyraźny obraz od 20 centymetrów do kilku metrów od obiektywu. Czasami wysokiej klasy aparaty mają prosty mechanizm automatycznego ustawiania ostrości. Mechanizm ten przesuwa soczewkę ogniskującą obiektywu do jednej z dwóch odrębnych pozycji odpowiadających bliskiej i dalekiej odległości ogniskowania. Kamera cofania jest włączana automatycznie po włączeniu biegu wstecznego w ręcznej skrzyni biegów lub po przestawieniu dźwigni automatycznej skrzyni biegów w położenie biegu wstecznego lub ręcznie. Monitor wyświetla obraz przestrzeni za tylnym zderzakiem samochodu oraz wirtualne linie parkingowe, zbiegające się paski boczne z trzema zagrożeniami, odpowiadające 50-centymetrowym znacznikom odległości od ściany lub przeszkody. Podczas cofania kierowca widzi przeszkody na drodze samochodu i może zatrzymać samochód w minimalnej odległości od nich. Zaletą kamery cofania jest to, że kierowca nie musi odwracać głowy, aby ocenić sytuację za samochodem. W czasie wykonywania manewru parkowania, kierowca korzysta z lusterek wstecznych a na monitorze kamery obserwuje wykonywane czynności. Potrafi ocenić sytuację na duże odległości obserwując przez lusterka zbliżające się samochody lub pieszych, a także z bliskiej odległości monitorując ruch samochodu przez monitor. Kamera cofania nie jest zamiennikiem lusterek, ale dodatkiem. Jest to urządzenie wyłącznie do parkowania, a nie narzędzie do kontrolowania ruchu.

Jakie są opcje instalacji kamer cofania?

Najczęstsze miejsca montażu kamery cofania znajdują się pośrodku tylnego zderzaka i ramy tylnej tablicy rejestracyjnej samochodu. Podczas montażu zespołu optycznego kamery wierci się otwór w tylnym zderzaku, a kamera jest mocowana wewnątrz. Przewody sygnałowe i zasilające przechodzą przez miejsca instalacji okablowania samochodu. Aby zainstalować kamerę w ramce tablicy rejestracyjnej, należy ją zdemontować i zainstalować przez pośrednią plastikową lub metalową uszczelkę, w której znajduje się jednostka optyczna systemu. Modele tańszych kamer można montować na zewnętrznej powierzchni tylnego zderzaka (przez specjalnie wywiercony otwór pod gwintowany pręt montażowy) lub w postaci oświetlenia tablicy rejestracyjnej (także do montażu na tylnych drzwiach minibusów lub samochodów).