Budowa domu murowanego kontra budowa domu kanadyjskiego

Marzysz o tym, aby wreszcie mieć swój dom, w którym będziesz mógł urządzić wszystko po swojemu, decydować jakie będą płytki w łazience czy kolory ścian w pokojach? Jeśli zainteresowałeś się budową domu, to z pewnością wiesz, że jest to ogromny koszt, który nie jednego marzyciela zniechęcił. Decydując się na budowę domu, trzeba wszystko dokładnie policzyć. Potrzebne będą środki na materiały budowlane, wykończenie, wyposażenie, ludzi do pracy lub firmę budowlaną.

 

Nie zapomnij doliczyć kosztów działki. Tutaj należy przede wszystkim pamiętać o tym, że nie powinna ona zaczynać się na drzwiach wejściowych i kończyć na werandzie, czyli rezerwujemy dodatkowe środki na to, aby wokół domu było miejsce. Nawet jeśli teraz nie jest Ci potrzebna działka, to pamiętaj o tym, że mogą Ci się zmienić priorytety, a ceny ziemi idą w górę. Dlatego lepiej doliczyć od razu koszt większej działki, żeby potem za pasek trawnika nie zapłacić, jak za przysłowiowe woły. Kupno większej ilości ziemi wiąże się też z gotowym ogrodzeniem, które trzeba by przebudować w przypadku dokupienia dodatkowego terenu.

Jaki rodzaj domu?

Na pewno zwróciłeś uwagę, że z każdej strony otaczają Cię domy murowane – chyba, że mieszkasz w górach, gdzie jest sporo drewnianych. Poza terenami wysoko położonymi w naszym kraju, znaczną przewagę stanowią domy murowane. Tego typu budowle uważane są za wytrzymałe, trzymające ciepło i będące w stanie przetrwać wieki. Domy z cegły przeważają także w terenach gdzie istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia huraganu, trzęsienia ziemi oraz innych anomalii pogodowych, które wystawiają budowlę na próbę. Dobrze ocieplony dom murowany będzie doskonale akumulował ciepło wewnątrz i nie będzie ono szybko uciekać. Trzeba jednak liczyć się z tym, że budowa z cegły domu rodzinnego zajmuje około 2 lata. Niemożliwe jest także prowadzenie prac budowlanych w zimie, co przedłuża budowę. Z jednej strony jest to wada, ponieważ trzeba długo czekać na wprowadzenie się do budynku, z drugiej zaś – masz więcej czasu na odłożenie odpowiedniej kwoty, a koszty się bardziej rozkładają.

 

Alternatywą jest dom drewniany w stylu kanadyjskim Szczecin https://domyhbe.pl/pl/kontakt. Oczywiście ściany nie muszą być z litego drewna, a np., z płyty OSB. to już zależy od preferencji właściciela. Domy kanadyjskie mają drewniany szkielet na którym mocowane są ściany. Aby dom ocieplić stosuje się folie wiatro- i paroizolacyjną oraz wełnę mineralną lub ocieplenie natryskowe. Styropian nie jest używany ze względu na to, że wymaga równej powierzchni. Do wykończenia wnętrza stosowane są płyty kartonowo-gipsowe, -włóknowe, albo boazeria. Ludzie do budowy używają najczęściej cegły, ponieważ uważają, że jest ona lepsza, wytrzymalsza, bardziej trwała oraz lepiej trzyma ciepło. Jednak Ci, którzy mają dobrze wykonane domy kanadyjskie, uważają, że w niczym nie ustępują one standardowym budynkom ceglanym, a wręcz mają o wiele więcej zalet. Jak to jest? Jakie wady i zalety ma taki budynek i czy sprawdzi się w naszym klimacie, który potrafi zaskoczyć bardzo wysokimi lub niskimi temperaturami, a także silnymi wiatrami?

Wady i zalety domów kanadyjskich

Jeśli zamierzasz wyjść poza standardowe przekonania, które wywyższają domy z cegły, pustaka itp. I marzysz o domu w stylu kanadyjskim, to warto dowiedzieć się, jakie ma on zalety oraz wady. Jest to bardzo ważne, ponieważ taka wiedza pozwoli Ci uniknąć wielu błędów podczas budowy oraz wyboru fachowców, którzy się zajmą jego stawianiem. Największą zaletą domu budowanego w stylu kanadyjskim jest przede wszystkim czas w jakim on powstaje. Można to bowiem zrobić nawet w 3 miesiące, kiedy budowa domu murowanego, to średnio dwa lata, aby zdążyć ze wszystkimi pracami. Domy kanadyjskie https://domyhbe.pl/pl można budować także w zimie, zaś podczas budowy nie ma tak dużego bałaganu i odpadków syntetycznych, które się nie rozłożą. Budowa tego typu budynku jest też nieco tańsza, więc nie trzeba tak ogromnych kwot. Cechuje się też dobrą izolacją termiczną.

 

Jeśli chodzi o wady, to jedną z głównych jest przede wszystkim lekkość takiego budynku. Oznacza to, że źle znosi huragany czy trzęsienia ziemi. Jednak ta kwestia nie powinna CIę martwić, jeżeli mieszkasz w Polsce lub w innym kraju, w którym takie anomalie nie występują. Należy mimo wszystko pamiętać, że niekiedy wieją naprawdę silne wiatry, które zrywają nawet dachy w budynkach, dlatego trzeba wiedzieć, jak zabezpieczyć dom przed takimi warunkami. Taki dom, aby nie był nieznośny akustycznie i nie przenosił wszelkich dźwięków, musi być dobrze i solidnie wykonany przez ludzi, którzy się na tym znają i mają doświadczenie. Inaczej taka inwestycja będzie straconymi pieniędzmi. Taki dom musi być też bardzo dobrze ocieplony, ponieważ ma słabą akumulacje ciepła. Nie zapominaj również o tym,że taki budynek jest wykonany praktycznie z samego drewna oraz innych łatwopalnych materiałów, a źle wykonany będzie mało ognioodporny. Dlatego postaraj się dobrą ekipę, która zażąda większej zapłaty, ale budynek będzie solidny i posłuży następnym pokoleniom.