Jak urządzić kącik do czytania w nowym mieszkaniu?

Jak urządzić kącik do czytania w nowym mieszkaniu? Bez względu na to, czy wybierzemy nowe mieszkanie w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, czy Zamość — problem zawsze pojawia się jeden – jak je urządzić? I o ile szczególną uwagę przywiązujemy zawsze do naszych kuchni, łazienki, salonów i sypialni, o tyle kąciki tematyczne idą na drugi plan, a szkoda! Ponieważ są to miejsca, w których w miłej atmosferze możemy się zrelaksować po pracy, czy dniu pełnym niepokojów.

To również strefy, w których nabieramy energii na następny dzień, dlatego warto na takie miejsca wygospodarować kawałek. Aby nieco pomóc Wam ze zorganizowaniem i zaaranżowaniem miejsca tylko dla Was, przegotowaliśmy krótki poradnik, w którym podpowiemy Ci, jakie ciekawe trik możesz wykorzystać. 

Jak urządzić kącik do czytania w nowym mieszkaniu?

Jak urządzić kącik do czytania w nowym mieszkaniu?
Jak urządzić kącik do czytania w nowym mieszkaniu?

Ostateczny wpływ na to, jak będzie wyglądała nasza strefa do czytania, ma przede wszystkim metraż, którym dysponujemy oraz rodzaj zamieszkiwanej przez nieruchomości. Dla przykładu inny rozstaw będzie miało nowe mieszkanie w Krakowie, jeszcze inny nieruchomość z wysokimi sufitami w kamienicy. Warto jednak zadbać o kilka elementów wspólnych, które świetnie sprawdzą się w każdych wnętrzach — bez względu na to, czy mamy, wspomniane wcześniej nowe mieszkanie Kraków, czy nieruchomość kilkuletnią w mniejszej miejscowości. Kilka ciekawych wskazówek i pomysłów opisaliśmy poniżej. 

Po pierwsze: stwórz plan 

Bez względu na nas budżet, czy metraż, plan będzie najważniejszy. Określ zatem ilu półek potrzebujesz, gdzie będzie dostęp do oświetlenia oraz na czym Ci najbardziej zależy. Pamiętaj, że tylko dobry rozstaw sprawi, iż kącik do czytania będzie dobrą formą relaksu. 

Po drugie: zadbaj o odpowiednie oświetlenie 

Możemy mieć wyszukane meble i regały stworzone na wymiar, jednak przy złym świetle narażamy na uszkodzenie nasz wzrok, dlatego oświetlenie powinno być bardzo ważne. Rozważ zatem zainstalowanie kinkietu tuż pod fotelem lub sofą; dodatkową lampkę nocną, lub odrębne oświetlenie ścienne. Najlepiej zrobić to, podczas planów związanych z ustalaniem gniazdek w domu. Pozwoli to usunąć w przyszłości zbędne przedłużacze itp. 

Po trzecie: wybór miejsca w domu/mieszkaniu

Pamiętajmy o tym, że aranżujemy strefę, w której będziemy potrzebowali ciszy i spokoju, zatem nie planuj kącika do czytania tuż przy telewizorze, czy przy stole w jadalni. Zadbaj o to, aby — oczywiście w ramach możliwości — zapewniał swoistą intymność. 

Po czwarte: miejsce na książki 

To książki grają tutaj pierwsze skrzypce i nie należy o tym zapominać. Jeżeli mamy ograniczony metraż, warto pomyśleć o stworzeniu regałów na wymiar, dzięki temu całkowicie wykorzystamy pozostałą nam przestrzeń. Świetnie wyglądają półki ze starego drewna lub z klasycznymi metalowymi elementami. 

Po piąte: czas na Twoją wygodę 

Niestety nikt z nas lub większość, nie czyta książek na stojąco. Zatem miejsce do siedzenia, czy też leżenia będzie bardzo ważne. O ile przyjemnie czyta nam się książki w wygodnym fotelu, o tyle niekoniecznie będzie nam komfortowo podczas kilkugodzinnego siedzenia na krześle. Jeżeli wybierze sofę, sprawdź najpierw, jej wygodę. W przypadku postawienia na fotele warto zainwestować także w podnóżek, który może okazać się świetnym dodatkiem, poza tym zajmuje mało miejsca i stanowi często nowoczesny element wystroju wnętrza. 

Zobacz również:

Po szóste: czas na kawę lub wino 

Czasami podczas czytania lubimy mieć pod ręką kilka rzeczy. Bez względu na to, czy będzie to kieliszek czerwonego wina, ciepła kawa lub herbata, albo telefon i miseczka owoców — to musi na czymś stać. Mały stolik kawowy z pewnością będzie stanowił idealne uzupełnienie tego kącika. Oczywiście takich wskazówek jest o wiele więcej, jednak powyżej opisaliśmy te, które naszym zdaniem są najbardziej uniwersalne. Tak, jak już wspominaliśmy — nie jest ważne to, czy mamy nowe mieszkanie Kraków, czy duży dom — liczy się to, aby umiejętnie zaplanować taką przestrzeń. Warto również oznaczyć ja w jakiś sposób, aby wyróżniała się na przykład od reszty salonu. Możemy to zrobić za pomocą lam, innego koloru ścian, dodatkowej tapety, czy innego rodzaju mebli. Świetnym “odgrodzeniem” od innych może być także regał na książki, który po prostu będzie spełniał dodatkową funkcję. Dodatki takie, jak świece, czy wazon kwiatów lub zdjęcia z pewnością jeszcze bardziej ocieplą przestrzeń. Jednak, jak już wielokrotnie wspominaliśmy, najważniejsze będzie zawsze oświetlenie, ponieważ to właśnie ono wpływa na nasze zdrowie i zapewnia nam komfort podczas czytania. Istnieje wiele przenośnych lampek, które możemy wykorzystać. Każdy z tych produktów możemy bez problemu i często też w bardzo dobrych cenach, zakupić podczas zakupów w internecie, dlatego nie powinniśmy się martwić o to, że kącik na książki zbyt mocno obciąży domowy budżet. Jesteśmy pewni, że za sprawą takich dodatków każde nowe mieszkanie w Krakowie, Warszawie — czy innym miejscu w Polsce lub na świecie — będzie przytulne i pozwoli Wam na swobodny relaks przy książce, pod kocem z kubkiem gorącej czekolady w długie jesienne oraz zimowe wieczory. 

 Szczególnie polecamy: