Fizjoterapia dzieci

Fizjoterapia dzieci to usługa skierowana do rodziców, którzy chcą wspierać zdrowy rozwój swojego dziecka. Należy zwrócić uwagę na prawidłowy rozwój motoryczny niemowląt na każdym etapie dzieciństwa. Lata przedszkolne i szkolne to czas intensywnego rozwoju psychicznego i fizycznego. Dzisiejszy siedzący tryb życia w połączeniu z ograniczeniem ruchu w celu korzystania z urządzeń elektronicznych niekorzystnie wpływa na rozwój fizyczny i intelektualny dzieci.

Zmorą są np. wady postawy, nowotwory, cukrzyca, otyłość, anoreksja, depresja, choroby serca, obniżone lub zwiększone napięcie mięśniowe. Dla dzieci wymagających rehabilitacji ruchowej odpowiednią formą pomocy jest fizjoterapia.

Ruch – naturalna potrzeba dziecka

Dzieci powinny być bardziej aktywne. Spacery, uprawianie sportu, bieganie po placu zabaw, podróże mogą mieć dobry wpływ na rozwój dziecka. Nie bez powodu fizjoterapeuci, lekarze i psychologowie zalecają ograniczenie bodźców elektronicznych, takich jak telefony, komputery czy telewizory. Kanał z bajkami nie może być zabójcą wolnego czasu i wychowawcą dzieci. Małe dzieci potrzebują świeżego powietrza i dużo ruchu. Wraz z postępem cywilizacyjnym coraz więcej przedszkolaków ma problemy z postawą ciała i musi przechodzić fizjoterapię.

Częstymi wadami u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym są: płaskostopie i koślawość kolan. To kolejne wskazanie do fizjoterapii, podczas której wykonywana jest łączona praca nad wzmacnianiem mięśni i kontrolą postawy. Deficyty postawy są częstym problemem u dzieci z problemami neurologicznymi.

Wady postawy u dzieci – choroby cywilizacyjne

Deficyty postawy u małych dzieci to choroba cywilizacyjna – problemy mają już przedszkolaki. Wiek wczesnoszkolny to zwykle zaostrzenie wad postawy. Fizjoterapia pomaga zwalczyć „krzywy kręgosłup” i musi rozpocząć się przed zakończeniem dojrzewania szkieletu. Od pierwszych dni życia należy zwracać uwagę na prawidłową postawę ciała. Szczególnie ważna jest odpowiednia ilość aktywności fizycznej – chodź na plac zabaw i regularnie korzystaj z urządzeń do zabawy, jednocześnie pracując nad równowagą i koordynacją ruchową. Bardzo pomocne dla układu kostnego są zajęcia na basenie oraz ćwiczenia rehabilitacyjne w ramach zajęć wychowania fizycznego i fizjoterapii. W najbardziej stresującym okresie wzrostu bardzo ważne jest zachowanie prawidłowej postawy przy pracy oraz nauczenie dzieci siadania prosto. Profesjonalni fizjoterapeuci dostosowują plan leczenia do postawy, wieku i możliwości młodego pacjenta. Fizjoterapię w przypadku wad postawy trzeba wykonywać systematycznie przez długi czas – 10 sesji i kilka ćwiczeń to za mało, aby wyprostować kręgosłup. Najczęstszą wadą postawy u dzieci jest skolioza, spowodowana brakiem ruchu i nieprawidłową postawą siedzącą.

Jak rozpoznać wady postawy?

Fizjoterapia dzieci
Fizjoterapia dzieci

Wykrywanie wad postawy nie wymaga specjalistycznych badań ani bardzo kosztownych badań. Czujni rodzice mogą zauważyć pierwsze niepokojące zmiany. Powodami do niepokoju powinny być wszelkie asymetrie takie jak: miednica, barki, łopatki, zaokrąglone plecy, wypchnięcie brzucha do przodu i wysunięcie pupy, garb, nierówne dolne partie ciała, koślawość i szpotawość kolana, chodzenie na zewnątrz lub do wewnątrz stopy, chodzenie na palcach, do wewnątrz ustawienie stóp, ból kręgosłupa, barków, bioder i kolan oraz wydatny lub zapadnięty mostek. Jeśli rodzice zauważą którąkolwiek z powyższych nieprawidłowości, powinni zabrać dziecko na wizytę do pediatry, ortopedy lub fizjoterapeuty w celu rozpoczęcia fizjoterapii. Wady postawy mogą powodować dolegliwości bólowe, negatywnie wpływać na kształt ciała, a tym samym wpływać na samoocenę młodego człowieka. U ponad 70% dzieci w Polsce zdiagnozowano wady postawy. Ciężkie tornistry, długie siedzenie przy biurkach, zbyt krótkie przerwy nie pomogą najmłodszym dzieciom w korygowaniu wad postawy. Z fizjoterapeutycznego punktu widzenia jednym z niewybaczalnych błędów często popełnianych przez rodziców jest wyrzucanie z sali gimnastycznej z powodu “skrzywienia kręgosłupa”. Każda aktywność fizyczna jest wskazana, ponieważ wzmacnia mięśnie. Deficyty postawy mogą również wynikać z urazów, wypadków i długotrwałego unieruchomienia. Oprócz fizjoterapii pod okiem specjalisty wymagana jest również samodzielna gimnastyka w domu. W leczeniu wad postawy najważniejsza jest systematyczność. Dzieci z wadami postawy często są przygotowywane i oferowane w pełnym zakresie pomocy w gabinetach fizjoterapeutycznych. Najmłodsi pacjenci i ich rodzice będą też szukać pomocy w poradni rehabilitacyjnej, gdzie odbywa się terapia, a specjaliści układają zestaw ćwiczeń dla dziecka.

Stare i dobrze znane powiedzenie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W przypadku wad postawy u dzieci najlepszą metodą profilaktyki jest aktywność fizyczna. Godzinny wypad na plac zabaw, gra w piłkę nożną, jazda na rowerze, długi spacer czy aktywny wypoczynek w basenie to świetne sposoby, aby temu zapobiec. Doskonale wzmacniają układ mięśniowo-szkieletowy. Fizjoterapia to świetny pomysł na zachęcenie do aktywności fizycznej.