Czym jest leczniczy pedicure?

Czym jest leczniczy pedicure?

Wielu z nas marzy o pięknych, zdrowych stopach i paznokciach. W osiągnięciu tego stanu pomoże leczniczy pedicure. Zobacz, czym jest i na czym polega.

Leczniczy pedicure – czym jest?

Leczniczy pedicure to podstawowy zabieg wykonywany przez podologów w ich gabinetach. Jest nie tylko działaniem profilaktycznym, chroniącym stopy przed powstawaniem zmian, ale również – jak sama nazwa wskazuje – wykonuje się go w celu pozbycia się konkretnych dolegliwości u pacjenta. Taki pedicure ma na celu nie tylko utrzymanie w zdrowiu stóp, ale także usunięcie takich problemów jak:

  • wrastające paznokcie,
  • nagniotki, nazywane kolokwialnie „odciskami”,
  • bolesne otarcia,
  • popękane pięty,
  • brodawki, zwane także potocznie kurzajkami,
  • modzele,
  • grzybica,
  • stopa cukrzycowa,
  • wady stopy.

Korzystanie z leczniczego pedicure jest polecane osobom, które na co dzień uprawiają sporty biegowe, co ma wpływ na stan ich stóp i paznokci. Leczniczy pedicure sprawdzi się także w przypadku pacjentów z nadwagą. Zbyt duża waga ma wpływ nie tylko na stan kolan czy stawów, ale również stóp. Warto o nie zadbać. Z pedicure leczniczego powinny również skorzystać ci, którzy nie mogą poradzić sobie z pękającymi stopami czy nagniotkami lub brodawkami. Stosowanie na własną rękę preparatów złuszczających czy środków na kurzajki może wiązać się z niepotrzebnym podrażnieniem skóry stopy i być bardzo uciążliwe. Lepszym, bo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór dobrego podologa, który pomoże pozbyć się tego rodzaju problemów.

Zasady wykonywania podstawowego pedicure leczniczego

Podolog, który przystępuje do wykonania pedicure leczniczego, zawsze w pierwszej kolejności określa stan stóp i paznokci swojego klienta. Przeprowadza również wywiad, z którego może wywnioskować, czy pacjent cierpi na choroby, które mogą być źródłem jego problemów ze stopami. Następnie podolog przystępuje do zabiegu. Wszystkie narzędzia powinny być dokładnie zdezynfekowane, by zapobiegać przenoszeniu chorób. Podolog na wstępie dokonuje oczyszczenia stóp. Stopy są poddawane kąpieli w preparatach pielęgnacyjnych z dodatkiem soli. Sól sprawia, że skóra staje się o wiele bardziej miękka i dokładnie oczyszczona. Pacjent ma wówczas czas na zrelaksowanie się. W kolejnym kroku podolog przystępuje do złuszczania martwego naskórka na stopach. Robi to za pomocą frezarki. Frezarkę wykorzystuje także do opracowania płytki paznokcia.

Po takim przygotowaniu stóp następuje etap pozbywania się zrogowaciałego naskórka, odcisków z bolesnym rdzeniem czy modzeli. Aby usunąć zrogowaciały naskórek oraz modzele, wykorzystuje się frezy gumowe i ścierne nakładki. Natomiast jeśli podolog chce wyciąć rdzeń z odciskiem musi użyć frezu różyczkowego. Tylko w ten sposób może pozbyć się dokładnie zmian na stopach. Może wykorzystać również do tego odpowiednie dłuto lub skalpel. Usuwanie odcisków zwykle odbywa się bezboleśnie. Oczywiście, u osób z obniżonym progiem bólu może pojawić się delikatny dyskomfort, ale nie jest on uciążliwy.

Podolog opracowuje płytkę paznokcia – piłuje ją i skraca. Nadaje jej kwadratowy kształt. Płytka nie może mieć kształtu okrągłego, gdyż sprzyja to wrastaniu paznokci. Następnie podolog wykonuje peeling stóp. Stopy może owinąć folią, aby w ten sposób dostarczyć więcej składników odżywczych w skórę pacjenta. Ewentualnie paznokcie mogą zostać pomalowane odżywką lub lakierem do paznokci. Nie jest to jednak zasada, ponieważ w przypadku wielu chorób wręcz zakazane jest nakładanie lakierów do paznokci.
Profesjonalne kosmetyki i narzędzia do wykonywania pedicure leczniczego m.in. frezy można znaleźć w sklepie internetowym dla podologów Kerpro.

Inne zabiegi podczas pedicure leczniczego

Aby w pełni pomóc pacjentom, którzy cierpią z powodu dolegliwości związanych z problemami stóp, podolog w ramach pedicure leczniczego musi wykonać również takie zabiegi jak zastosowanie klamry w przypadku wrastających paznokci, wymrażanie brodawek wirusowych czy leczenie pękających pięt. Ten ostatni zabieg wymaga dłuższego leczenia i stosowania preparatów zmiękczających. W przypadku grzybicy stóp czy paznokci, podolog we współpracy z dermatologiem może określić plan leczenia i zastosowania takich form leczniczych jak np. metody laserowe. Podolog może także przy pomocy narzędzi usunąć w sposób mechaniczny płytkę, która została opanowana przez grzybicę, jak również ją odbudować.

