Blacha trapezowa – na jaki spadek?

Blacha trapezowa – na jaki spadek? Blachę trapezową do pokrycia dachów bardzo często wybierają zarówno właściciele domów prywatnych, jak i obiektów przemysłowych. Jest ona bowiem odporna na działanie czynników atmosferycznych, dlatego też cieszy się tak dużą popularnością. Niemniej jednak klienci firm budowlanych często zastanawiają się, jaki spadek powinien mieć budynek, aby wyłożyć dach blachą trapezową? Odpowiadamy.

Dlaczego właśnie blacha trapezowa?

Na początku zastanówmy się, dlaczego właśnie blacha trapezowa jest tak ceniona przez właścicieli domów i obiektów gospodarczych? Otóż jej główną zaletą jest fakt, iż chroni ona budynek przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Wszystko dzięki temu, że blacha trapezowa może być cynkowana, alucynkowana lub powleczona powłokami poliestrowymi. To właśnie zapewnia jej odporność na wilgoć, która spowodowana może być częstymi opadami deszczu i śniegu. Nikogo nie trzeba przekonywać, że w naszym klimacie tego typu niepogoda zdarza się dosyć często. Co więcej, blacha trapezowa jest odporna na działanie kwasów, nie koroduje także zbyt szybko. Dzięki temu może ona kryć dach przez bardzo długi okres czasu. Na tym właśnie najczęściej zależy właścicielom domów wolno stojących, ale również i obiektów przemysłowych. Klienci cenią sobie również możliwość wyboru koloru blachy. Tradycyjnie jest ona w kolorze srebrnym, który jednak nie zawsze pasuje do wyglądu budynku czy elewacji. Współcześnie blachy trapezowe mogą nie tylko stanowić pokrycie dachu, ale również nadać obiektowi charakteru. Klienci często decydują się pokryć nimi także garaże czy budynki gospodarcze w formie przybudówek. Wszystko dlatego, że blacha trapezowa jest stosunkowo tanim oraz dostępnym materiałem. W jej montażu wyspecjalizowało się wiele firm, stąd znalezienie specjalistów wcale nie będzie trudne. 

Blacha trapezowa – jaki spadek?

Blacha trapezowa - na jaki spadek?
Blacha trapezowa – na jaki spadek?

Pomimo, iż blacha trapezowa cieszy się dziś dużą popularnością, nie sprawdzi się ona w przypadku każdego budynku. Pierwszym kryterium jest bowiem nachylenie dachu budynku. Musimy wziąć pod uwagę kąt nachylenia dachu, na którym ma zostać położona blacha trapezowa. Jaka jest w tej kwestii opinia ekspertów? Generalnie w tej materii zdania są podzielone. Według ogólnej zasady, blachę trapezową kładziemy na dach, który jest nachylony pod kątem od 5 do 12 stopni, albo i większym. Sporadycznie blachę stosujemy także w przypadku dachów o kącie nachylenia 3 stopnie. Niemniej jednak niektórzy architekci są zdania, że nie powinniśmy stosować blachy trapezowej, gdy kąt nachylenia dachu wynosi mniej, niż 7 stopni. Jaką więc regułę powinniśmy przyjąć? Zasadniczo wybór uzależniony jest od samego inwestora lub właściciela budynku. Niemniej jednak musimy zdać sobie sprawę z tego, że architekt, który nie zgadza się z naszym wyborem, może nie zatwierdzić projektu. Wiele firm budowlanych nie kładzie blachy trapezowej na dachy, które posiadają zbyt mały kąt nachylenia. Co w przypadku, gdy dach naszego budynku jest niemal całkowicie płaski? Czy położenie blachy trapezowej będzie miało sens? Niestety, nie. Po pierwsze, nie osiągniemy wtedy oczekiwanych efektów natury estetycznej. Każdemu zależy na tym, aby jego dach przyciągał wzrok. Niemniej jednak w przypadku płaskich dachów blacha trapezowa będzie zwyczajnie niewidoczna. Po drugie zaś, poprzez jej montaż, narażamy się na ryzyko przecieków. W takim przypadku lepiej więc będzie, gdy postawimy na inny materiał do pokrycia dachu.

Blacha trapezowa – tak czy nie?

Nawet, jeśli nasz dach posiada odpowiedni kąt nachylenia, to blacha trapezowa nie zawsze będzie najwłaściwszym wyborem. Dotyczy to przede wszystkim dachów o skomplikowanej konstrukcji. W takim bowiem przypadku ilość cięć, którą trzeba wykonać, aby położyć blachę, będzie naprawdę duża. Przez to znacznie wydłuży się czas potrzebny na zakończenie inwestycji. Natomiast ilość odpadów, jaką wyprodukujemy i będziemy zmuszeni zutylizować, będzie spora. To zaś związane jest z większymi kosztami, jakie musi ponieść inwestor. Oczywiście, jego kosztem będzie również pokrycie wynagrodzenia pracowników, którzy dłużej będą montowali blachę trapezową, niż przy standardowej budowie dachu. Niemniej jednak blacha trapezowa nie zawsze będzie złym wyborem. Jeśli nasz dach posiada odpowiedni kąt nachylenia, a także normalną strukturę, to możemy z powodzeniem wybrać blachę trapezową do jego wyłożenia. Jest to materiał, który posłuży nam na długie lata. Obecnie trwałość blachy trapezowej oceniana jest na około 25 lat. Pamiętajmy, że nie zawsze po tym czasie zajdzie potrzeba wymiany pokrycia dachowego. Wszystko zależne jest bowiem od wielu czynników, w tym między innymi klasy blachy, w jaką zainwestujemy. Blacha trapezowa jest nie tylko trwała, ale i pięknie wygląda jako pokrycie dachu. Jest to materiał, można powiedzieć, uniwersalny, który sprawdzi się do pokrycia większości budynków. Oczywiście musimy wziąć pod uwagę nie tylko walory estetyczne, ale i względy techniczne. Dlatego kwestię tego, czym wyłożyć dach, najlepiej omówić ze specjalistą.