Wśród postępów wprowadzanych w świecie najnowocześniejszych technologii, zaobserwować można zmiany, które dotykają nasze telefony komórkowe.…
AGD do zabudowy – kuchnie inne niż wszystkie – urządzanie kuchni to nie lada wyzwanie. Pomieszczenie to przede wszystkim powinno być funkcjonalne i pozwalać na wygodne przyrządzanie posiłków, a także niekiedy spożywanie ich, kiedy połączona jest ona wraz z jadalnią. Współczesne kuchnie znacznie różnią się jednak od tych, które można było spotkać w domach jeszcze kilkanaście lat temu, pomimo tego, że ich funkcje podstawowe się nie zmieniły, to obecnie większa uwaga poświęcana jest efektem wizualnym i estetycznemu, całego pomieszczenia.
Dlatego też dla osób, którym zależy na fenomenalnym i spójnym efekcie, polecane jest AGD do zabudowy, które może być dowolnie ukryte, na przykład pod blatami szafek, z frontami, w tym samym kolorze co meble i tym podobne. Chcąc postawić na takie rozwiązanie, warto wiedzieć jednak na co zwrócić uwagę.
Wady i zalety zabudowy AGD
Stojąc przed wyborem AGD do zabudowy dla swojej kuchni, warto zapoznać się z wadami, jak i zaletami takiego rozwiązania, ponieważ tak jak niemal zawsze występują one także i w tym przypadku. Podstawowa zaleta zabudowy AGD jest możliwość ukrycia, niemal każdego sprzętu w kuchni, przez co blaty kuchenne zawsze pozostają czyste, a kuchnia nie sprawia wrażenia zagraconego. Dodatkowo zyskuje się w ten sposób dodatkowe miejsce na swobodne przygotowywanie posiłków. Schowane sprzęty AGD, to także mniej do sprzątania, ponieważ niewystawione na czynniki zewnętrzne, ulegają znacznie wolniej wszelkiego rodzaju zabrudzeniom. Kolejna zaleta zwłaszcza dla rodziców, którzy posiadają małe dzieci, jest bezpieczeństwo. Brak blendera z ostrymi nożami na wierzchu, które dziecko mogłoby zrzucić na siebie, czy też ekspresu do kawy z wrzącym napojem, to mniejsze ryzyko niebezpiecznych wypadków w domu. Szeroka gama produktów do zabudowy daje możliwość dopasowania frontów na przykład lodówki, do obecnych już w tym pomieszczeniu mebli, co przekłada się na kolejną zaletą, jaką jest estetyczny i spójny wygląd, a także brak jakichkolwiek odmiennych kolorystycznie elementów, co znacznie uprzyjemnia odbiór kuchni, sprawiając wrażenie czystości i optycznie powiększa pomieszczenie.
Oprócz wielu zalet, AGD do zabudowy posiada także spora ilość wad. Pierwsza i podstawową wadą tego rozwiązania jest cena. Takie rozwiązania są o wiele droższe od tradycyjnego sprzętu AGD, wszystko ze względu na przystosowanie ich do zabudowy, a do tego konieczność dokupienia specjalistycznych mebli, które pozwolą na ich umieszczenie. Jeśli kuchnia nie jest urządzona od podstaw, może także wystąpić problem z odpowiednim dobranie kolorystyki szafek i frontów, do obecnych już elementów wystroju. Kolejną wadą jest mniejszy wybór dostępnych na rynku sprzętów AGD. Nie wszystkie bowiem mają możliwość montażu w zabudowie. Problematyczne może także okazać się znalezienie sprzętów o niestandardowych wymiarach, co często konieczne jest w niewielkich kuchniach, czy też tych zlokalizowanych na poddaszu. Także jakiekolwiek naprawy staja się bardziej problematyczne, ponieważ dostęp do poszczególnych elementów urządzenia został znacznie utrudnionym, a niekiedy umożliwiony poprzez zastosowanie zabudowy. Finalnie w końcu jedną z największych wad, jest to, że przy przeprowadzce, zabranie ze sobą sprzętu AGD może stać się nie lada wyzwaniem. Co więcej, jeśli nawet uda się to zrobić, nie zawsze będą one przydatne w nowym miejscu zamieszkania.
Jakie AGD nadaje się do zabudowy
Tak naprawdę obecnie można spotkać niemal wszystkie sprzęty AGD, które przystosowane są do zabudowy. Spośród nich można wyróżnić między innymi:
- Piekarniki – które występują w dwóch wersjach, gazowych i elektrycznych. Jednak pierwsze są coraz rzadziej spotykane, głównie ze względów bezpieczeństwa. Natomiast piekarniki elektryczne to jedne z najpopularniejszych rozwiązań Mogą zostać zlokalizowane zarówno w tradycyjny sposób w dolnej części mebla, jak i także na wysokości wzroku w słupkach. Posiadają one zazwyczaj widoczne front, który stanowi dodatkową ozdobę kuchni.
- Płyty indukcyjne – niemal każda płyta indukcyjna dostępna w sklepach, może być z powodzeniem zostać wykorzystana do zabudowy. Różnorodne wymiary płyt sprawiają, że każdy może dopasować je do wymiarów swojej kuchni, a także swoich potrzeb.
- Lodówki to jedne największych sprzętów AGD, które przeznaczone są do zabudowy, dlatego też przed ich zakupem warto dokładnie zastanowić się nad ich lokalizacją, a także wymiarami. Ważna kwestia jest fakt, aby pamiętać o tym, żeby szafka dedykowana pod jej zabudowę posiada otwory wentylacyjne, które zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Dodatkowo warto wiedzieć, że lodówki dedykowane do zabudowy, są nieco mniej pojemne od ich standardowych odpowiedników.
- Niewielki sprzęt AGD do zabudowy – wszelkiego rodzaju kuchenki mikrofalowe, ekspresy do kawy, a także na przykład krajalnice. Mogą także z powodzeniem być zabudowane. Na przykład w szafkach nad blatami. Przez co tworzą spójny efekt z całą kuchnią.
Możliwości dotyczące AGD do zabudowy są ogromne, a ograniczeniami w trakcie urządzania kuchni jest tak naprawdę gust i upodobania osób podejmujących decyzje.