Wśród postępów wprowadzanych w świecie najnowocześniejszych technologii, zaobserwować można zmiany, które dotykają nasze telefony komórkowe.…
Jakie zalety posiada gładź gipsowa gotowa? Przygotowując się do wykańczania ścian i sufitów trzeba zaopatrzyć się w materiał niezbędny do nadania im gładkości. Najlepszym rozwiązaniem jest gładź gipsowa gotowa o białej barwie i dobrej elastyczności. Takie materiały powstają nie tylko na bazie gipsu, ale również dodatków takich jak: dolomit, kreda oraz inne, które zapewniają gładzi równości. Warto skontaktować się ze specjalistami którzy doradzą wybór materiału spełniającego wymagania danego pomieszczenia.
Czym jest gładź gipsowa gotowa?
Gładź gipsowa gotowa jest najczęściej mieszanką syntetyczną, zawierającą wypełniacze i żywicę polimerową. Jest łatwa do nakładania, ponieważ od razu po otwarciu wiaderka można za pomocą pacy i wałka lub maszynowo aplikować ją na ścianę lub sufit. Natomiast w przypadku gładzi suchej trzeba ją najpierw wymieszać z wodą za pomocą mieszadła do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Niezależnie od wyboru gładzi gipsowej, można ją nakładać ręcznie lub natryskowo. Specjaliści zalecają rozprowadzenie na powierzchni warstwy jednorazowej o grubości 1 mm, przestrzegając, aby temperatura w pomieszczeniu nie była niższa niż 5°C i nie wyższa niż 40°C.
Od czego zależy czas schnięcia gładzi gipsowej gotowej? Zależy to od wilgotności powietrza i temperatury panującej w pomieszczeniu, jednak czas schnięcia nie powinien być dłuższy niż 24 godziny. Gotowa gładź gipsowa służy do nakładania na całej powierzchni a także do wyrównania niewielkich nierówności. Gdzie może być zastosowana? Na różnego rodzaju tynki, beton oraz płyty g-k. Dostępna jest także gładź gotowa polimerowo-gipsowa, cechująca się świetną gładkością i śnieżnobiałym kolorem.
Cena gładzi gipsowej gotowej
Gładź gipsowa gotowa jest nieco droższa niż jej sypki odpowiednik i jedno wiadro 25 kg kosztuje w granicach 45 – 60 złotych. Ważne! Kilogram gładzi gotowej jest przeznaczony do wykończenia ściany 0,6-0,7m2 na każdy milimetr grubości. Można wybrać szybkoschnącą gładź przeznaczoną do wygładzania ścian i sufitów, można nią również wyeliminować ubytki i wykorzystać do łączenia płyt g-k z taśmą wzmacniającą. Wysokiej jakości gładź gipsowa gotowa stworzy gładką powierzchnię pod tapety i farby. Wyróżnia się elastycznością, odpornością na spękanie, doskonałą przyczepnością bez konieczności gruntowania. Ważne! Grubość warstwy gładzi nie powinna być większa niż 5 mm.
Jakie zalety posiada gładź gipsowa gotowa?
- Prostota aplikacji na powierzchni ścian i sufitów.
- Elastyczna i plastyczna.
- Śnieżnobiała.
- Wykazuje paroprzepuszczalność.
- Możliwość nakładania natryskiem.
- Dobra przyczepność do podłoża.
Cechy techniczne kompozycji różnych producentów mogą się różnić ze względu na dodanie różnych modyfikatorów. Przed nałożeniem materiału wykończeniowego konieczne jest zapoznanie się ze specyfiką gładzi gipsowej gotowej. Materiał jest poszukiwany do prac naprawczych i wygładzania ścian i sufitów. Zapobiega rozwojowi bakterii, przez co na ścianach nie pojawiają się grzyby i pleśń. Kolejną korzyścią jest wyrównanie. Ponieważ konstrukcja nie wytrzymuje wysokiej wilgotności, może ulec deformacji pod wpływem naprężeń mechanicznych, służy tylko do prac wykończeniowych wnętrz.
Mieszanki gipsowe są często preferowane od mieszanek cementowych, lepiej przylegają do powierzchni ścian i mogą tworzyć gładką powierzchnię, co nie zawsze można osiągnąć za pomocą kompozycji cementowej. Do ostatecznego wykończenia używa się gipsu, ponieważ po wyschnięciu powierzchnia jest gotowa do nałożenia farby lub innych elementów dekoracyjnych. Jedną z zalet kompozycji gipsowej jest to, że doskonale utrzymuje normalną wilgotność i mikroklimat. Przy dużej wilgotności pochłania wilgoć, a gdy powietrze jest zbyt suche, wręcz przeciwnie, oddaje ją.
Przygotowanie podłoża pod gładź gipsową gotową
Aby przystąpić do nakładania gładzi gipsowej gotowej, trzeba odpowiednio przygotować powierzchnię. Ściany i sufity należy odkurzyć, usunąć resztki farb i kleju oraz zmyć wodą. Podłoże musi być czyste, suche, bez spękań. Można przeprowadzić gruntowanie ścian i sufitów przy podłożach chłonących wodę.
Gładź gipsowa gotowa występuje w postaci pasty i powinna być nakładana bezpośrednio z wiaderka za pomocą pacy ze stali nierdzewnej lub natryskowo. Prace należy wykonywać w temperaturze powyżej +5° C, pamiętając o przestrzeganiu wilgotności poniżej 70%. Następną warstwę można dopiero nakładać po stwardnieniu pierwszej. Szlifowanie suchej gładzi trzeba wykonywać wykorzystując papier ścierny lub siatki drobnoziarniste. Po zakończeniu wszystkich działań, ściany i sufity trzeba odpylić. Nie należy zapominać o wywietrzeniu pomieszczenia, dzięki temu uda się pozbyć zapachu materiałów budowlanych.
Podstawowym składnikiem gładzi gipsowej gotowej jest spoiwo, czyli gips będący elementem wiążącym i wypełniającym. Wprowadzony przez producenta dodatek innych minerałów które powodują opóźnianie wiązanie gipsu powoduje, że wykonywane prace są precyzyjne. Wszystkie ubytki w ścianach zostają uzupełnione i przygotowane do malowania farbą. Gotowa gładź gipsowa nie wymaga rozcieńczania wodą, dzięki czemu czynności przebiegają szybko. Korzystając z takiej mieszanki nie trzeba obawiać się o zastygnięcie pasty. Pozostała w wiaderku część produktu może być wykorzystana w dowolnym momencie. Obecnie gładź gotowa gipsowa sprzedawana jest w różnej wielkości wiaderkach od 5 kg do 28 kg.
Za pomocą gotowych gładzi na bazie gipsu uda się zatuszować obszary łączenia płyt g-k, uzyskując w ten sposób nowy, gładki wygląd powierzchni. Wykorzystanie takiej mieszanki do doskonały pomysł na przygotowanie ścian i sufitów do dalszych prac. Jeżeli powierzchnia będzie równa i wygładzona to po nałożeniu na nią tapety będzie wyglądała estetycznie.