Jaką odzież roboczą wybrać? Zadaniem roboczej odzieży BHP jest chronienie pracownika przed zabrudzeniem jego prywatnych rzeczy, a także ochrona przed działaniem substancji chemicznych i biologicznych oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi w miejscu pracy. Pracodawca jest zobligowany przez prawo do zapewniania odzieży bhp swoim pracownikom lub wypłacenie im stosownego ekwiwalentu za używanie własnej odzieży na stanowisku pracy. W przypadku niedopełnienia tych obowiązków, pracownik ma prawo dochodzenia swoich praw przed sądem. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie odzieży roboczej?

Jakość ważniejsza niż cena

Najgorszym sposobem wyboru odzieży roboczej jest kierowanie się tylko i wyłącznie ceną. Tutaj nie cena się liczy, tylko bezpieczeństwo i wygoda, którą otrzymujemy decydując się na wyższej jakości rozwiązania. Często wiąże się to z większym wydatkiem finansowym, ale dobrej jakości odzież bhp wpływa również na efektywność pracy. Tanie ubrania robocze mogą szybko się zniszczyć, nie zapewniać dostatecznej ochrony pracownikowi a także zabrudzić się w sposób, który ciężko będzie sprać.

Jaką odzież roboczą wybrać?
Jaką odzież roboczą wybrać?

W pierwszej kolejności powinieneś, więc kierować się jakością, a konkretnie tym, z jakich materiałów powstała odzież. Ważną kwestią jest również sposób szycia, szwy oraz grubość materiału. Najczęściej stosowaną tkaniną jest bawełna, jak jednak łatwo się domyśleć – bawełna, bawełnie nierówna. Wielu nieuczciwych producentów proponuje klientom słabej jakości bawełnianą odzież bhp, która zazwyczaj ulega zniszczeniu już po kilku dniach pracy. Naraża to przedsiębiorcę na dodatkowe koszty. Na co jeszcze powinieneś zwracać uwagę?

Do prac na zewnątrz i w chłodniejsze miesiące przyda się wodoodporna odzież robocza. Przykładem takiej odzieży jest kurtka robocza, która posiada wysokie zdolności wodoodporne a przy tym jest odpowiednio ocieplona, dzięki czemu można ją używać także w zimowe miesiące.

Najlepsze szkolenia BHP:

Robocza odzież BHP w zależności od pory roku

Dobierając odzież bhp należy uwzględnić także porę roku. I tak, świetnym rozwiązaniem na prace zimą jest kombinezon roboczy łączący funkcjonalność spodni i kurtki. Podobnie przydatna jest kurtka ze ściągaczami sznurkowymi. Zimowa odzież jest wyposażona w dodatkowe ocieplacze, dzięki czemu pracując w nich podczas mroźnych dni, nie odczuwamy zimna.

W przypadku lata i wysokich temperatur odzież robocza powinna być wykonana z materiałów szybkoschnących i zapewniających optymalną wentylację. Można również nabyć spodnie krótsze tzw. spodnie piratki, a więc spodnie na 7/8 długości, dzięki którym zapewnisz odpowiednią ochronę kolan przy pracy, a jednocześnie zachowasz dobrą wentylację. Nie zapomnij również o nakryciu głowy, kiedy pracujesz w nasłonecznieniu.

Ekwiwalent za używanie własnej odzieży

Istnieją przypadki, w których pracownik może korzystać ze swojej prywatnej odzieży podczas wykonywanej pracy. Pracodawca musi jednak jasno wskazać miejsca i stanowiska na których jest to możliwe Wskazanie stanowisk, na których pracownicy mogą korzystać z własnej odzieży nie jest sposobem na oszczędność pieniędzy w firmie. Takiemu pracownikowi przysługuje bowiem specjalny ekwiwalent, który pracodawca jest zmuszony wypłacać za nie dostarczenie pracownikom odzieży bhp. Co w przypadku kiedy pracodawca uchyla się od wypłacenia pracownikowi ekwiwalentu za używanie własnej odzieży? Ma on prawo odmówić wykonywania pracy, a zaległości za ekwiwalent dochodzić na drodze sądowe.

Przede wszystkim wygoda

Jak już zostało wspomniane, od odzieży roboczej wymaga się przede wszystkim wygody i komfortu jej użytkowania. W branżach budowlanych praca wykonywana jest często na kolanach, skąd ważny jest wybór odpowiednich spodni roboczych, które powinny być wykonane z mocnego materiału i mieć miejsce na specjalne nakolanniki. Niezwykle popularne są również ogrodniczki, które mają szelki oraz kieszeń na wysokości brzucha. Są bardzo uniwersalne, a więc sprawdzą się przy każdego rodzaju prac, nie tylko budowlanej, ale również przy samochodzie czy też w ogrodzie. Przy wyborze innych części odzieży bhp, również musisz kierować się wygodą noszenia. Jeśli Twoja praca zajmuje Ci dziennie około 10 a czasem i więcej godzin, nie możesz sobie pozwolić na niewygodne ubrania. Będzie to bardzo niekomfortowe podczas pracy, co może wpłynąć na jej efektywność.

Podsumowując, odzież bhp musi być wygodna, funkcjonalna, a przede wszystkim trwała, aby zapewnić maksymalną ochronę podczas pracy a przy tym nie być zbyt słaba, ponieważ narazi Cię to na dodatkowe koszty związane z częstą wymianą odzieży. Powinna dobrze przylegać do ciała i być wykonana z wysokiej jakości materiału, bo tylko wtedy nie będzie odzieżą jednorazową. Warto, więc kierować się przede wszystkim jakością materiału a nie jego ceną. Dodatkowo, warto korzystać z oferty znanych producentów, ponieważ są oni gwarancją dobrego produktu. Wybierając odzież roboczą należy również uwzględnić warunki w jakich pracujesz, inna odzież będzie potrzebna zimą a inna latem. Koniecznie  tym pamiętaj, ponieważ źle dobrana odzież bhp może źle wpływać na jakość pracy.

By opus