Architektura wnętrz jako dziedzina sztuki użytkowej

Projektowanie wnętrz jest to pewna specyficzna dziedzina architektury, która łączy umiejętności graficzne z wiedzą pozwalającą kompetentnie kształtować najbliższe otoczenie. Od osób uprawiających ten zawód, wymaga się więc nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale i odpowiedniej wrażliwości artystycznej. Zawód projektanta polega na kompleksowym opracowaniu wystroju wnętrz mieszkalnych, użyteczności publicznej i specjalnego przeznaczenia, począwszy od idei koncepcji do jej realizacji. Przyjrzyjmy się bliżej tym zagadnieniom.

Co powinien umieć projektant wnętrz?

Zgłębianie sztuki nowoczesnego designu w architekturze, zasad obowiązujących w projektowaniu wnętrz mieszkalnych oraz wnętrz użyteczności publicznej, to podstawowe kierunki kształcenia osób, które poprzez umiejętność zaprojektowania wnętrz, formują nie tylko przestrzeń mieszkalną i publiczną, ale i potrafią odpowiedzieć na indywidualne gusty użytkowników. Ten zawód wymaga również bieżącej znajomości rynku materiałów, przedmiotów do wyposażania wnętrz oraz najnowszych technik i technologii wykończeniowej, które są wykorzystywane w rozwiązaniach koncepcyjnych oraz wdrożeniach praktycznych. Umiejętności zawodowe, rozwinięta wrażliwość plastyczna, wyobraźnia i kreatywność, to cechy konstytutywne każdego architekta wnętrz, który oprócz działalności stricte merytorycznej powinien być także popularyzatorem upowszechniającym wartości kulturowe i estetyczne. Projektowanie wnętrz można realizować w ramach pracowni architektonicznych, agencji reklamowych, biur projektów, agencji designerskich, firm budowlano-architektonicznych czy wreszcie własnej działalności gospodarczej.

Architekt wnętrz – czyli projektant?

Architekt wnętrz – inaczej nazywany jest projektantem wnętrz. To osoba, która jest odpowiedzialna za szereg czynności związanych z procesem projektowo-wykonawczym zarówno dużej jak i tzw. małej architektury typu: place zabaw dla dzieci, miejsca użyteczności publicznej oraz przestrzenie wystawowe i targowe. Ta praca polega na opracowywaniu i przygotowywaniu koncepcji i projektów budynków zgodnie z ich funkcją i przeznaczeniem, aranżowaniu wystroju wnętrz, w tym ustaleniu kolorystyki, oświetlenia, faktur, wzornictwa użytych materiałów oraz wyposażaniu wnętrz w meble i wszelkiego rodzaju dekoracje. To także pozyskiwanie podwykonawców prac i dostawców materiałów oraz nawiązywanie z nimi współpracy, a także nadzór i koordynacja prac związanych z realizacją projektu. Architekci wnętrz specjalizują się w różnych dziedzinach projektując zarówno biura, mieszkania, stoiska targowe czy inne obiekty użyteczności publicznej. Ukoronowaniem kariery każdego z nich jest jednak projektowanie wnętrz na własny rachunek, co odbywa się w ramach własnej działalności gospodarczej.

Co to jest design?

Z architekturą wnętrz nierozdzielnie wiąże się pojęcie designu, czyli wzornictwa odnoszącego się do przedmiotów użytkowych i dzieł sztuki użytkowej. Design może oznaczać ogólnie ich wygląd albo projektowanie w zakresie grafiki użytkowej, projektowanie produktu, wzornictwa przemysłowego, multimediów, architektury wnętrz czy wreszcie mody. W sensie dosłownym jest wyglądem czegoś, co powstało na podstawie projektu z przeznaczeniem wytwarzania dalszych egzemplarzy. Projektowanie pomieszczeń odnosi się również do takich dziedzin jak projektowanie mebli, metalu, galanterii skórzanej, tkactwa, zabawkarstwa, introligatorstwa i farbiarstwa.

Najnowsze trendy w projektowaniu wnętrz

Po pierwsze zasada naczelna: nie warto uganiać się za każdym kierunkiem, który jest modny. Lepiej odnaleźć własną drogę – to również jeden z trendów. Po drugie dom naturalnie piękny – to promocja przyjaźni z naturą. To ona implikuje zamiłowanie do drewna w aranżacji, a także popularność materiałów naśladujących ten surowiec. Nieobrabiane drewno doskonale wpisuje się w tak modną  japońską filozofię poszukującą naturalnego piękna w rzeczach niedoskonałych. Zielone ściany nie wymagające pielęgnacji – czyli panele zielonego mchu to trend, który również wpisuje się w ten kierunek, wzbogacając gamę możliwych aranżacji, podobnie jak lasy w słoiku, które kreują własną przestrzeń ożywczej zieleni, stającej się oryginalną dekoracją. Po trzecie styl hampton – to moda, która wnosi do wnętrz rattan, wiklinę, drewno i marokańskie wzory, a wszystko to skąpane w nadmorskiej, świeżej bryzie rozpylonej w subtelnej szaro-błękitnej mgiełce. Po czwarte projektowanie wnętrz w najbliższym czasie będzie miało jeszcze jedną ważną cechę: do wnętrz naszych przestrzeni mieszkalnych wejdą mocne i zdecydowane kolory. Stwarza to niebezpieczeństwo przytłoczenia i zmęczenia kontrastującymi tonacjami barw, dlatego należy znać umiar i równoważyć te efekty aranżacją odpowiednich tapet, mebli czy też pojedynczych, odświeżających i lekkich elementów wystroju. Polecana jest butelkowa zieleń, ognista czerwień, kanarkowy żółty i ultrafiolet.

A może jednak klasycznie?

Odejście od projektowania białych, minimalistycznych wnętrz, które ze względu na swoją sterylność kojarzyły się raczej z bezosobowymi przestrzeniami pozbawionymi życia, to wyraz powrotu do korzeni, ale inaczej interpretowanych i z nowoczesnym designem. Znamiennym przykładem są znane od dawna sztukaterie, coraz częściej spotkane w nowoczesnych projektach. Wracanie do korzeni wcale jednak nie musi oznaczać stereotypowego powielania form czy koncepcji. Pojawiają się wtłaczane nowości takie jak akcent na sufit, który staje się kolejną ścianą.