Implanty stomatologiczne – wady i zalety

Zabieg wszczepienia implantów zębowych, czyli wkrętów pozwalających na trwałe zamocowanie na nich korony, czyli sztucznego zęba, jest znany już o d kilkudziesięciu lat. Braki w uzębieniu generują wielki dyskomfort, mogą powodować kompleksy, dlatego też coraz więcej osób udaje się po poradę do dentystów implantologów, którzy wykonują zabiegi wszczepienia implantów zębów. Zabieg uznaje się za bezpieczny dla zdrowia, może być on przeprowadzany u każdej osoby, która nie posiada przeciwwskazań zdrowotnych. Dzięki implantom można zapomnieć o dyskomforcie, jaki towarzyszy osobom, posiadającym protezy zębowe.

Implanty zębów – Czy mogą nam zastąpić prawdziwe zęby?Czy implanty zębowe przyjmują się u każdego?

Z badań wynika, że odsetek osób, u których implanty zębowe nie przyjęły się, jest bardzo niewielki. Około 1% osób, które poddały się temu zabiegowi, doświadczyło odrzucenia przez ich organizm implantu z niewiadomych przyczyn, taki sam odsetek osób musiał się pożegnać z implantem z powodu niewłaściwej higieny po zabiegu. Jak więc widać, ryzyko, że implant stomatologiczny nie przyjmie się, jest niewielkie, dużo też zależy od tego, jak będziemy dbać o nasze uzupełnione uzębienie. Zdarza się, że konieczne jest usunięcie implantu zębowego, a powodowane może to być różnymi czynnikami. Jednym z powodów jest zaniknięcie tkanki kostnej w obrębie implantu, powodująca jego ruchomość. Usuwanie implantów stomatologicznych jest też zalecane osobom, które odczuwają bolesność przy gryzieniu, a także osobom, u których implant został w jakiś sposób uszkodzony mechanicznie. Są to jednak rzadkie przypadki, podobnie jak reakcje uczuleniowe na implant zębowy, które zdarzają się bardzo rzadko. Wtedy jednak implant powoduje dyskomfort i stałe poczucie obecności obcego ciała, dlatego też usunięcie jest zalecane. Uważa się jednak, że implanty są bardzo bezpieczną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty wykonywane są z materiałów bezpiecznych dla zdrowia, nie wywołujących reakcji alergicznych.

Jak dbać o implanty zębów?

Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi wszczepienia implantów stomatologicznych, z pewnością szukasz odpowiedzi na wiele pytań. Zastanawiasz się nad tym, jak długo goją się implanty zębowe, jak dbać o sztuczne uzębienie, ile będzie kosztował zabieg i czy niesie ze sobą jakieś ryzyko? Pielęgnacja implantów zębowych nie powinna zostać w żadnym wypadku zaniedbana! To, że zastępują one prawdziwe zęby, nie oznacza, że trzeba zapomnieć o nawykach, związanych z codzienną pielęgnacją. Szczotkowanie i nitkowanie nie mogą zostać skreślone z listy Twoich codziennych rytuałów higienicznych. Pamiętaj też o tym, ze usuwanie kamienia z implantów zębowych także będzie potrzebne. Pod linią dziąseł będzie się zbierać  płytka nazębna. Jest to miejsce w którym znajduje się łącznik, zespalający sztuczną koronę zębową z tytanowym implantem, zastępującym korzeń. Łącznik musi być zamontowany pod linią dziąseł, gdyż w przeciwnym razie stanowiłby poważny estetyczny defekt, objawiający się podczas każdego uśmiechu. Podobnie, jak w przypadku prawdziwych zębów, nie usuwany systematycznie osad bakteryjny może się zmienić w uporczywy kamień. Rozwijające się bakterie mogłyby doprowadzić do stanu zapalnego, którego objawy przypominają zapalenie przyzębia. Jak więc widać, higiena związana z implantami zębowymi polega na wykonywaniu takich samych czynności pielęgnacyjnych, jak w przypadku własnych zębów, a zatem nie wymaga ona wykształcenia w nas nowych nawyków, co niektórym osobom mogłoby wydawać się uciążliwe.

Czy konieczne są regularne kontrole dla osób z implantami zębów?

Jeśli posiadasz implanty zębów, z pewnością cieszysz się odzyskaną pewnością siebie. Możesz dzielić się ze znajomymi swoim dobrym humorem, gdyż nie masz już żadnych oporów przed szczerym śmiechem i uśmiechem. Usta zasłaniasz już tylko podczas kaszlu i ziewania, a to tylko dlatego, że wymaga tego dobre wychowanie. Pamiętaj jednak, że aby Twoje sztuczne uzębienie zachowało dobry stan i nie przysporzyło Ci problemów zdrowotnych, nie możesz zrezygnować z codziennej pielęgnacji, konieczne będą także regularne kontrole implantologiczne. Zaleca się, by było one przeprowadzane dwa razy w roku, a więc nie powinny one zbytnio zdezorganizować nam codziennego życia, gdyż ich wymagana częstotliwość jest taka sama, jak w przypadku posiadaczy naturalnych zębów. Nie można też zapominać o tym, by co pół roku poddać się zabiegowi usuwania kamienia. Implanty stomatologiczne dzięki właściwej pielęgnacji będą świetnie zastępować nam prawdziwe zęby przez długie lata. Odpowiednia pielęgnacja koron zębowych na implantach uchroni nas przed infekcjami, stanami zapalnymi, ropieniem, dzięki czemu unikniemy uporczywych zabiegów oraz antybiotykoterapii. Jeśli chcesz zaprowadzić w swojej jamie ustnej generalne porządki i rozważasz zabieg wszczepienia implantów, postaraj się odpowiednio wcześnie zasięgnąć informacji o tym, gdzie znajdziesz najlepszych specjalistów od implantologii stomatologicznej. Dobry specjalista powinien doskonale zorientować się w stanie Twojego zdrowia, by wykluczyć ryzyko powikłań po wszczepieniu implantów zębów.