Czym jest cyklinowanie parkietów?

Drewniane podłogi od wielu już lat cieszą się bardzo dużą popularnością. Moda na nie nie przemija, a wręcz przeciwnie, stale rośnie. Drewniane podłogi mają swój urok i sprawiają, że każde pomieszczenie wygląda dzięki nim naprawdę doskonale i jedynie w swoim rodzaju. I bez względu na to, czy znajdą się one w salonie, w kuchni, czy w sypialni, wszędzie wyglądają naprawdę przepięknie. Niestety, podłoga drewniana stosunkowo szybko się niszczy, a to sprawia, że jeśli chcemy, aby ona nadal wyglądała dobrze, cyklinowanie parkietów stanowi tutaj element nadrzędny, o jakim każdy właściciel danego miejsca powinien pamiętać. Na rynku dostępne są firmy, które takie usługi świadczą, ale również i wiele osób decyduje się na takie rozwiązania samodzielnie, tak, aby móc zaoszczędzić trochę pieniędzy. Oczywiście bez względu na to, na jaką opcję się zdecydujemy, rzeczą najważniejszą jest to, by na nowo przywrócić naszej podłodze blask i urok. To stanowi element nadrzędny i na tym właśnie każdy powinien się skupić. Jedno jest pewne – jeśli myślisz, że założysz parkiet i nic z nim nie będziesz musiał robić, bo zawsze będzie wyglądał tak doskonale – jesteś w błędzie! 

Jak wygląda cyklinowanie parkietów?

cyklinowanie parkietów
Cyklinowanie podłóg

Sam proces cyklinowania nie jest za bardzo skomplikowany. Podstawą są odpowiednie materiały, jak również i podstawowe pojęcie co robić, by naszej drewnianej podłogi nie uszkodzić, a jedynie pomóc jej na nowo wyglądać doskonale. Im podłoga bardziej zniszczona, tym cyklinowanie parkietów bardziej pracochłonne i wymagające. Czy lepiej wykonać taką pracę samodzielnie, czy zatrudnić ekipę fachowców? Jeśli nie mamy sprzętu lub musimy go wypożyczyć, często zatrudnienie specjalistów okazuje się być dużo tańsze, niż samodzielne zabawy. Trzeba więc dokładnie wszystko rozważyć i wybrać to, co okaże się być doskonałe pod względem dobrej ceny, ale i najwyższej jakości. 

Podstawą jest wyniesienie wszystkich mebli z pomieszczenia. Na podłodze nie może się absolutnie nic znajdować. Co więcej, koniecznym jest również zdemontowanie wszystkich listew przypodłogowych. Jeśli chcemy, aby te zabieg przyniósł zamierzone efekty, każda, najmniejsza nawet rzecz ma tutaj niebywale duże znaczenie i trzeba mieć ją na uwadze, by móc osiągnąć zamierzone rezultaty. Podstawą jest specjalna maszyna zwana cykliniarką, która to służy do wygładzania powierzchni drewna. Dzięki niej możemy bez problemu usunąć wszelkie powłoki lakiernicze. Jeśli chodzi o miejsca trudnodostępne, czyli wszelkie zakamarki, narożniki, czy miejsca pod kaloryferem, wówczas doskonale sprawdzi się cykliniarka krawędziowa. A oprócz niej, aby powierzchnia była gładka, doskonałym rozwiązaniem jest polerka z pomocą której na pewno usuniemy wszelkie rysy i zadrapania, które tworzą się w czasie szlifowania. Kolejnym elementem jest odkurzacz, najlepiej taki przemysłowy, który pozwoli nam odpylać podłogę, a do tego wałki i pędzle, z pomocą których można nanosić na parkiet preparaty zabezpieczające. Nie można zabierać się za cyklinowanie parkietów, jeśli wcześniej nie dokonamy usunięcia starych powłok lakierniczych i nie wyrównamy powierzchni. Ta praca bowiem stanowi element nadrzędny. Szlifowanie za pomocą cykliniarki trwa tak długo, aż nasza podłoga nie stanie się równa i czysta. Po jej odkurzeniu należy zwrócić uwagę na to,  czy między klepkami nie pojawiły się szpary lub jakiekolwiek ubytki. Jeśli takie występują, konieczne jest nałożenie na parkiet specjalnego preparatu, który te miejsca w odpowiedni sposób uszczelni. Kiedy już wszystko mamy odpowiednio zrobione, kolejnym krokiem jest już samo lakierowanie. Podstawa jest kupić stosowny preparat, który skutecznie chroni drewno stanowiąc taką warstwę ochronną, która sprawi, że nasz parkiet na nowo będzie prezentował się doskonale. Kiedy na cały parkiet zostanie nałożony preparat, wówczas należy odczekać około dwunastu godzin, aż całość wyschnie. Trzeba jeszcze pamiętać o tym, że w trakcie lakierowania należy postawić na szlifowanie międzywarstwowe, a więc po wyschnięciu pierwszej warstwy, należy wyszlifować powierzchnię jeszcze raz. Ile tych warstw najlepiej zastosować? Idealnie, jeśli zrobimy to trzy razy, pamiętać za każdym razem o szlifowaniu, bowiem tylko w taki sposób uzyskamy idealny efekt, na jakim na pewno nam zależy. 

Co daje cyklinowanie podłóg?

Jeśli postawimy na cyklinowanie parkietów uzyskamy zupełnie nowy wygląd naszej podłogi w każdym miejscu. Będzie ona trwała, odporna na ścieranie, na wszelkie zarysowania mechaniczne, jak również i wpływ wody. Sam lakier dodatkowo podkreśla urok parkietu, nadając mu zupełnie nowego blasku. Każdy, kto na takie cyklinowanie się zdecyduje, bez wątpienia pozna swoją podłogę z zupełnie innej strony, w zupełnie nowym wydaniu. 

Jesteśmy przekonani o tym, że dobre preparaty oraz profesjonalne cyklinowanie parkietów to opcja, na jaką należy postawić. Jak często to robić? Nie ma wyznaczonego czasu, gdyż wszystko zależy od tego, w jaki sposób nasza podłoga jest użytkowana. U jednych należy takie rozwiązanie przeprowadzić raz na kilka lat, u innych parkiet nawet po dziesięciu latach, wciąż wygląda jak nowy.