Zobacz również:

Leczniczy pedicure a współpraca podologa z lekarzami

Dobry podolog, gdy zauważy zmiany wymagające interwencji lekarskiej, zanim przejdzie do swojej pracy skonsultuje pewne zaburzenia stopy lub paznokci ze specjalistą. Na co dzień podolog współpracuje m.in. z diabetologami, z którymi ustala przebieg leczenia zespołu stopy cukrzycowej u cukrzyków, a także z innymi specjalistami m.in. z ortopedą, chirurgiem czy dermatologiem. To lekarze, którzy są w stanie ocenić poziom zmian na stopach. Celem takiego działania jest np. odkrycie pierwotnej przyczyny pojawiających się dolegliwości. Niekiedy również zaleca pacjentowi wykonanie badań, które pozwolą na określenie jego stanu zdrowia.

Czym jest leczniczy pedicure – jak często z niego korzystać?

W zależności od potrzeb pacjenta pedicure leczniczy może zostać wykonany jednorazowo, ale może też być stałym zabiegiem wpisanym w leczenie zmian zaproponowanych przez lekarza prowadzącego np. w przypadku zespołu stopy cukrzycowej. Aby efekty działania leczniczego pedicure były widoczne np. w przypadku pękających pięt, zabieg taki należy wykonywać systematycznie. Zwykle jedna wizyta nie jest wystarczająca, by na stałe pozbyć się problemów ze stopami. Leczniczy pedicure powinien być wykonywany co 4 do 6 tygodni w zależności od rodzaju zmian skórnych. Czas jednorazowego zabiegu wynosi około 1-1,5 godziny.
Podolog oprócz wykonania zabiegu pedicure leczniczego udzieli pacjentowi także szeregu wskazówek, jak należy postępować np. jakie obuwie nosić, by uniknąć nieprzyjemnych zmian w przyszłości.

Kiedy warto skorzystać z pedicure leczniczego?

Powinniśmy pamiętać, że pedicure leczniczy jest nie tylko zabiegiem kosmetycznym, ale przede wszystkim medycznym. W niektórych przypadkach skorzystanie z takiej usługi jest wręcz konieczne, by zachować zdrowie całego organizmu. Gdy dokuczają nam bolesne nagniotki czy wrastające paznokcie, zmienia się także cała postawa naszego ciała. Mimowolnie unikamy sytuacji, by nie naciskać na newralgiczne miejsca na stopach. Tym samym obciążamy nasze kolana, kręgosłup oraz stawy, co prowadzi do kolejnych dolegliwości np. problemów z układem ruchu.

Leczniczy pedicure a pedicure kosmetyczny

Pedicure kosmetyczny ma na celu poprawę kondycji stóp, gdy np. borykamy się z ich suchością i rogowaciejącym naskórkiem. Z takiej usługi korzystamy również wtedy, gdy chcemy zadbać o profesjonalny pedicure oraz zadbać o płytkę paznokci. Ze względu na to, że pedicure kosmetyczny nie wiąże się z koniecznością większej ingerencji w skórę czy paznokcie, taki zabieg może wykonać kosmetyczka. Natomiast jeżeli chcemy wykonać pedicure leczniczy należy skorzystać z pomocy podologa, który jest specjalistą w zakresie chorób stóp i paznokci. Wie więc, jak działać w sposób dla Ciebie bezpieczny, gdy pojawią się problemy skórne. Leczniczy pedicure tym różni się od pedicure kosmetycznego, że oprócz funkcji pielęgnacyjnej, pomaga również w zwalczaniu konkretnych dolegliwości i chorób stóp oraz paznokci, a także w minimalizowaniu ich skutków. Podolodzy na co dzień współpracują z lekarzami, którzy w ramach terapii wysyłają swoich pacjentów na zabiegi podologiczne, w tym pedicure leczniczy.

Należy pamiętać, że niektóre problemy i choroby paznokci są przeciwwskazaniem do pomalowania paznokci lakierem. To kolejna różnica między pedicure leczniczym a kosmetycznym. Kosmetyczny zwykle kończy się pomalowaniem paznokci na kolor wybrany przez klienta. Natomiast pedicure leczniczy ma na celu poprawę zdrowia stóp i paznokci, a nie ich ozdabianie.
Podolog powinien stosować wyłącznie specjalistyczne środki do stóp. Powinny być to preparaty sprawdzone, najlepiej na bazie naturalnych składników, hipoalergiczne. Taki wybór zapewni komfort i bezpieczeństwo podczas zabiegu.

By opus